Seimo Etikos ir procedūrų komisija (EPK) trečiadienį pripažino, kad atleidžiant Seimo kanclerį Gintautą Vilkelį iš pareigų buvo pažeistos Seimo Statuto procedūros.
Toks sprendimas priimtas 6 komisijos nariams balsavus "už" ir 2 "prieš".
Į EPK kreipėsi socialdemokratai, sprendimą dėl G.Vilkelio atleidimo skųsdami dviem punktais: dėl to, jog jis ateistas pačiam nedalyvaujant, ir dėl to, kad posėdžiui pirmininkavusi Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja Irena Degutienė nepadarė pertraukos, nors to prašyta frakcijos vardu.
Pagal Seimo Statutą, dėl šios EPK išvados dar balsuos Seimas.
EPK narys Mantas Varaška nesiėmė prognozuoti, kaip įvykiai klostytųsi, jei Seimas pritartų komisijos išvadai ir pripažintų, jog kancleris atleistas pažeidžiant procedūras.
"Šiuo atveju man iš tiesų sunku pasakyti greitai, ekspromtu, bet aš įsivaizduoju, kad reikėtų visų pirma palaukti balsavimo rezultatų, nes tokia Etikos ir procedūrų komisijos išvada turi būti pateikta Seimui", - po komisijos posėdžio žurnalistams sakė M.Varaška.
Jo vertinimu, Statuto nuostatose nėra imperatyviai nurodyta, kad atleidžiant pareigūną jis privalo būti kviečiamas į Seimo posėdį. "Statuto 218-ame straipsnyje, kuriame kalbama apie pareigūno atleidimą, nėra privalomumo kviesti atvykti į Seimo posėdį, yra pareiga informuoti", - sakė parlamentaras.
Statutas numato, kad diskusijoje dėl Seimo pareigūno ar valstybės institucijos vadovo atleidimo pirmiausia kalba atleidimo iniciatorių atstovas, po to pareigūnas, kurio atleidimo klausimas svarstomas. Pastarajam skiriama dar iki 30 minučių atsakyti į klausimus. Seimo nariai ginčijasi, kaip šią normą interpretuoti - ar kaip atleidžiamo pareigūno teisę kalbėti, ar kaip privalomą jo dalyvavimą.
Seimas balandžio pabaigoje dukart slapta balsavęs priėmė nutarimą dėl G.Vilkelio atleidimo iš parlamento kanclerio pareigų. Atleidimo diena laikytina pirma darbo diena pasibaigus jo nedarbingumo laikotarpiui. G.Vilkelis iki gegužės 18 dienos turi nedarbingumo pažymėjimą.
Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas teikdamas nutarimą dėl kanclerio atleidimo nurodė kelias priežastis: viršytus įgaliojimus, neskaidrius finansus bei konkursus darbo vietoms užimti.
Seimo kanclerį 5 metams skiria ir atleidžia parlamentas Seimo pirmininko siūlymu.
G.Vilkelis Seimo kancleriu paskirtas 2006 m. spalį, kai iš Seimo kanclerio pareigų po kilusio vadinamojo privilegijų skandalo buvo priverstas atsistatydinti kancleris Arvydas Kregždė.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže.