Ketvirtadienį Žirmūnuose atidaryta pirmoji lietuviška industrinė saulės modulių surinkimo linija. Daugiau nei 20 mln. litų kainavusi linija buvo sumontuota mokslinės gamybinės akcinės bendrovės „Precizika“ bazėje, panaudojant ES finansinę paramą, kuri siekė 10,068 mln. litų.
Pasak Premjero Andriaus Kubiliaus, dar prieš metus pusantrų drauge su profsąjungomis, verslo atstovais buvo svarstoma, kaip įveikti sudėtingą krizę, o dabar vis dažniau tenka „kirpti juosteles“ ir dalyvauti naujų įmonių, modernių mokslo centrų, gamybos linijų atidarymuose.
„Ypač malonu, kad sprendimai buvo priimti pačiame krizės dugne, o šiandien tai jau pradeda duoti konkrečius rezultatus. Čia jungiasi kelios strateginės Lietuvos kryptys: aukštosios technologijos, žinojimo technologija (kai jungiasi mokslas ir gamyba) bei nepriklausoma energetika“, – sakė Premjeras A. Kubilius.
Vyriausybės vadovas teigė, kad jam šios linijos atidarymas ir asmeniškai yra labai mielas. „Jaunystėje, kai dirbau Fizikos fakultete, šeštame aukšte, Kietojo kūno laboratorijoje, tyrinėjau būtent kietojo kūno elementus, kas yra viso to, kas čia vyksta, pagrindas“, – prisiminė A. Kubilius.
„Saulės energija – pati svarbiausia iš visų atsinaujinančių energijos šaltinių. Ji neturi išmetamųjų atliekų, todėl yra viena pačių pažangiausią energijos rūšių pasaulyje“, – sakė MG AB „Precizika“ generalinis direktorius dr. Tomas Kovėra.
Lietuviški fotoelektriniai moduliai bus gaminami europinius standartus atitinkančioje pusiau automatinėje šveicarų gamybos linijoje. Planuojama, kad šiemet linija pagamins 15 megavatų galingumo saulės modulių, o per metus – apie 38 megavatus. Vienas saulės modulis pagamina 220–225 vatus energijos.
„Tikimės, kad mūsų misija – ekologiškai švariai gaminti aukščiausios kokybės ir efektyvumo fotoelektrinius modulius, propaguoti ir skatinti atsinaujinančių energijos išteklių naudojimą – prisidės prie darnios Lietuvos vystymosi“, – linijos atidarymo metu sakė MG AB „Precizika“ valdybos pirmininkas Algimantas Barakauskas.
Lietuviški fotoelektriniai moduliai bus gaminami šveicarišku tikslumu surinktoje europinius standartus atitinkančioje pusiau automatinėje gamybos linijoje. Joje ekologiškai švariai bus gaminami aukščiausios kokybės ir efektyvumo fotoelektriniai moduliai. Tikimasi, kad įrenginys padės skatinti atsinaujinančių energijos išteklių naudojimą.
Lietuviški saulės moduliai Vakarų Europos šalyse bus pardavinėjami su prekės ženklu „Solet Photovoltaic“.