Dietologas Mantas Liekis su naujienų portalo tv3.lt skaitytojais pasidalino apie pieno produktų naudą, kuo juos galima pakeisti, jei žmogus negali jų vartoti bei kokią gali būti šių produktų žala.
Pieno produktai laikomi vienu pagrindinių kokybiškų baltymų. Dietologas pažymi, kad pieno produktai yra vertingas maisto produktas ir juose yra ganėtinai daug kalcio, vitamino D, B grupės vitaminų, fosforo ir kalio.
Šitos medžiagos yra naudingos mūsų kaulams, dantų stiprumui, kaulų funkcijoms, nervų sistemai ir bendrai sveikatai. Pieno produktų vartojimas gali padėti išlaikyti stiprius kaulus ir dantis, ypač vaikystėje ir paauglystėje, kai kaulai intensyviai auga. Be to, kalcis ir vitaminas D svarbūs osteoporozės prevencijai vyresnio amžiaus žmonėms.
Pieno produktų baltymai taip pat labai svarbūs raumenų masei ir imuninei sistemai palaikyti. Pieno produktai suteikia organizmui kokybiškus baltymus, kurie būtini raumenų augimui ir imuniteto stiprinimui.
Alternatyvos pieno produktams
Nors pieno produktai yra svarbus maistinių medžiagų šaltinis, dauguma šių medžiagų galima gauti ir iš kitų maisto produktų.
Kaip teigia M. Liekis: „Kalcio galima gauti iš lapinių daržovių, kurios yra žaliaspalvės, pavyzdžiui, brokolių, kopūstų, riešutų, sėklų, taip pat kalciu praturtintų produktų, kaip sausų pusryčių. Baltymų ir vitaminų D ar B grupės galima gauti iš žuvies, mėsos, ankštinių produktų, tokių kaip avinžirniai, pupelės ar lęšiai.“
Tai ypač aktualu žmonėms, kurie netoleruoja laktozės ar laikosi veganinės mitybos. Pastaraisiais metais augo augalinės kilmės produktų, kaip alternatyvos pieno produktams, populiarumas.
M. Liekis pažymi, kad žmonės, netoleruojantys laktozės, gali rinktis augalinės kilmės jogurtus iš kokosų pieno, sojų pieno, taip pat yra sojų, migdolų ir avižų pieno, kurie gali pakeisti tradicinius pieno produktus.
Tai suteikia žmonėms, negalintiems vartoti pieno, platesnį pasirinkimą, leidžiantį jiems išlaikyti sveiką ir subalansuotą mitybą.
Skirtingų pieno produktų poveikis sveikatai
Nors pieno produktai turi panašią maistinę vertę, skiriasi jų kalorijų kiekis ir poveikis organizmui. Pienas, jogurtas ir sūris turi skirtingas maistines savybes.
Pavyzdžiui, 100 g pieno yra apie 30–50 kcal priklausomai nuo riebumo, jogurte – nuo 60–150 kcal, o sūryje – net 360 kcal. Pasak dietologo, dėl didelio kaloringumo ir riebalų kiekio, sūris turėtų būti vartojamas saikingai, ypač tiems, kurie rūpinasi kūno svoriu ar cholesterolio lygiu.
Jogurtas yra vienas iš labiausiai rekomenduojamų pieno produktų dėl mažesnio kalorijų kiekio ir probiotikų, kurie padeda gerinti virškinimo sistemos veiklą.
Pasak M. Liekio, natūraliame jogurte be priedų bus daugiau probiotikų palyginus su kitais pieno produktais, o mažiausiai laktozės bus būtent jogurte. Tai gali būti naudingas pasirinkimas žmonėms, kurie turi lengvą laktozės netoleravimą.
Neigiami pieno produktų vartojimo padariniai
Nors pieno produktai teikia daug naudos, per didelis jų vartojimas gali sukelti sveikatos problemų. Pavyzdžiui, sūris turi didelį kiekį riebalų ir druskos, kurie, vartojami per daug, gali padidinti cholesterolio kiekį kraujyje.
„Per didelis pieno produktų vartojimas, ypač sūrio, gali sukelti nutukimą, širdies ligas, cholesterolio padidėjimą ir kitus sveikatos sutrikimus“, – aiškina dietologas ir priduria, kad nors pieno produktai yra svarbi sveikos mitybos dalis, juos reikia vartoti saikingai.
Be to, pieno produktų vartojimas gali būti problematiškas žmonėms, kuriems pasireiškia laktozės netoleravimas ar pieno alergija.
Pagrindiniai simptomai, kurie gali išduoti laktozės netoleravimą ar alergiją pienui, yra:
- pilvo pūtimas,
- skausmas,
- viduriavimas, kurie gali pasireikšti iš karto po vartojimo arba po kelių valandų,
- kai kuriems žmonėms gali atsirasti odos bėrimai, egzema ar aknė.
Sveikatos specialistai paprastai rekomenduoja suvartoti 2–3 porcijas pieno produktų per dieną. Liekis aiškina, kad dažniausiai rekomenduojama suvalgyti nuo 2 iki 3 porcijų pieno produktų per dieną.
„Pavyzdžiui, stiklinė pieno, puodelis jogurto ar nedidelis gabalėlis sūrio. Tačiau pieno produktų vartojimas turėtų būti subalansuotas su kitomis mitybos grupėmis, atsižvelgiant į individualius poreikius ir sveikatos būklę“, – pataria dietologas.
Kodėl žmonės atsisako pieno produktų?
Pieno produktų vartojimas mažėja dėl kelių priežasčių. M. Liekis nurodo, kad žmonės labiau pastebėjo, kad netoleruoja laktozės ir atsirado daugiau alternatyvų pienui, tokių kaip augaliniai produktai.
Veganizmas, ekologiniai ir etiniai sumetimai taip pat turi įtakos pieno produktų atsisakymui. Be to, kai kurie žmonės tiesiog nenori vartoti pieno produktų dėl skonio ar dėl pramoninių pieno gamybos metodų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!