• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ketvirtadienį 15 val. Vytauto Didžiojo karo muziejuje Kaune vyks parodos „Tas nelaimingas Sibiras...“ atidarymas. Paroda skiriama įamžinti apie 350 tūkst. žmonių atminimą, kurie buvo įkalinti, išvežti į tremtį ir GULAG‘o lagerius ar nužudyti Lietuvoje, po 1939 m. rugpjūčio 23 d. Ribentropo – Molotovo pakto. Šis sandėris tarp Sovietų Sąjungos ir hitlerinės Vokietijos atnešė kančias ir nelaimes Lietuvos ir kitų Baltijos valstybių tautoms.

REKLAMA
REKLAMA

Parodoje eksponuojamos nuotraukos prie Sibiro upių – Manos, Jenisiejaus dešiniojo intako ir Minos, Manos intako. Iš ešelonų išlaipinti tremtiniai į šlaituose prigludusias gyvenvietes – Angulą, Vyjezžyj Logą, Miną, Chabaidaką, Kojų, Biriusuką, Koželaką, Narvą ir kt. – buvo vežami traktoriais, plukdomi valtimis. Atsirinkti pigios darbo jėgos iš miško pramonės ūkių į geležinkelio stotį atvykę vadovai ar jų įgaliotiniai pirmiausia išsiveždavo darbingas šeimas. Ligoniai ir daugiavaikės šeimos savaitėmis likdavo po atviru dangumi – lyjant lietui ir kepinant saulei... Į šį nuo civilizacijos nutolusį kraštą ištremti lietuviai dirbo sunkiausius ir pavojingiausius miško darbus – žiemą kirsdavo medžius, juos genėdavo, gabendavo prie upės ir kraudavo į rietuves. Pavasarį, prasidėjus ledonešiui, rąstus ridendavo į upę. Manos upė virsdavo ištisa rąstų sangrūda. Braidydami lediniame vandenyje, tremtiniai  – vyrai, ir moterys – laisvindavo kelią rąstams. Iki šių dienų išlikusios lietuvių kapinės primena sunkią jų dalią.

REKLAMA

Parodos atidaryme dalyvaus krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, buvęs tremtinys, Kauno Savivaldybės vicemeras Kazimieras Kuzminskas, Tremtinių choras (vad. Bronė Paulavičienė) atliks tremtinių dainas, bus demonstruojami dokumentinio filmo apie Kazachstano lagerius fragmentai.

Parodą parengė Seimo ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė V. Nacickaitė ir Lietuvos nacionalinis muziejus. Parodoje panaudotos nuotraukos iš Lietuvos nacionalinio muziejaus, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro ir tremtinių šeimų asmeninių archyvų: Danutės Anužytės – Sadauskienės, Alfonso Daudos ir jo žmonos Bronės Kuodzevičiūtės, Petro Gvaldos, Juozo Oleko ir daugelio kitų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų