Moteris pasakoja, kad griaučius miške pamatė vaikštinėdama su savo šuniu, o surasto kaulo nuotraukomis Oksana pasidalijo „Facebook“ grupėje „Miško radiniai“.
„Šiandienos radinys“, – rašė ji.
O keli grupės nariai pakomentavo ir įsitraukė į diskusiją po Oksanos įrašu.
Vienas iš jų rašė: „Vasario 19 dieną mano šuo rado kažką panašaus, tik ten buvo tauriojo elnio likutis, vos už kelių metrų radau visą kaukolę su ragais. Jei pamatysi kada elnio, briedžio ar stirno stuburkaulį, nuoširdžiai patariu atidžiau pažvelgti į visas puses.“
Kitas dalijosi savo nuomone apie radinį: „Dubuo. Panašu į šerno.“
Gyvūno griaučiai (nuotr. Oksanos Nevedomskienės)Paaiškino, koks tai radinys
Apie Oksanos radinį naujienų portalui tv3.lt papasakojo Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos direktorius Laimonas Daukša.
„Tai yra šerno stuburkaulis su dubens kaulu. Šalia griaučių nėra jokio mastelio, kad būtų galima pasakyti visiškai tiksliai, tačiau galima spėti, kad tai šerno griaučiai. Jeigu šie griaučiai buvo aptikti afrikinio kiaulių maro užkrėstoje teritorijoje, tai gali būti nugaišęs šernas.
Nuotraukoje matosi plėšrūnų dantų žymės, tad tikrai tikėtina, kad tai šis gyvūnas“, – pasakoja L. Daukša.
Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos direktorius pasakoja, kad šie griaučiai tikriausiai guli apie mėnesį laiko.
„Kaulai nepageltę ir nepajuodę, tad tikėtina, kad jie čia tūno dar neilgą laiko tarpą. Kadangi dabar yra karšti orai, gyvūno kūnas greitai irsta. Tai yra natūralus ciklas, nes jau 10 metų gyvename su afrikiniu kiaulių maru.
Šių laukinių krituolių fauna tikrai didelė, nors medžiotojai yra įpareigoti juos likviduoti – užkasti ir sutvarkyti, tačiau visų rasti neįmanoma, ypač pelkėtose vietose. <...> Tai gamta ir tiesiog įvyko natūrali eliminacija“, – sako vyras.
Verčiau radinio neliesti
Paklaustas, ką daryti su tokiu radiniu, L. Daukša teigia, kad nustatytos tvarkos nėra. Tačiau jis tikina, kad imti radinį su savimi – nėra tikslo.
„Nors naudojimosi kaulais tvarkos ir taisyklių nėra, tačiau svarbu žinoti, kad tai natūrali gamtos ciklo dalis. Tai nėra suvenyras ar ypatingas radinys, todėl derėtų kaulų neliesti. Šie griaučiai yra apgraužti kažkokio plėšrūno, todėl su jo seilėmis galima pasigauti įvairių ligų“, – apie radinį kalba vyras.
Tačiau daugiau pamąstęs pašnekovas pabrėžė dar vieną aspektą – higieną ir ligas. Jis tikino, kad dėl šių priežasčių verčiau kaulų neimti į rankas:
„Nepatartina radinio imti į rankas, nes kaulas yra vabzdžių ir pirmuonių, kurie irstantį gyvūną naikina, apdorotas. Gali būti ir kad jį nešiojo gyvūnai, kurie galimai sirgo pasiutlige. Dėl to reiktų neliesti.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!