Pradėkime nuo paprasto klausimo, kuris gali būti aktualus žmogui, nenusimanančiam apie interjero kūrimą. Kas yra interjero detalės?
Interjero detalės yra viskas, kas yra interjere. Tai gali būti durų rankenos, baldų kojelės, šviestuvo rėmelio apvadėlis, jungikliai, subtilus užuolaidų karnizo paslėpimas ar virtuvės stalviršio nusklembimo kamputis.
Apie tai galima filosofuoti ilgai, bet trumpai tariant, interjero detalės yra tai, kas kuria namų charakterį ir jaukumą. Tai daiktai, kurie pasakoja namų šeimininkų istoriją, atspindi jų gyvenimo būdą ir netgi parodo namų gyventojų skonį.
Jei naujakuriai įsirenginėja pirmuosius savo namus ir nėra susidūrę su interjero kūrimu, kokių taisyklių jiems vertėtų laikytis?
Pagrindinė taisyklė kuriant namų detalių visumą yra tokia – visi daiktai turi derėti tarpusavyje ne tik stilistiškai, bet ir spalviškai. Ar tai būtų rankšluostis, ar vaza. Vėliau daiktams neišvengiamai judant iš vienos vietos į kitą visada turėsite harmoningą ir suderintą vaizdą. Laikantis šios koncepcijos gražiau atrodys ne tik namų interjeras, bet ir spintelės bei stalčiai. Patikėkite, laikytis šios taisyklės yra lengviau, nei atrodo.
Be vazelių ar dekoratyvinių pagalvėlių gyventi tikrai galima, tačiau yra ir tokių daiktų, be kurių neįsivaizduojami nė vieni namai. Kokie tai daiktai?
Vazas, rėmelius ar žvakides palikime dekoravimo pabaigai. Turbūt niekas nepaneigs, kad nė vieni namai neapsieitų be pagrindinės namų tekstilės – patalynės, vonios aksesuarų bei indų.
Taigi, pradėkime nuo patalynės. Kokias spalvas ir kokius audinius geriausia rinktis, kad miegamasis dvelktų jaukumu ir ramybe?
Klasikinis pasirinkimas su kuriuo niekada neprašausite – kokybiška baltos spalvos mėgstamo audinio patalynė. Norint įdomesnių vėjų savo miegamajame vertėtų neskubėti pirkti raštuotos ar ryškios patalynės. Geriau rinkitės vienspalvę patalynę, kuri subtiliai derės prie miegamojo spalvinės gamos. Patalynės komplektus patarčiau pirkti vienoje vietoje, o perkant kelis, pasistengti juos suderinti tarpusavyje, nes tokiu būdu, norint įvairovės, bus galima derinti kelis skirtingus komplektus tarpusavyje. Universaliausias spalvinis derinys galėtų būti balta, pilkšva ir rusva spalvos. Kaip akcentines galima rinktis juodą, tamsiai rudą, ar kitą namų interjere dominuojančią akcentinę spalvą.
Kalbant apie medžiagas, dažniausiai naudojami natūralūs audiniai. Pavyzdžiui, satinas suteikia lovai daugiau prabangos, linas – lengvumo, o perkelio audinio patalai puikiai tiks, kai nesinori nei prabangos nei lengvumo, o, tiesiog, tvarkos ir švaros pojūčio.
Keliaukime į vonios kambarį. Kokios taisyklės galioja renkantis šio kambario interjero detales?
Čia taip pat vertėtų pasikliauti ta pačia koncepcija, kaip renkantis patalynę. Rankšluosčiai ir chalatai yra neatsiejama vonios dalis, todėl spalviškai darniausia yra derinti šią tekstilę prie bendro vonios kambario kolorito. Neskubėkite pirkti ryškių, gražiai parduotuvės lentynose atrodančių audinių. Geriau rinkitės subtilesnius, vienspalvius gaminius.
Žinoma, vonios kambaryje taip pat neabejotinai svarbūs aksesuarai yra higieniniai šepečiai, šiukšliadėžės, muilo dozatoriai, popieriaus ir dantų šepetėlių laikikliai. Gražiausia, kai visi išvardinti elementai yra vienos spalvos, o geriausia – vienos kolekcijos. Šių aksesuarų kainos gali nustebinti, bet pagalvokite, kiek laiko jų neprisiversite pasikeisti, juk neretai laikini variantai lieka visam laikui.
Kai miegamasis ir vonia įrengti stilingai, pats laikas išsirinkti tinkamiausius indus valgomajam. Ką patartumėte šiuo klausimu? Ar yra kokios nors taisyklės, kurių vertėtų laikytis norint, kad indai derėtų?
Daugelis žmonių turi silpnybę indams ir dažnai pamatę kažką gražaus parduotuvės lentynoje ar sendaikčių turguje, neatsispiria. Vis dėlto, jeigu nėra bendros stilistinės ir spalvinės indų koncepcijos, didėja tikimybė, kad indai tarpusavyje nederės, o spintelėse kaupsis retai į dienos šviesą ištraukiami indai ir trūks estetikos.
Kad taip neatsitiktų, pravartu pasirinkti ne tik spalvinę, bet ir stilistinę koncepciją. Paprasčiausia pasirinkti vienos spalvos indus, kurie derinami su skaidriu stiklu ir kokiu nors metalu, tokiu, kaip sidabras. Žinoma, galima rinktis ir dvi spalvas, tačiau tokiu atveju rekomenduočiau nemaišyti stiklo spalvų ir metalo.
Jeigu norima įdomesnių sprendimų, tuomet galima rinktis ne konkrečias spalvas, bet spalvų gamą. Tarkim pastelines spalvas, monochromines spalvas ar panašias. Tokiu atveju, kai spalvas jungia bendra spalva, tarkim pilka, indai lengviau dera tarpusavyje.
Ar yra kokių nors interjero detalių, kurių reikėtų vengti? Kas gali sugriauti namų jaukumą?
Dažniausiai pasitaikanti klaida – bendros namų interjero vizijos nebuvimas. Tokiu atveju į namus keliauja emocijomis remti pirkiniai, kurie nedera su kitais daiktais, dėl ko greitai atsibosta. Tokios detalės nekuria hormonijos ir tvarkos, o atvirkščiai, kuria disbalansą interjere ir netgi galvoje.
Paprasčiausios koncepcijos laikymasis nereikalauja jokių meninių įgūdžių, tai tampa tiesiog taisykle, kuri ilgainiui išlavina estetinį pojūtį daiktams. Žmonės, kurie pradeda laikytis šių taisyklių netgi prietaisų laidus ir prekių krepšelius pradeda rinktis pagal spalvas. Galbūt iš pradžių tai skamba keistai, bet bijoti nereikia, namai tikrai netaps nuobodžiais ar vienodais, veikiau priešingai – jie taps jaukiais ir stilingais.
Daugiau interjero idėjų ir patarimų, kuriais dalijasi interjero projektavimo studija „Sa.home“ galite rasti čia.