• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasak Jeilio universiteto mokslininkų, po 50–200 milijonų metų Amerikos ir Eurazijos žemynai susijungs Šiaurės ašigalyje, skelbia BBC.

REKLAMA
REKLAMA

Žemės sausumos masyvai nuolat juda, nes Žemės tektoninės plokštės slenka planetos paviršiumi. Geologai mano, kad dėl to periodiškai susidaro superkontinentai. Manoma, kad pastarąjį kartą žemynai buvo susijungę prieš 300 milijonų metų ir sudarė superkontinentą Pangėją. Naujas superkontinentas, kurį prognozuoja Jeilio mokslininkai, pavadintas Amazija.

REKLAMA

Mokslininkai bandė išsiaiškinti, kada ir kur toks žemynas susidarys, tirdami, kur buvo ankstesni superkontinentai. Prognozė remiasi viso pasaulio uolienų magnetiniais duomenimis, kurie išduoda tų uolienų magnetinį išsidėstymą praeityje.

Uolienos formuojasi stingstant lavai arba kietėjant nuosėdoms. Šių procesų metu užfiksuojama uolienų orientacija pagal Žemės magnetinį lauką. Ištyrę šiuos duomenis mokslininkai gali tiksliai nustatyti buvusio žemyno geografinę platumą. Deja, kol kas nėra būdo geografinei ilgumai nustatyti.

Jeilio universiteto darbuotojai spėja, kad ateityje išnyks Karibų jūra ir susijungs Šiaurės bei Pietų Amerika. Taip pat išnyks Arkties jūra ir jos vietoje susijungs Amerikos ir Azija. Manoma, kad prie žemyno prisijungs ir Afrika bei Australija, tik Antarktida išliks atskiras žemynas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų