Retai apie tai susimąstome, bet plastikinis butelis gamtoje skaidosi 13 kartų ilgiau, nei vidutiniškai gyvena žmogus. Bet vokiečių mokslininkai sumanė, kaip pagreitinti šį procesą. Rado grybus, kurie su malonumu „valgo“ plastiko atliekas.
„Mūsų grybai galėtų augti išskirtinai ant kai kurių sintetinių polimerų ir netgi formuoti biomasę“, – pasakoja mokslininkas Hansas-Peteris Grossartas.
Šie grybai auga tik ant kai kurių plastiko rūšių. Kai aplinkoje jiems trūksta maistinių medžiagų, jie pradeda skaidyti tai ką turi – plastiką. Iš 18 mokslininkų atrinktų grybų štamų keturi ypač „alkani“. Juos esą galima naudoti pavyzdžiui valymo įrenginiuose. Bet vandens telkinių, tokie grybai deja negali išvalyti.
„Bet nemanau, kad tai galutinis problemų sprendimas. Nes jei kažką paleisime į aplinką, galime pridaryti papildomų problemų ar net sunaikinti visą ekosistemą“, – sako Hansas-Peteris.
Mokslininkai kol kas neranda universalių vaistų nuo plastiko taršos problemos. Ir iki šiol žmonės pasaulyje perdirba tik dešimtadalį plastikinių gaminių atliekų.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.