• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Asocijuotų mokyklų privilegijos liks galioti?

Vyriausiasis administracinis teismas jau prieš porą mėnesių panaikino Šiaulių mieste kelerius metus privilegijas kai kurioms mokykloms teikusias „asocijuotas sutartis“. Tačiau teismo nutarties mieste nebuvo skubama vykdyti – tik šiam Tarybos posėdžiui parengtas pakeisto priėmimo į mokyklas tvarkos projektas, kuriame „asocijuotas“ keičia „bendradarbiavimo“ sutartys.

REKLAMA
REKLAMA

Keičiami tik keli punktai Vakar posėdžiavęs Šiaulių miesto savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komitetas išklausė miesto Švietimo skyriaus vedėjos Violetos Damskienės pristatytą dar 2008 metų lapkričio 20 dieną priimto sprendimo „Dėl Šiaulių miesto savivaldybės bendrojo lavinimo mokyklų komplektavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo projektą, kuris jau šį ketvirtadienį bus svarstomas miesto Taryboje. Kaip teigė V. Damskienė, siūlomi kai kurie galiojusių mokyklų komplektavimo tvarkos punktų pakeitimai, nes Vyriausiasis administracinis teismas juos panaikino kaip prieštaraujančius šalies įstatymams. Šeštajame minėtos tvarkos punkte jau siūloma mokinius į miesto mokyklas pirmumo teise priimti, jei jie gyvena mokyklai priskirtoje teritorijoje, o ne „ir asocijuotų mokyklų sutarčių pagrindu“. Septintajame punkte nebenurodoma, kad mokyklų bendradarbiavimą kontroliuoja Švietimo skyrius, o jau pačios mokyklos „gali sudaryti bendradarbiavimo sutartis“. 16 punkte įrašyta, kad į miesto specialiąsias mokyklas priimami asmenys iki 21 metų, 19 punkte išbrauktas papunktis, kad į gimnazijas priimami mokiniai iš asocijuotų mokyklų, 22 punkte rašoma, kad mokiniai į laisvas vietas mokyklose priimami pagal prašymo padavimo datą. O 25 punktas, kad kitos savivaldybės mokinius į miesto mokyklas turi pavėžėti, išvis išbrauktas.

REKLAMA

Priėmimas vyko pagal „tvarką“ Taigi, turint omeny, kad visas priėmimo į Šiaulių mokyklas tvarkos aprašas buvo 40 punktų su nemažai papunkčių, tik kelių jo punktų pakeitimas neatrodo grandiozinis darbas, kuriam atlikti reikėtų net dviejų mėnesių. Būtent tiek laiko truko minėtos tvarkos pakeitimų projekto paruošimas, nes Vyriausiasis administracinis teismas dar šių metų balandžio 25-osios dienos nutartimi minėtus tvarkos punktus panaikino. Švietimo, kultūros ir sporto komiteto nariui Aurimui Nausėdai Švietimo skyriaus vedėjos posėdyje paklausus, kodėl šis projektas buvo rengiamas net du mėnesius, vedėja tegalėjo pasakyti, kad sprendimo projekto nespėta parengti, nes teismo sprendimas gautas tik gegužės mėnesį, kai priėmimas į mokyklas jau buvo prasidėjęs. „Vistiek priimti vaikus į mokyklas reikia ir priėmimas vyko pagal galiojančią tvarką“, - sakė V. Damskienė. A. Nausėda pasitikslino, pagal kokią tvarką vyko priėmimas tuos du mėnesius po teismo sprendimo. Į tai Švietimo skyriaus vedėja atsakė: „Mes negalime pakeisti tos... Gimnazijos praktiškai yra susirinkusios vaikus: priima iš tų panaikintų asocijuotų ir papildomai dar renka po dvi klases iš kitur.“ Į trečią A. Nausėdos klausimą, pagal kokius kriterijus Juliaus Janonio gimnazijoje iš 176 mokinių į pirmąją klasę priimta 115 „Juventos“ progimnazijos mokinių, Švietimo skyriaus vedėja atsakė trumpai: „Pagal mokyklų bendradarbiavimo sutartį“.

REKLAMA
REKLAMA

Bendradarbiavimo sutartys vietoj asocijuotų Nors pateiktame priėmimo į miesto mokyklas tvarkos pakeitimų projekte ir išbraukti žodžiai „asocijuotų mokyklų sutartys“, susidaro įspūdis, kad jie tik pakeisti kitais - „mokyklų bendradarbiavimo sutartys“. Juolab kad Savivaldybės tinklalapio puslapyje „Švietimas“ net nėra skelbiama informacija apie miesto mokykloms priskirtas teritorijas, nors pagal įstatymus ji turi būti vieša, aiški ir suprantama. Tiesa, patyrusiems interneto naršytojams gali pavykti susirasti Miesto tarybos sprendimą, kuriuo tos teritorijos buvo patvirtintos, tačiau juk tokių įgūdžių turi ne kiekvienas būsimo pirmoko ar gimnazisto tėvelis. Todėl, kas galėtų paneigti, kad bent mėnesiu vėluojantis Tarybos sprendimo projektas, nepakankamai išsami informacija ir kita, yra sąmoninga miesto valdžios pozicija, jog Šiauliuose būtų sudarytos išskirtinės sąlygos kai kurioms vadinamosioms elitinėms mokykloms?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į gimnazijas – vis dar „asocijuoti“ pirmokai Šią prielaidą patvirtina ir tas faktas, kad minėtam Tarybos nariui A. Nausėdai miesto savivaldybės Administracijos direktorių pavaduojantis Vaclovas Vingras pateikė priėmimo į devintąsias ir pirmąsias gimnazijos klases lenteles, kuriose juodu ant balto prašyta, jog prašymus iki birželio 1 dienos (beje, toje pačioje lentelėje pažymėta, kad tai birželio 7 dienos gimnazijos duomenys) liūto dalį prašymų pateikė „asocijuotos mokyklos mokiniai“. Ir tai jau praėjus daugiau nei mėnesiui po Vyriausiojo administracinio teismo nutarties! Tad jau galima suprasti, kodėl Juliaus Janonio gimnazijos svetainėje jau birželio 17-ąją atsirado būsimųjų pirmokų sąrašas, išvardytų ne pagal jai priskirtos teritorijos adresus, o pagal mokyklas: 115 mokinių iš „Juventos“ ir 61 iš kitų mokyklų. Kitaip gal būtų paaiškėję, kad iš tų 115 priimtųjų „nebeasocijuotos mokyklos“ mokinių ne visi yra „deklaruoti“ gimnazijai priskirtoje teritorijoje ir vadinamųjų laisvų vietų čia būta žymiai daugiau.

Romualda URBONAVIČIŪTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų