• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rytoj Lietuvoje bus galima stebėti Veneros tranzitą – astronominį reiškinį, kuris pasikartos tik po 105 metų.

REKLAMA
REKLAMA

Astronomijos mėgėjų klubo „Albireo“ vadovas Jonas Kaspariūnas teigia, kad trečiadienį bus galima stebėti Saulės mikro užtemimą – Saulės disku keliaujančią Venerą.

REKLAMA

„Tikriems astronomams – tai didelis įvykis, nes tokiu būdu jie gali tyrinėti Veneros atmosferą pagal tai, kaip pro ją praeina Saulės šviesa. O visiems kitiems žmonėms, astronomijos mėgėjams – tai retas reiškinys, kuris pasikartos tik po 105 metų“, – lrt.lt tvirtino jis.

Astronomijos specialistas pasakojo, kad trečiadienio rytą, 4.46 val., kai Lietuvoje patekės saulė, Veneros tranzitas jau bus įpusėjęs ir tęsis iki 7.50 val.

REKLAMA
REKLAMA

Kadangi Veneros diskas gana mažas, žvengiant į Saulę plika akimi, bus matomas tik nedidelis taškelis. Tad J. Kaspariūnas rekomenduoja tranzitą stebėti pro padidinamąjį prietaisą – žiūronus, teleskopą, tačiau pataria pasirūpinti saulės šviesą prigesinančiais filtrais.

„Juos galima primontuoti ant žiūronų, teleobjektyvo ar mažesnio teleskopo“, – kalbėjo jis ir priminė, kad į Saulę žiūrėti tiesiai – pavojinga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kitas variantas – paimti paprastus žiūronus ir projektuoti vaizdą ant popieriaus lapo. Tranzitą galima pamatyti ir tokiu būdu“, – patarė astronomijos mėgėjų klubo vadovas.

Visus norinčiuosius į Saulės disku keliaujančią Venerą pažvelgti pro teleskopą, astronomijos mėgėjų klubas „Albireo“ ankstų trečiadienio rytą, 5 val., kviečia atvykti prie Spaudos rūmų Vilniuje.

REKLAMA

„Tokie mūsų klubo renginukai vyks ir Kaune bei Tauragėje“, – teigė J. Kaspariūnas.

Į Molėtų observatoriją nesiveržia

Stebėti Veneros tranzitą kviečia ir Molėtų observatorija. Anot observatorijos vadovės, Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto direktorės Gražinos Tautvaišienės, antradienio vakarą lankytojai galės klausytis paskaitų apie Saulės aktyvumą, Veneros tranzitus. Nepatingėję atsikelti tekant saulei, šį reiškinį galės stebėti pro teleskopą.

REKLAMA

„Nuo 4.40 val. iki 7 val. Venera bus susiprojektavusi ant Saulės. Tai bus galima stebėti pro observatorijos teleskopą, turime ir specialių filtrų, kitų prietaisų. Salėje bus galima stebėti internetinę transliaciją, kurią pasiūlė Tarptautinė astronomijos sąjunga. Tai vaizdai pro geriausius pasaulio teleskopus“, – pasakojo G. Tautvaišienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Observatorijos vadovė stebėjosi, kad šiemet žmonių susidomėjimas šiuo reiškiniu nėra didelis.

„Prieš 8 metus, kai Veneros tranzitą buvo galima stebėti paskutinį kartą, buvo užsiregistravę 300 žmonių, nors tuomet dar neturėjome ir prietaisų. Dabar užsiregistravę vos 30“, – kalbėjo ji ir pridūrė, kad muziejus pasirengęs priimti mažiausiai 100 lankytojų ir visi jie į Saulę galėtų žvilgtelėti pro teleskopą.

REKLAMA

„Galbūt žmonėms trūksta informacijos, gal jie ketina stebėti namuose“, – teigė ji. Pastariesiems G. Tautvaišienė pataria naudoti suvirinimo akinių stiklus, kurių parduotuvėse galima įsigyti atskirai.

Observatorijos vadovė teigia, kad žmones baido ir orų prognozės.

„Prognozės nėra geros. Tačiau tikimės, kad Saulė bent trumpam pro debesis išlįs“, – vilties nepraranda G. Tautvaišienė.

Indrė Antanavičiūtė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų