• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mažutė, liesutė, su lengvučių žilų garbanų vainiku, ji atrodo tokia bejėgė ir ne pagal amžių jauna. Tačiau šis įspūdis apgaulingas: likimas fermerio iš Pietų Švedijos dukrą apdovanojo audringu, nepalenkiamu ir nesuvaržytu charakteriu.

REKLAMA
REKLAMA

Švedų vaikų rašytojos Astridos Lindgren (Astrid Anna Emilia Lindgren), gimusios 1907 m. lapkričio 14 d., mirusios 2002 m. vasario 28 d., didžioji dauguma knygų išverstos į 85 kalbas ir išspausdintos daugiau   nei 100 valstybių. Vos sulaukusi 18 metų, ji pastojo, nors nebuvo ištekėjusi, ir pabėgo iš mylinčių tėvų namų į Stokholmą.

REKLAMA

Dveji metai kovos dėl išlikimo sostinėje padarė savo: Astrida išseko, pasiligojo ir buvo priversta atiduoti vaiką auginti svetimai šeimai.

Nors vėliau jos šeimyninis gyvenimas susiklostė laimingai - ji ištekėjo, pasiėmė sūnų iš globėjų šeimos, o dar po poros metų pagimdė dukrą, - jos išgyvenimų pėdsakai visam laikui liko sieloje: būtent todėl meilė jos knygose susipynusi su skausmu ir išsiskyrimu.

REKLAMA
REKLAMA

Visą savo ilgą gyvenimą Pepės Ilgakojinės ir Karlsono kūrėja vis dėl ko nors kovojo: už vaikų ir gyvūnų teises, už socialinį teisingumą, moterų lygiateisiškumą.

Pasirinkti gėrį

Laužyti draudimus, ignoruoti sąlygas, daryti kas šaus į galvą, - ar ne apie tai svajoja kiekvienas iš mūsų?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Lindgren pasaulyje viešpatauja laisvė, bet ne chaosas. Įprastos nuostatos - ištikimybė draugui, meilė artimui, pagarba svetimoms vertybėms - tai, kaip ir realiame pasaulyje, yra sąmoningas laisvo žmogaus pasirinkimas.

Išradingumas, o ne paklusnumas

Konservatyvus auklėjimo modelis seniai neveikia: pasaulis keičiasi pernelyg greitai, ir kartais ne vaikai turi mokytis iš suaugusiųjų, o atvirkščiai.

REKLAMA

Lindgren tapo vaikų rašytoja, kuri teigė, jog reikalauti iš vaiko besąlygiško paklusnumo - vadinasi, pasmerkti jį pralaimėti.

Svarbiausia - ugdyti vaikui gamtos duotą kūrybinį pradą, išradingumą ir siekį atrasti nauja.

Mylėti save

„Aš - vyrukas ohoho!“ - sparnuotoji Karlsono frazė puikiai atspindi Lindgren herojų savimonę. Netobuli, kartais komiški, žavingai saviironiški, jie žvelgia į save su pagarba ir meile.

Džiaugsmas ir kančia

Lindgren neslepia nuo savo skaitytojų, kad pasaulyje egzistuoja vienatvė, skurdas ir mirtis („Broliai Liūtaširdžiai“), tačiau kančia neatsiejama nuo džiaugsmo: skausmas tik paryškina jos skonį.

Parengė Liana Ambarcumian

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų