K. Braziulis skundžiasi teismui nežinąs, už ką buvo nušalintas nuo tarnybos - jis buvęs tik supažindintas su generalinio direktoriaus įsakymu.
"Teismas nagrinėja mano bylą dėl nušalinimo dėl pareigų, aš apie tai kalbėti kol kas negaliu, nes posėdis atidėtas iki vasario 5 dienos. Pakartosiu savo buvusio vadovo, ir, matyt, dar būsimo mano vadovo Vytauto Damulio žodžius, kad mes nušalinti ir dabar išmesti iš darbo todėl, kad sąžiningai atlikom pareigą savo tėvynei", - išėjęs iš posėdžių salės, žurnalistams sakė K. Braziulis.
Buvęs saugumietis teigė, kad dabar ieško naujo darbo.
VSD statute yra nurodytos priežastys, kurioms esant, pareigūnas gali būti nušalintas nuo tarnybos - kai pareiškiami įtarimai, tiriami galimi drausmės pažeidimai ir kt.
K. Braziulio teigimu, pagal statutą nebuvo jokių priežasčių nušalinti jį nuo pareigų. Pareiškėjas prašo panaikinti valstybės saugumo vadovo įsakymą ir priteisti darbo užmokestį už visą priverstinės pravaikštos laiką.
VSD atstovas prašė teismo atmesti K. Braziulio skundą kaip nepagrįstą ir paaiškino, kad K. Braziulis buvo nušalintas nuo pareigų vadovaujantis VSD Statuto 37 straipsnio 2 dalyje, kurioje sakoma, kad pareigūnas gali būti nušalintas nuo pareigų, jei įtariama, kad jis padarė tarnybinį nusižengimą, kol bus atliktas tarnybinis tyrimas ir priimtas sprendimas dėl drausminės nuobaudos skyrimo ir jo tolesnės tarnybos.
Į kitą teismo posėdį ketinama kviesti liudytojus.
VSD atstovas spaudai Vytautas Makauskas BNS sakė, kad K. Braziulis neteko tarnybos, kai prarado teisę dirbti su įslaptinta informacija.
Toks pat likimas ištiko ir teisę su įslaptinta informacija praradusį dirbti kitą kontržvalgybos pareigūną Vytautą Damulį.
Dar vienas pareigūnas buvo pažemintas pareigose. Žiniasklaidoje šie saugumiečiai buvo praminti "kurmiais", nes jie esą teikė politikams operatyvinę informaciją.
Iš pradžių jie buvo nušalinti dėl įtarimų neleistinu informacijos nutekinimu.
Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Algimantas Matulevičius prašė Generalinę prokuratūrą ištirti galimas pareigūnų atleidimo priežastis.
Sausio pradžioje Generalinė prokuratūra pranešė nematanti pagrindo pradėti ikiteisminį tyrimą dėl NSGK, kuris tyrė VSD veiklą, liudijusių VSD pareigūnų atleidimo iš darbo.
Generalinė prokuratūra, atsakydama į A. Matulevičiaus paklausimą dėl komitetui liudijusių pareigūnų likimo, atkreipė dėmesį, kad minėti pareigūnai nusprendė patys ginti savo teises, ir dėl nušalinimo nuo pareigų bei atleidimo iš tarnybos savarankiškai kreipėsi į teismą.
Taip pat Generalinės prokuratūros atsakyme minima, kad NSGK pirmininko A. Matulevičiaus prašyme nurodytos Valstybės saugumo departamento pareigūnų nušalinimo nuo pareigų ir atleidimo iš tarnybos numanomos priežastys neturi Baudžiamajame kodekse numatytų nusikalstamų veikų požymių, todėl nėra pagrindo Baudžiamojo proceso kodekso nustatyta tvarka pradėti ikiteisminį tyrimą. Jei tokių aplinkybių paaiškėtų, prokuratūra veiktų baudžiamojo proceso nustatyta tvarka.
Į teismą dėl nušalinimo nuo tarnybos be K. Braziulio kreipėsi dar du VSD kontržvalgybininkai - kontržvalgybos skyriaus viršininkas V. Damulis bei jo pavaduotojas Vilmantas Bieliauskas.
Teismas gavo jų skundus dėl nušalinimo nuo pareigų įsakymų panaikinimo.
V. Damulis ir V. Bieliauskas prašo teismą panaikinti kaip neteisėtus ir nepagrįstus spalio 20 ir spalio 24 dienomis VSD generalinio direktoriaus pasirašytus įsakymus dėl nušalinimo nuo pareigų bei priteisti jiems darbo užmokestį dėl priverstinės pravaikštos.
Pareigūnai mano, jog nušalinti juos nuo pareigų nebuvo nė vieno iš pagrindų, numatytų VSD statute, jiems nebuvo pareikšti jokie įtarimai dėl drausminių nusižengimų, jiems nėra žinoma, ar jų atžvilgiu apskritai atliekamas tarnybinis tyrimas, o jei atliekamas - kokiu drausminio nusižengimo padarymu jie yra įtariami.
V. Damulis žiniasklaidoje buvo įvardytas kaip vienas "kurmių", esą be vadovybės sankcijos teikęs tarnybinę informaciją kai kuriems politikams.
Pats V. Damulis interviu žiniasklaidai savo nušalinimą įvertino kaip "susidorojimą" už liudijimą VSD veiklą tiriančiam NSGK.
REKLAMA