Pasak analitikų, „iPhone“ kainos gali gerokai ir greitai pakilti – galbūt jau po kelių savaičių ar mėnesių.
Kaip ir daugelio technologijų bendrovių, „Apple“ tiekimo grandinė daugiausia veikia Kinijoje, kuriai šiuo metu taikomas 145 proc. tarifas, balandžio 10 d. patikslino Baltieji rūmai. Tai reiškia, kad produktai ir medžiagos iš šios šalies neabejotinai brangs.
Balandžio 9 d. D. Trumpas paskelbė dar vieną prekybos karo su Pekinu eskalaciją ir 90 dienų sustabdė atsakomųjų muitų taikymą visoms šalims, išskyrus Kiniją.

Artimiausiu metu „Apple“ ir daugelis jos partnerių turės atidžiai valdyti šiuo metu JAV saugomas „iPhone“ atsargas. Tačiau jei D. Trumpo administracijos nustatyti muitai išliks, „Apple“ gali tekti ilgam laikui pakoreguoti tiekimo, gamybos ir galbūt net naujų produktų išleidimo būdus.
Ankstesnės D. Trumpo administracijos laikais „Apple“ buvo atleista nuo muitų tam tikriems produktams, tačiau kol kas nėra jokių duomenų, ar šį kartą jai bus suteiktos tos pačios garantijos.
„Manau, kad („Apple“) teks išgyventi skausmingą laikotarpį. O tai reikš... kainų kilimą“, – sakė išmaniųjų telefonų pramonę tiriančios rinkos tyrimų bendrovės „Canalys“ analitikas Jackas Leathemas.
Kainos pakils, kai baigsis „Apple“ atsargos, esančios JAV
„Wedbush Securities“ vertinimais, 90 proc. „Apple“ „iPhone“ gamybos ir surinkimo vietų yra Kinijoje, todėl, jei D. Trumpo muitai liks galioti, „iPhone“ kainos greičiausiai kils. Kada ir kiek, kol kas neaišku.
Laikas daugiausia priklauso nuo „Apple“ JAV „iPhone“ atsargų ir vartotojų paklausos prieš numatomą tarifų kainų kilimą.
Nors manoma, kad „Apple“ kitą naują „iPhone“ išleis tik rugsėjo mėnesį, gali būti, kad kainos pakils anksčiau, jei „Apple“ išeikvos savo dabartines atsargas, esančias JAV.
„Realybė yra tokia, kad kainos... padidės, kai baigsis atsargos, ir tai palies visus „Apple“ telefonus“, – sakė „International Data Corporation“ (IDC) pasaulinio įrenginių stebėjimo grupės viceprezidentas Ryanas Reithas.
R. Reithas mano, kad „Apple“ JAV turi maždaug trijų savaičių atsargas, kurias gali „maksimaliai išnaudoti“, o „Canalys“ teigimu, „iPhone“ atsargų greičiausiai užteks artimiausiems 2-3 mėnesiams.
Kita pasaulines išmaniųjų telefonų siuntas stebinti įmonė „Counterpoint Research“ mano, kad „Apple“ greičiausiai turi 4,5-6 savaičių atsargų JAV, nors vasario mėnesio duomenys rodo, kad „atsargos gerokai viršijo šį lygį“, elektroniniu paštu sakė „Counterpoint“ vyresnysis analitikas Gerritas Schneemannas.
Nors dar per anksti tiksliai pasakyti, kaip naujiena apie D. Trumpo muitus veikia JAV išmaniųjų telefonų siuntas, J. Leathemas sakė, kad „Canalys“ pastarosiomis savaitėmis pastebėjo „vienus didžiausių prietaisų siuntų į rinką“.
Tačiau kainodara priklausys nuo to, ar „Apple“ ir jos partneriai nuspręs padengti dalį papildomų išlaidų.
UBS analitikai apskaičiavo, kad žemyninėje Kinijoje surinkto „iPhone 16 Pro Max“ bazinio modelio, kainuojančio 1199 JAV dolerių (apie 1062 eurų), kaina gali padidėti 800 JAV dolerių (apie 707 eurų), arba 67 proc., o Indijoje surinkto „iPhone 16 Pro Max“ kaina – tik 45 JAV doleriais (apie 39,6 eurais).
„iPhone“ telefonus į JAV tiekia Indija, o ne Kinija
D. Trumpas mano, kad „iPhone“ gamyba galėtų būti perkelta į JAV, balandžio 8 d. sakė Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karoline Leavitt. Tačiau tokia galimybė atrodo mažai tikėtina.
Per pastaruosius kelerius metus „Apple“ perkėlė dalį savo tiekimo grandinės į Indiją ir Vietnamą, kad sumažintų priklausomybę nuo Kinijos.
Pranešama, kad pastarosiomis dienomis „Apple“ daugiau į JAV siunčiamų „iPhone“ telefonų tiekia ne iš Kinijos, o iš Indijos, rašoma „The Financial Times“ ir „The Times of India“.
Net ir perkėlusi gamybą į JAV, „Apple“ greičiausiai vis tiek daug komponentų gautų iš Azijos šalių, kaip balandžio 3 d. tiriamajame pranešime rašė „Bank of America“ analitikai.
„Viskas, kas yra viduje, iš tikrųjų vis tiek keliauja per Kiniją. Ir tai artimiausiu metu nepasikeis“, – pažymėjo R. Reithas.
Sukurti „iPhone“ JAV taip pat būtų brangiau, iš dalies dėl didesnių darbo jėgos sąnaudų, sakė Harvardo verslo mokyklos vadybos praktikos profesorius Willy Shihas.
„Bank of America“ tyrime teigiama, kad pagaminti „iPhone“ JAV kainuotų maždaug 20 proc. brangiau, o „Wedbush Securities“ analitikas Danas Ivesas sakė, kad JAV pagamintas „iPhone“ gali kainuoti iki 3,5 tūkst. JAV dolerių (apie 3,1 tūkst. eurų).
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!