Kalbinti ekspertai akcentavo visišką B. al Assado priklausomybę nuo Rusijos ir Irano. Sukilėlių vakarų citadelės pasidavimo klausimas skaičiuoja paskutines valandas – tačiau iki to meto, kai Sirija galės pasivadinti taikia, praeis metai. Susiformavo pernelyg rimti įtrūkimai, kuriais šalis tapo išvagota nuo pilietinio karo pradžios, pernelyg silpnas pagrindas, ant kurio pastatyta prezidento B. al Assado valdžia. Maža to, anot „Reuters“ apžvalgininko Anguso McDowallo, Sirijos prezidentas yra priklausomas nuo Rusijos ir Irano.
Stambi pergalė, bet ne laimėtas karas
B. al Assadui antrojo pagal dydį miesto Sirijoje po Damasko užėmimas taptų svarbiausia karine pergale nuo pat pilietinio karo 2011 metais pradžios. Straipsnyje yra konstatuojama, kad tokiu atveju sukilėlių galimybės nuveržti netinkamą prezidentą artėja prie nulio.
„Aišku, tai dar nėra karo pabaiga, – cituojamas aukštas pareigas užimantis politikas, palaikantis B. al Assado režimą. – Tačiau Alepo kontrolė – tai 90 proc. derlingų Sirijos rajonų kontrolė. Tai regionai su didžiaisiais miestais, turgumis ir didžiąja šalies gyventojų dalimi.“
Jeigu Assadui vis dėlto pavyktų atstatyti savo valdžią visos šalies teritorijoje, jis susidurtų su neįmanoma užduotimi atstatyti valstybę. Maža to, Sirija yra izoliuota tarptautinėje bendruomenėje – ir gali tikėtis tik tokių sąjungininkų, kaip Rusija ir Iranas pagalba. Vakarai jau seniai įvedė režimui sankcijas, ir niekas šiandien nerodo to, kad ES, Turkija, Persijos įlankos ar Jordanijos šalys panorėtų atnaujinti santykius po B. al Assado pergalės. O būtent prekybiniai ryšiai su jomis ir buvo Damasko režimo ekonominio gerbūvio pagrindas.
Pilietinio karo metu paaštrėjo ir religiniai prieštaravimai tarp skirtingų islamo atšakų. Maža to, B. al Assado taikiklyje atsidūrė dauguma miestų, kurių gyventojai ypač nukentėjo karo veiksmų metu. Ekspertų teigimu, santaikai atsirasti prireiks labai daug laiko.
Pasak buvusio Danijos ambasadoriaus Damaske Rolfas Holmboe, džihadistai gali netgi dar labiau sustiprinti savo pozicijas. „Assadas tokiu būdu priartės prie savo tikslo: galutinai priskirs sukilėlius teroristams“.
Lemtingas JAV faktorius
Kol kas B. al Assdas gali remtis tik Rusijos ir Irano palaikymu. Jo karinės pergalės būtų neįmanomos bet Rusijos karinių oro pajėgų palaikymo, o taip pat iš Irano kontroliuojamomis šiitų karinėmis grupuotėmis – jų pagalbos prireiks ir po galimo visos šalies kontrolės susigrąžinimo. Pasak ekspertų, ekstremistai gali imtis asimetrinių karo veiksmų: tai ir mirtininkų teroro išpuoliai, ir partizaninis karas.
Anot Saudo Arabijos Persijos įlankos šalių instituto vadovo Abdulazizo al-Sagero šiandien Sirijoje „valdo rusai ir iraniečiai“ ir iš tiesų B. al Assadas šį karą pralaimi. Remiantis Rusijos pozicija, Assado valdžia yra nestabili. Jau seniai tapo įprasta, kad Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas derybose su JAV ir ES dėl Sirijos skelia paliaubas, bombardavimo nutraukimą ar sąlygas opozicijai. Sirijos prezidento balsas girdimas vis mažiau.
Kol kas taip pat nėra aišku, kaip į pasikeitusią situaciją Sirijoje reaguos JAV. Naujai išrinktas JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad šalis ateityje sieks išvengti konfliktų, kuriuose JAV neturės tiesioginių interesų. Rusija ir Iranas aiškiai stengsis išlaikyti B. al Assado valdžią, jeigu nori išlaikyti įtaką regione.
Prancūzija ir Didžioji Britanija reikalauja atsakomybės
Prancūzija antradienį pareikalavo skubiai sušaukti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą svarstyti kritinės padėties Alepe, pranešė Prancūzijos ambasadorius. Tikimasi, kad vėliau šiandien susirinksianti Taryba svarstys priemones, kurios padėtų nutraukti „didžiausią XXI amžiuje humanitarinę tragediją, besivystančią mūsų akyse“, sakė reporteriams Francois Delattre.
Didžioji Britanija antradienį pakartojo savo raginimą prezidentui Basharui al Assadui atsistatydinti dėl jo „žvėriško žiaurumo“ Sirijos žmonėms, vyriausybės pajėgoms pasiruošus atsiimti visą Alepą iš sukilėlių.
„Mes tikrai nemanome, kad prezidentas Assadas, vadovaujantis tokiam žvėriškam žiaurumui prieš Sirijos žmonės, reiškia kelią į ilgalaikę, saugią ir klestinčią Sirijos ateitį“, – sakė premjerės Theresa May atstovė žurnalistams. „Todėl mes manome, kad turi būti politinis perėjimas nuo Assado“, – pridūrė ji.
Jungtinės Tautos antradienį pranešė turinčios patikimos informacijos, kad vyriausybę palaikančios pajėgos Alepe kaltos dėl egzekucijų dešimtims civilių, tarp jų moterų ir vaikų, lemtingiems susirėmimams artėjant prie pabaigos.
Pasak T.May atstovės, šie pranešimai kelia didelį susirūpinimą. „Mūsų svarbiausias prioritetas, be jokios abejonės, turi būti pagalba tiems, kurių gyvybės yra pavojuje, – kalbėjo ji. – Mes su savo partneriais toliau ir plačiau nagrinėjame, ko galėtumėme imtis, siekdami užtikrinti, kad žmonės ten atsakytų už savo veiksmus, ir tas darbas bus tęsiamas“.
Antradienį Europos Sąjungos viršūnių susitikime Britanija paragins Bendrijos lyderius „tvirtai ir aiškiai pareikšti“ dėl padėties Alepe, dėl „humanitarinės pagalbos ir paliaubų būtinybės“, sakė britų premjerės atstovė.
Per mažiau nei mėnesį B.Assado kariuomenė ir jos sąjungininkės įnirtingai kovodamos susigrąžino didžiąją dalį sukilėlių valdytos Alepo teritorijos iš sukilėlių ir yra pasiruošusios visiškai juos išstumti iš šio miesto, suduodamos didžiausią smūgį kovotojams per daugiau nei penkerius metus nesiliaujantį Sirijos konfliktą.