Ketvirtadienį ryte Rusija užpuolė Ukrainą. Vis dėlto nuojauta, kad taip gali įvykti, tvyrojo jau kurį laiką.
Plačiau apie tai diskutuota specialioje tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“.
Ukrainiečių nuotaikos visai kitokios nei iki Maidano
Politikos apžvalgininkas Vladimiras Laučius sako, kad dar iki šios savaitės pradžios ukrainiečiai dėl karo buvo ramūs. Rusų kariuomenė buvo ne pilnai pasiruošusi atakai, būtent tai ir leido jaustis kiek ramiau.
Nerimas pasijuto pirmadienį, kada kariuomenė ėmė galutinai ruoštis puolimui. Trečiadienis ir antradienis buvo tos dienos, kada puolimą buvo galima nuspėti.
V. Laučius sako tokio scenarijaus nesitikėjęs. Buvo tikimybė, kad Rusija dėl karo blefuoja arba planuoja mažesnio masto operaciją. Kodėl Vladmiras Putinas pasirinko tokio masto operaciją?
„Toks plataus masto puolimas liudija tai, kad Putinas mano, jog Rusijos kariuomenė ir visas Rusijos ekonominis ir kitas pasirengimas dideliam karui yra pakankamas. Jis mano, kad Vakarai neturės pakankamai valios ar galios sustabdyti Rusiją.
Galbūt jis tikisi, kad lygiagrečiai Kinija užpuls Taivaną. Iš Kinijos irgi girdime nelabai gerų signalų“, – laidoje kalbėjo V. Laučius.
Pagrindinė V. Putino vizija, pasak specialisto, yra SSRS atkūrimas. Kaip sako apžvalgininkas, pasaulis ilgą laiką nematė arba nenorėjo matyti Rusijos grėsmės.
V. Laučiaus vertinimu, taikytos sankcijos Rusijai neveikė ir dalis veiksmų siekiant užkardyti SSRS rekonstrukciją, yra pavėluoti. Užaugo Rusijos kariuomenė ir V. Putino ambicijos.
„Faktas, kad Amerika įveda (sankcijas – aut. past.) yra gerai. Būtų gerai, kad Europa būtų solidari su JAV ir padarytų maksimum, ką gali ir įvestų sankcijas pati bei kad neprasidėtų begaliniai ginčai dėl šalių, kurios yra papirktos Rusijos“, – sako V. Laučius.
Sunku pasakyti, ar pasaulis ryšis nekartoti padarytų klaidų ir ar suvoks, kokią didelę grėsmę Rusija kelia.
Didelė dalis visuomenės, V. Laučiaus vertinimu, yra pavargusi nuo nuolatinės įtampos ir nesibaigiančio karo. Vis dėlto didelė dalis ukrainiečių yra pasirengę ginti šalį nuo Rusijos invazijos.
„Akivaizdu, kad Ukrainos visuomenės nuotaikos yra visai kitokios, nei buvo iki Maidano. Dabartinė Ukraina gali ir yra pasirengusi pasipriešinti Rusijos agresijai.
Kalbant apie politinį elitą, situacija nėra tokia optimistinė. Visuomenė, nors ne visur, yra gerai pasirengusi. Rytų Ukrainoje yra šiek tiek kitaip nei Vakarų Ukrainoje ar Kijeve. Bet ir ten nėra tokio prorusiškumo, kokio būtų galima tikėtis prieš 15–20 m.
Politinis elitas, deja, nėra labai brandus Ukrainoje. Tai gali būti viena iš silpnesnių grandžių Ukrainos valstybės architektūroje. Reikia tikėtis, kad Jiems užteks brandumo ir ištvermės atsilaikyti, bet abejonių dėl jų kilti gali“, – svarsto V. Laučius.
Apžvalgininkas sako, kad Ukrainos kariuomenė gali imti spausti politinį elitą neatsitraukti ir neišduoti valstybės. V. Laučiaus pastebėjimu, visa Ukrainos valdžia yra stipriai priklausoma nuo oligarchų, tad taip pat lieka ir klausimas, kaip elgsis jie.
Dabar V. Putinas gali šantažuoti NATO, kad gali prasidėti invazija į Baltijos šalis, jei NATO imsis kokių nors veiksmų ginti Ukrainą.
Kiek ilgai tęsis Rusijos agresija, pasak V. Laučiaus, priklausys nuo to, kokių tikslų V. Putinas turi – ar atkurti SSRS dar pačiam esant gyvam, ar paliekant darbus savo įpėdiniui.
Janeliūnas: atėjo Putino eros pabaiga
Politologas Tomas Janeliūnas pabrėžia, kad Vakarų žvalgyba labai tiksliai prognozavo galimus Rusijos karinius veiksmus, tad žingsnius galėjome žinoti iš anksto. Buvo neaišku, ar V. Putinas vis dėlto ryšis šių veiksmų imtis.
„Dabar jau yra įjungta visa karinė mašina, einant kryptimis, kurios yra numatytos ir vienas po kito aktyvuojant etapus, kurie greičiausiai buvo perduoti ir ukrainiečiams.
Manau, kad tai gerokai palengvins Ukrainos gynybą – buvo šiek tiek laiko pasiruošti ir žinoti pačius pagrindinius Rusijos kariuomenės žingsnius. Tai nereiškia, kad nebus netikėtumų – karo rūkas yra neišvengiamas net ir dabartinėse sąlygose su turimais žvalgybos resursais“, – svarsto T. Janeliūnas.
Politologas pastebi, kad ukrainiečiai šiuo metu nepanikuoja ir kovoja su agresoriumi. Tai leidžia daryti išvadą, kad Rusijos laukia sunkus karas.
Kodėl Rusija nusprendė Ukrainą pulti būtent dabar, kai visuomenė ir kariuomenė yra sustiprėjusi?
„Šitas karas nėra racionalus ir jei mąstytume racionaliomis kategorijomis, kodėl Putinas nusprendė pulti Ukrainą – nėra atsakymo. Nėra jokių ženklų, kad Putinui pavyktų kažką iš to laimėti. Nesvarbu, kiek užtruks kariniai veiksmai, jis tikrai nelaimės nieko.
Manau, kad tai yra Putino eros pabaiga. Po karinių veiksmų bet kuriuo atveju seks kita karinė fazė, kuri bus nukreipta į Putino režimo panaikinimą, nesvarbu, ar tai užtruks ilgai, ar tai bus daroma ilgomis sekinančiomis ekonominėmis sankcijomis, diplomatine izoliacija, Rusijos atjungimu nuo visko, įskaitant pinigų srautus, resursus, politinį pripažinimą ir t.t.“ – kalbėjo T. Janeliūnas.
Platesnę diskusiją galite pažiūrėti tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“, kurią galite rasti šio teksto viršuje.