Apie tai, ką Ukrainai reiškia tirpstanti Vakarų parama, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo buvęs užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir atsargos pulkininkas Vaidotas Malinionis.
Kodėl mažėja JAV parama Ukrainai?
L. Linkevičius: Objektyvios priežastys – laikas. Jis išsekina dėmesį, taip pat atsiradę kiti konfliktai, nemažėjanti grėsmė dėl Taivano ir Kinijos ambicijų, Vidurio rytai – Izraelis visada prioritetas abiems partijoms ir visai Amerikai.
Jei atkreipsime dėmesį, užsienio politika Amerikoje nėra svarbi rinkimų kampanijos dalis – tą reikia pripažinti. Izraelio klausimas visada yra tarp prioritetinių klausimų, be abejo, jis užgožia [Ukrainos klausimą]. Izraelyje situacija, kaip matome, kol kas nesisprendžia.
Kita vertus, matyt, reikia abiems partijoms ieškoti kompromiso. Šiuo atveju konkretus pavyzdys – respublikonai, pajutę, kad taip svarbu administracijai paramos paketas Ukrainai ir prikabinę sienos [su Meksika] klausimą, jie kartu žaidžia jausmais. Tai būtų tabu Bideno administracijoje dabar nusileisti klausimais, kur jie visada laikė politiką ir elektoratą.
Todėl, jeigu paklausi piliečių, jiems svarbus bus migracijos ir Meksikos sienos klausimas, o ne kažkas, kas už jūrų. Tai dar viena objektyvi priežastis.
Kas atsitiktų Ukrainai, jei JAV taip ir nepatvirtintų paramos paketo?
V. Malinionis: Paramos paketas be abejo yra svarbus. Jis apima ne tik Ukrainą, bet ir Izraelį. Ir prezidentas Bidenas pasakė, kad tai yra vieno ir to paties dalyko reikalas ir Ukrainai, ir Izraelio užpuolimui. Paketas skiriamas abiems valstybėms.
Tai aišku būtų smūgis ukrainiečiams, kadangi dabar amerikiečiai sako, kad turi resursų tik iki naujų metų pagal patvirtintus finansavimus.
Dabar, jei pažiūrėtume, kokia yra didelė propagandinė kampanija įsivyravusi apie tai, kad ukrainiečiai pralaimi, nors iš tikrųjų taip nėra. Bet žiniasklaidoje atsiranda daug nevilties, rusų propagandistai tą labai remia.
Be abejo, būtų bloga žinia, bet tikiuosi, kad amerikiečiai šito neleis. Jei jie negebės finansuoti, tai ukrainiečiai iš tikro susidurs su problema. Rusija, kaip žinome, dabar yra užkūrusi savo karo mašiną, gynybos pramonę yra mobilizavusi 100 proc., jų biudžete apie 33 proc. skiriami gynybai. Matome, kad Rusija yra pasikėlusi į tokį lygį, kur atgalinio kelio neturi – arba ji laimi, arba subyra.
Negalima sakyti, kad, jei šiandien nėra paramos, rytoj Ukraina pralaimi fronte. Vis dėlto, pagrindinis dalykas yra politinė valia paremti Ukrainą, nes amerikiečiai, galima sakyti, yra pagrindiniai partneriai, nuo kurių priklauso, kas laimės karą. Jų parama gali būti ginklais, nebūtinai finansavimas. Amerikiečiai turi ginklų, kurių kol kas neduoda – jie turi to, ko reikia ukrainiečiams, kad jie įgytų tą simetrinį pranašumą, kurio pagalba jie galėtų atsikovoti savo teritorijas.
Bet čia gali būti susiję su baimėmis, kad amerikiečiai nežino, kas bus su Rusija, jei ji subyrės, jei pralaimės karą. Jei ji pralaimi ukrainiečiams, tai yra didelė tikimybė, kad ji subyrės. Amerikiečiai to baiminasi. Jei Rusija subyra į mažesnes frakcijas, tampa neaišku, kas kontroliuoja branduolinį ginklą, dar daugiau žaidėjų atsiranda ir padidėja chaosas.
Amerikiečiai tos valios nerodo, dėl to, nes jie nežino, koks bus galutinis rezultatas. Jei [Ukraina] pralaimi karą, tai irgi yra nepriimtinas rezultatas, nes Rusija yra pasikėlusi į savo karinį režimą, iš kurio susivynioti atgal jie negali, kelio atgal nėra.
Visą pokalbį išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
girdėjau, oro kažkokią ginybą nupirktą, perleidom ukrainiečiams.
už perleistą, omuniciją ir kitus įrenginius kompencuojama.
Kur tie pinigai nusėda?
Prašom išklotines. Neketinu mokėt naujų mokesčių.