• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atvėsus orams, vis dažniau susiduriame su peršalimo ligomis ir nusilpusiu imunitetu, kurie paskatina itin nemalonios pūslelinės suaktyvėjimą. Šį virusą savyje nešioja daugiau nei 90 proc. pasaulio populiacijos, dėl to kiekvienam iš mūsų yra itin svarbu žinoti, kas paskatina pūslelinės suaktyvėjimą ir kaip teisingai ją gydyti.  

Atvėsus orams, vis dažniau susiduriame su peršalimo ligomis ir nusilpusiu imunitetu, kurie paskatina itin nemalonios pūslelinės suaktyvėjimą. Šį virusą savyje nešioja daugiau nei 90 proc. pasaulio populiacijos, dėl to kiekvienam iš mūsų yra itin svarbu žinoti, kas paskatina pūslelinės suaktyvėjimą ir kaip teisingai ją gydyti.  

REKLAMA

Gydytoja dermatovenerologė Inga Kisielienė paaiškina, kad paprastąja pūsleline yra vadinamas herpes simplex viruso sukeltas odos ir gleivinių srities infekcinis uždegimas. Juo dažniausia užsikrečiama ankstyvoje vaikystėje nuo savo artimųjų.

Tėvai pūslelinę perduoda vaikams

Paprastai yra skiriami du viruso tipai – pirmasis ir antrasis tipai. Pirmasis tipas dažniau yra pastebimas veido srityje, lūpų ar burnos gleivinėse. Antrasis tipas dažniau pereina į lytinių organų gleivines.

„Pirmojo tipo virusu dažniausia užsikrečia kūdikiai, vaikai nuo savo šeimos narių, kurie tuo metu turi aktyvų viruso paūmėjimą. Virusas plinta per bendrus daiktus, lytėjimą ir bučinius. Tokiu būdu tėvai virusą perduoda savo vaikams“, – pasakoja I. Kisielienė.

REKLAMA
REKLAMA

Gydytoja priduria, kad pūslelinės pirmieji simptomai dažniausia išryškėja trejų–penkerių metų amžiuje. Tuomet atsiranda burnos gleivinės uždegimas, burnos žaizdelės. Vaikas karščiuoja, jam skauda, kankina seilėtekis. Tokia būklė tęsiasi apie savaitę, dešimt dienų, o vėliau virusas lieka miegoti organizmo viduje.

REKLAMA

Pūslelinė kitus kankina ir kas mėnesį

Nors išskirti metų laiko, kada pūslelinės susirgimai paūmėja, negalima, vis dėlto pūslelinė aktyvesnė tampa žiemos metu, kai pasireiškia kitos ligos, imuniteto nusilpimas, orų permainos.

Tiesa, I. Kisielienė priduria, kad dažnai pacientai suserga ir vasaros metu, išvykę atostogauti. Būtent tuomet klimato permainos, vėjuotas oras prie jūros tampa gana palankiomis sąlygomis prabusti pūslelinei.

REKLAMA
REKLAMA

Herpes simplex virusą turi virš devyniasdešimt procentų populiacijos, didžioji jos dalis. Pasak I. Kisielienės, kaip dažnai virusas prabunda, priklauso nuo kiekvieno žmogaus imuninės sistemos:

„Vieniems jis prabunda kartą ar du per visą gyvenimą ir jie daugiau problemų neturi, o kitus žmones pūslelinė kamuoja kas mėnesį, du ar tris. Viskas priklauso nuo žmogaus imuniteto, kurį sąlygoti gali genetika, gyvenimo būdas ir kiti veiksniai“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas paskatina pūslelinės suaktyvėjimą?

Nusakyti priežastis, kurios paskatina pūslelinės suaktyvėjimą įvairiais metų laikotarpiais yra gana platu. Šios priežastys apima viską, kas silpnina mūsų imuninę sistemą.

„Prie pūslelinės suaktyvėjimo gali prisidėti šaltasis metų laikas, ligos. Taip pat gali būti pažeistos, sutraumuotos lūpos. Pūslelinės atsiradimą gali paskatinti ir grožio injekcijos, odontologinės procedūros. Pūslelinę skatina ir stresas, jaudulys ar atostogų metų pakeistos klimato zonos“, – priduria I. Kisielienė.

REKLAMA

Šiuo metu pasaulyje daugėjant koronaviruso susirgimams, pastebima, kad persirgus šiuo virusu taip pat pasireiškia pūslelinė. I. Kisielienė paaiškina, kad tai yra ne koronaviruso, o nusilpusio imuniteto pasekmė.

„Pats koronavirusas susilpnina visą imuninę sistemą, dėl to tame tarpe gali išprovokuoti ir pūslelinę“, – paaiškina dermatovenerologė.

Geriausias gydymas – geriami vaistai

Pūslelinė yra užkrečiama, dėl to suaktyvėjus pūslelėms, yra svarbu apsaugoti ne tik save, bet taip pat ir aplinkinius.

REKLAMA

Gydytoja I. Kisielienė išskiria, kad pats geriausias ir efektyviausias pūslelinės gydymas – geriami priešvirusiniai vaistai, kuriuos pravartu nešiotis su savimi, kad būtų po ranka jų prireikus.

„Dalis tokių tablečių yra parduodamos be recepto visose vaistinėse. Jas rekomenduojama gerti pradėti tuomet, kai yra pajuntami pirmieji ligos simptomai (niežulys, deginimas, dilgčiojimas) tam, kad virusas neišplistų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaistai neleidžia virusui daugintis, todėl juos reikėtų pradėti gerti kuo anksčiau, kad bėrimas neatsirastų ir neplistų. Jeigu vaistus pradėsite gerti trečią-ketvirtą dieną, tuomet jau vaistas nebeturės didelio poveikio, kadangi virusas dauginasi pirmąsias dvi paras, o vėliau jis daugintis nustoja. Todėl visada šiuos vaistus rekomenduojama gerti per pirmąją parą ar dvi, kai yra pajuntami pirmieji pūslelinės simptomai“, – pasakoja gydytoja.

REKLAMA

Na, o kalbant apie senovines liaudies gydymo priemones, gydytoja įspėja, kad su jomis vertėtų elgtis atsargiai:

„Liaudies priemonės, tokios kaip dantų pasta, česnakas, arbatmedis, vadinami desperacija, kai nėra kuo gydytis. Su jomis aš rekomenduoju elgtis atsargiai, nes gali būti tik dar didesnis uždegimas. Jų principas tik vienas – dezinfekavimas“.

Svarbu nekartoti klaidų

Kartais galima pastebėti, kad besigydantys pūslelinę žmonės bando sutaupyti, ne tik neišgerdami viso numatyto vaistų kiekio, bet taip pat ir pakankamai nesitepdami lūpų kremo.

REKLAMA

Dermatovenerologė įspėja, kad pūslelinę gydantys vaistai idealiai suveiks tik tuomet, kai jie bus išgeriami teisingai.

„Pati pagrindinė pūslelinę besigydančių žmonių klaida yra ta, kad jie taupo nusipirkę geriamus vaistus ir kai nusiperka tabletes, pageria jas dvi-tris dienas. O kai mato, kad pūslelė baigia kilti arba visai neiškilo, tuomet tablečių kurso nebegeria. Tai nėra gerai, nes taip tik didinamas viruso atsparumas, todėl būtina išgerti visą vaisto ciklą, kuris yra rekomenduojamas“, – pataria I. Kisielienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų