Naujausias Kauno šokio teatro „Aura“ spektaklis „Atgal“, sėkmingai debiutavęs spalio pradžioje Kaune per 18-ąjį tarptautinį modernaus šokio festivalį, iškeliauja už miesto ribų. Spalio 22 d. jis bus rodomas Plungės kultūros centre, o spalio 29 d. – Birštono kultūros centre.
Šiuolaikinio šokio spektaklį „Atgal“ sukūrė buvusi „Auros“ auklėtinė Raimonda Gudavičiūtė, šiuo metu tęsianti šokėjos karjerą Suomijoje. Čia įgytą naują modernaus šokio patirtį choreografė ir panaudojo savo spektaklyje.
„Atgal“ – pirmasis Raimondos bandymas sukurti šokio spektaklį trupei. Iki tol ji buvo kūrusi tik solines šokio kompozicijas arba pati atlikdavusi kitų choreografų (lietuvių ir užsienio) sukurtus darbus.
Pasak choreografės, šis spektaklis – tiesiog apie žmogų: apie jo santykius su kitu, su kitais, apie begalinį artimo ilgesį. Šokėjų duetais visų pirma siekiama išreikšti ne vyro ir moters santykių peripetijas, bet dviejų žmonių, dviejų individų. Minkštais, tąsiais judesiais, prasidedančiais iš nugaros, atskleidžiamas baimės, vienatvės, nesaugumo, grožio, praeities prisiminimų pojūtis. „Spektaklis kurtas kartu su šokėjais, – atskleidžia Raimonda, – dalijomės patirtimi ir idėjomis. Ačiū jiems, kad padėjo man pažvelgti atgal... “
Jaunosios choreografės debiutas festivalyje sulaukė aibės aplodismentų ir palankių atsiliepimų spaudoje. „Nugaros plastikos galimybėmis pagrįsta choreografija, originalūs Eglės Žiemytės kostiumai, pabrėžiantys šokėjų nugaras, sukūrė savitą emocinę būseną, naujas judesių jungčių traktuotes“, – rašo šokio kritikė Vita Mozūraitė. „Spektaklio grynumas, vientisumas ir grakštumas sukūrė tai, kas suteikia tikrą stebėjimo malonumą akimis“, – taip apie spektaklį atsiliepiama kultūros ir meno savaitraštyje „Nemunas“.
Spektaklyje šoka: Asta Brilingienė, Rasa Danilinaitė, Tautivilas Gurevičius, Audronė Leškevičiūtė, Lina Puodžiukaitė ir Mantas Stabinskas.
Kartu su šiuo premjeriniu spektakliu Plungės ir Birštono publikai „Aura“ parodys ir šokio spektaklį „Užrištomis akimis“, sukurtą 2006 m. bendradarbiaujant su Johannesu Wielandu. Šis vokiečių choreografas, įkūręs savo šokio trupę ir JAV, laikomas vienu talentingiausių šiuolaikinės choreografijos kūrėjų.
Pasak choreografo, spektaklio kūrybiniu impulsu buvo mintis, kad žmonės labai skirtingai suvokia supantį pasaulį. Daugelis jų keliauja per gyvenimą tarsi užrištomis akimis – kupini abejonių, nuolat tikrindami savo santykius su aplinka, su kitais žmonėmis. Mėgindami išvengti tokio riboto buvimo, jie atranda atsakymus, kurie dar labiau viską supainioja.
Teatro kritikės Elenos Žukauskaitės nuomone, „tai techniškai sudėtingas, tačiau puikiai koordinuotas kūrybinis darbas, atskleidžiantis atlikėjų gebėjimą šokti ir grupėje, ir po vieną“. Šokio įtaigą sustiprina žymaus Amerikos kompozitoriaus Michaelo Gordono muzika, kurioje akademinis modernizmas apjungiamas su roko energija.