„Hay Group“ atliktas tyrimas parodė, kad, nepaisant gerėjančių įmonių rezultatų ir didėjančių darbuotojų lūkesčių, šiais metais bazinių atlyginimų biudžetai augo nežymiai – apie 1,7 proc. Beveik trečdalis, 29 proc. įmonių bazinių atlyginimų nekėlė, o kėlusios juos didino ne visiems darbuotojams.
Prognozuojama, kad atlyginimai kils labai nežymiai – tik iki 3 proc. Pernai, kaip ir šiemet, atlyginimus didino apie 71 proc. Lietuvos įmonių. „Pastebime tendenciją, kad įmonės kas antrus ar trečius metus nekelia atlyginimų. Taip gali būti dėl to, kad baziniai atlyginimai įšaldomi keičiant ar diegiant naujas kintamo atlygio – priedų ar premijų mokėjimo schemas. Taip pat verslininkai tampa atsargesni ir atlyginimus didina tik esant būtinybei, reaguodami į augančius darbuotojų lūkesčius“, – sakė „Hay Group“ produktų ir paslaugų vadovas Baltijos šalims Eligijus Kajieta.
Anot jo, toks būdas nėra labai efektyvus – patikimiau yra nuolat skatinti darbuotojus, kad vėliau netektų gesinti „gaisrų“. „Tokių „gaisrų“ gesinimas dažniausiai kainuoja labai brangiai“, – sakė specialistas.
Labiausiai „nuskriausti“ vadovai
Šiais metais dažniausiai atlyginimai buvo didinami darbininkams ir jaunesniesiems specialistams – apie 80 proc. tokių darbuotojų sulaukė atlygio didėjimo. Tokios tendencijos rodo ne tik aukštos kategorijos vadovų, bet ir darbininkų paklausą.
Apie 50 proc. specialistų, vidutinės grandies vadovų atlyginimas taip pat augo. Rečiausiai algos didėjo aukščiausio lygio vadovams – apie 45 proc. darbuotojų. Tai galbūt lemia jų turima galimybė uždirbti daugiau, priklausomai nuo darbo rezultatų.
„Vis daugiau įmonių įveda ilgalaikio skatinimo schemas – tai pasaulinė praktika. Vakaruose dažnai atlyginimas sudaro 20 proc. viso vadovo atlyginimo paketo.
Vietinio kapitalo įmonės atlyginimus kėlė mažiausiai gaunantiems darbuotojams, užsienio kapitalo – ir kritiškai svarbias pareigybes užimantiems darbuotojams.
„Tarptautinės įmonės geba efektyviau paskirstyti turimą atlyginimų biudžetą, atsižvelgdamos į daugybę įmonės rodiklių. Vietinės įmonės dar tik kaupią atlyginimų valdymo patirtį ir dažnai tiesiog reaguoja į garsiausiai išreikštus darbuotojų atlyginimų lūkesčius arba didina atlyginimus tiems, kam mokėjo mažiausiai“, – sakė E. Kajieta.
Tyrimas parodė, kad šiais metais apie 11 proc. mažėjo kintamoji atlyginimų dalis – premijos.
Kam kils atlyginimai 2014-aisiais
Ateinančiais metais bazinių bazinių atlyginimų dalį ketina didinti 73 proc. darbdavių. Labiausiai kils specialistų ir viduriniosios grandies vadovų atlyginimai – jiems algas ketina kelti apie 65 proc. įmonių.
„Atlyginimais turėtų didėti 2,5–3,0 proc., tačiau pasakyti, ar įmonės taip pasielgs, sunku. Užsienio kompanijose jau seniai įprasta kasmet atlyginimus darbuotojas didinti vos keliais procentais, dažniausiai tiek, kiek tais metais siekia metinė infliacija. Lietuvoje toks atlyginimų kėlimas kol kas nėra suvokiamas kaip motyvacinė priemonė – manoma, kad atlyginimas turi augti dėl to, kad jis yra mažesnis nei Vakarų šalyse“, – sakė E. Kajieta.
Tyrimo duomenimis, Lietuvoje už tą patį darbą atlyginimas gali skirtis nuo 49 iki 77 proc. Brandžiose rinkose toks skirtumas neviršija 35 proc.