• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėja vasaros atostogų sezonas, o kartu – ir kelionės į saulėtus kraštus: nuo auksiniais paplūdimiais viliojančios Turkijos iki istoriniais atradimais stebinančios Graikijos.

Artėja vasaros atostogų sezonas, o kartu – ir kelionės į saulėtus kraštus: nuo auksiniais paplūdimiais viliojančios Turkijos iki istoriniais atradimais stebinančios Graikijos.

REKLAMA

Ruošdamasi naujam sezonui, skrydžių bendrovė „Avion Express“ savo įgulai surengė kelionių etiketo mokymus su sertifikuota etiketo eksperte ir lektore Indre Sapagovaite-Briedeliene. Dalijamės etiketo specialistės įžvalgomis ir „Avion Express“ orlaivio palydovų skyriaus vadovės Jelenos Darincevos patarimais, kokių klaidų vengti keliaujant lėktuvu.

Žengdami į lėktuvą, pasisveikinkite su įgula – jai svarbu užmegzti pirmąjį kontaktą ir pastebėti, kaip jaučiasi kiekvienas keleivis. Skrydyje galioja oro linijų taisyklės, todėl būtina jų laikytis ir gerbti skrydžių palydovus, kurie rūpinasi ne tik keleivių komfortu, bet ir jų sauga.

„Pagrindinė skrydžių palydovų pareiga – užtikrinti keleiviams skrydžio saugą, todėl lėktuve susidariusias situacijas jie pirma vertina atsižvelgdami į saugos standartus“, – sako orlaivio palydovų skyriaus vadovė J. Darinceva. 

Jeigu pastebėjote, kad daiktadėžė virš jūsų sėdynės užpildyta, o daiktai po sėdyne netelpa, kreipkitės į skrydžių palydovą – jis padės rasti daiktams kitą vietą, rašoma spaudos pranešime.

Pasak etiketo ekspertės I. Sapagovaitės-Briedelienės, reikėtų atkreipti dėmesį, kokia eilės tvarka daiktai dedami į daiktadėžes:

„Pirma padėkite lagaminą, o ant jo – smulkesnius daiktus ar sulankstytą švarką. Jeigu daiktadėžėje jau yra kito keleivio rūbai, lagaminą dėkite po jais, kad nesulamdytumėte“.

REKLAMA
REKLAMA

Reikėtų įvertinti ir tai, kad ne vietoje laikomi daiktai gali kelti pavojų. Evakuacijos metu svarbu greitai palikti orlaivį, todėl aplink neturėtų būti nieko, kas blokuotų avarinius išėjimus ar praėjimus tarp sėdynių. Netikėtos turbulencijos atveju nesaugiai padėti daiktai taip pat gali sužeisti keleivius.

REKLAMA

Kad neapsunkintumėte įgulos darbo, skrydyje atsižvelkite į aptarnavimui skirtą laiką:.

„Atkreipkite dėmesį, ar neužstojate kelio prekių vežimėliui, pavyzdžiui, ilgiau šnekučiuodamiesi lėktuvo praėjime arba traukdami daiktus iš daiktadėžės. Rinkdamiesi užkandžius, parfumeriją, suvenyrus ar kitas prekes, neužlaikykite skrydžių palydovo. Nepamirškite, kad lėktuve yra ir kitų keleivių, kuriuos jis taip pat turi aptarnauti“, – pataria I. Sapagovaitė-Briedelienė. 

Gerbkite kito asmeninę erdvę ir poilsį

Asmeninius daiktus skrydžio metu stenkitės laikyti taip, kad šie netrukdytų kitiems keleiviams. Jei skaitote knygą ar įsitaisėte pasnausti, įvertinkite, ar kaimynui nesukelsite nepatogumų.

REKLAMA
REKLAMA

Orlaivio palydovų skyriaus vadovė J. Darinceva pastebi, kad neretai keleiviai neatkreipia dėmesio į asmeninių įrenginių skleidžiamus garsus:

„Gerbkite kitus ir jų poilsio laiką. Neblaškykite keleivių garsiai klausoma muzika, išmaniojo žaidimų garsais ar žiūrimais filmais – visuomet naudokite ausines“.

Taip pat skrydyje stenkitės kalbėti ne per garsiai, o jei bendraujate su nepažįstamu keleiviu – nebūkite įkyrus. Asmenines ir jautresnes temas pasilikite aptarimams privačiai. 

Prieš ką nors darydami bendroje erdvėje, visuomet pagalvokite, kaip jausis kiti.

„Jei ketinate filmuoti lėktuvo erdvę ar save, pasiteiraukite kaimyno, ar jam tai nesukeltų diskomforto – visada geriau įvardyti, ką ketinate daryti, nei imtis to tylomis. Patarčiau klausimus tokiose situacijose formuluoti taip, kad atsakymas, kurio tikitės iš kito, būtų „ne“, pavyzdžiui, „ar netrukdyčiau jums, jeigu trumpai nusifilmuočiau“?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Perspėkite sėdintį greta, kad jo kadre nesimatys ar pasakykite kitą svarbią informaciją, kuri leistų kaimynui jaustis patogiau. Tai mandagus būdas perspėti kitus, išvengiant galimų nepatogumų“, – pastebi I. Sapagovaitė-Briedelienė. 

Skrydyje – atsakingas elgesys

Rinkdamiesi užkandžius nepamirškite pasvarstyti, ar pasirinkti maisto produktai nesukels alerginių reakcijų arba nemalonių pojūčių kitiems.

Apie pavojingas kartu skrendančių keleivių alergijas įgulos nariai praneša prieš skrydį, atkreipkite į tai dėmesį. J. Darinceva primena:

REKLAMA

„Nepamirškite, kad lėktuvo salonas yra gana maža erdvė, todėl kelionės metu patarčiau vengti užkandžių, kurie yra specifinio kvapo, kad esantys aplink nesijaustų nemaloniai“.

Derėtų vengti ir virškinimo problemų galinčių sukelti maisto produktų bei tų, kuriuos valgyti tvarkingai yra sudėtinga. 

Lėktuvo salone oras yra sausas, kad išvengtumėte dehidratacijos, reguliariai gurkšnokite vandenį, tačiau tai darykite pamažu. Jeigu sėdite prie lango ar eilės viduryje, stenkitės pernelyg dažnai iš vietos nevaikščioti.

REKLAMA

Suplanuokite iš anksto, ką veiksite skrydžio metu, ir reikiamus daiktus stenkitės turėti šalia savęs – lagamine ar rankinėje po sėdyne prieš jus.

Ar skrendate ilsėtis, ar grįžtate puikios nuotaikos po atostogų, nepiktnaudžiaukite svaigiaisiais gėrimais.

„Svarbiausia – saikas. Lėktuvas yra bendra erdvė, todėl gerbkite keleivius ir skrydžio palydovus. Pernelyg atsipalaidavęs žmogus gali neįvertinti, kad jo elgesys kitiems kelia diskomfortą, o aplinkiniai, siekdami išvengti konflikto, gali nesiryžti išreikšti nepasitenkinimo“, – pastebi etiketo specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prieš skrydį – tinkamai pasiruoškite

Prieš skrydį įsitikinkite, kad esate tinkamai pasiruošę. Pasvarstykite, ar jūsų kvepalai nėra per intensyvūs ir neerzins kitų, ar nepamiršote dezodoranto, o jei ketinate naudoti veido priežiūros priemones arba kaukę, pagalvokite, ar tai nesukels nepatogumų kitiems. Skrydyje verta turėti naudingas priemones, tokias kaip lūpų balzamas, rankų kremas, drėkinanti veido dulksna, vienkartinės servetėlės ar rankų dezinfekavimo priemonė.

Jei keliaujate su mažais vaikais, atsižvelkite į jų poreikius ir pasistenkite, kad kelionė vaikams būtų kuo patogesnė. Paprastai mažieji lėktuve verkia arba triukšmauja norėdami dėmesio, jausdami nuovargį ar stresą.

REKLAMA

„Prieš skrydį pasirūpinkite, kad būtų patenkinti baziniai vaiko poreikiai dėl kurių jis gali būti irzlus, turėkite jo mėgstamų užkandžių. Taip pat verta pasiruošti veiklų ar žaidimų, kurie padėtų mažąjį užimti ir nukreipti dėmesį nuo nemalonių situacijų, pavyzdžiui, ausų skausmo leidžiantis lėktuvui“, – siūlo I. Sapagovaitė-Briedelienė.

Jei mažąjį nuraminti sudėtinga, nebijokite kreiptis pagalbos į skrydžio įgulą.

„Kai matote, kad mažyliui užmigti sunku, jis nerimauja ir reikia pagalbos, pakvieskite skrydžių palydovą – jis pasiūlys pledą, kad mažasis jaustųsi jaukiau, ar padės rasti kitą situacijos sprendimą. Įgulos nariai yra patyrę ir prireikus visada padės, pasidalins patarimais, kaip nuraminti vaiką“, – sako orlaivio palydovų skyriaus vadovė.

REKLAMA

Jei vaikas triukšmauja, svarbu, kad tėvai į tai reaguotų, nes ignoruodami situaciją, ją gali paaštrinti. Etiketo specialistė pataria:

„Jei nepavyksta vaiko nuraminti, iš anksto atsiprašykite bendrakeleivių – taip parodysite mandagumą ir supratingumą. Nepamirškite atsižvelgti tiek į vaiko poreikius, tiek į aplinkinių reakcijas, tačiau stenkitės išlikti ramūs“.

Viena dažniausiai aptariamų temų apie elgesį lėktuve – keleivių plojimai lėktuvui nusileidus. Pasak etiketo specialistės, tai nėra savaime blogas reiškinys, plojimai yra būdas padėkoti pilotams už saugų nusileidimą. Tačiau verta žinoti, kad pilotai jų negirdi, nes plojimai pasiekia tik bendrakeleivius ir skrydžio palydovus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žvelgiant iš kitos pusės, šiandien lėktuvai yra vienas saugiausių keliavimo būdų, o pilotai – aukštos kvalifikacijos profesionalai, kurių tikslas yra sklandus ir saugus nusileidimas.

Dėl to plojimai gali turėti ir kitą interpretaciją – tarsi pilotų kompetencija keltų abejonių. Plojimai pasiekus kelionės tikslą būdingi ne tik skrydžiams, jų pasitaiko ir keliaujant kruiziniais laivais ar keltais, ypač jei kelionė buvo sudėtinga. Tad ploti ar neploti yra asmeninis pasirinkimas, kurį kiekvienas vertina savaip.

REKLAMA
Dieve, na ir nusiritom... Kodėl gi nepaploti? Tai elementarus dekingumas žmonėms, kurie saugiai ir laimingai perkelia mus dangumi. O jų darbas tikrai sudėtingesnis, nei sveiko perdimo ir kitokių kouceriu ... Plojau ir plosiu
TAIGI PLOJAM IŠ DŽIAUGSMO,KAD SUGRĮŽOM NAMO,AR ATVYKOM Į KELIONĘ.TAIGI SAU PLOJAM IR DŽIAUGIAMĖS VISI KARTU.TAI LABAI MIELA,GRAŽU IR EMOCINGA.
Man spontaniškai išeina ploti nusileidus iš džiaugsmo, kad daskridom.
Plojau ir plosiu visada.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų