• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
|Interneto technologijos, suteikusios galimybę kiekvienam norinčiam susikurti savo dienraštį ar radijo stotį, vis atkakliau plėšia elektroninę žiniasklaidą iš TV prodiuserių, režisierių ir žurnalistų rankų. Pasvarstykime: kodėl turėtume kas vakarą žiūrėti masinei auditorijai “išvirtas” TV žinių laidas, jei galėtume įsijungti personalizuotą, jus iš tikrųjų dominančių įvykių ir naujienų TV kanalą?

Juolab kad tokių TV žinių nereikia “gamintis” pačiam. Jos “išsiverda” pačios – tereikia pasakyti, kas jums įdomu. Bent jau taip tvirtina automatinę suasmenintų TV naujienų kompiuterių vartotojams sistemą sukūrę JAV Šiaurės vakarų universiteto Sumaniosios informacijos laboratorijos (http://infolab.northwestern.edu) darbuotojai.

REKLAMA
REKLAMA

Galbūt dar prisimenate prieš šešerius metus britų portalo “Ananova” sumanytą suasmenintų interneto naujienų sąsają – virtualią būtybę, skaitančią interneto vartotojus dominančias naujienas? Tuomet animacinio personažo veido mimika, sinchronizuota su automatiškai balsu verčiamu naujienų tekstu, atrodė gana įspūdingai. Tačiau prabėgo keleri metai, ir virtualių diktorių buvo atsisakyta – neva dėl būtinybės tobulinti automatinio skaitymo technologiją.

REKLAMA

Tam tikra prasme Šiaurės vakarų universiteto laboratorijoje virtualieji žinių pranešėjai atrasti iš naujo, tačiau čia kuriamas “News At Seven” projektas žengia kur kas toliau. “News At Seven” siekia pakeisti įprastines “7 valandos” vakaro TV žinias automatiškai pagal kiekvieno skonį generuojamu TV naujienų paketu. “News At Seven” programinė įranga pagal vartotojo pasirinktus kriterijus peržiūri naujienų šaltinių RSS kanalus, atsirenka reikiamas tekstines žinias, papildo jas raktažodžius atitinkančiomis “Google News” ar “Flickr” nuotraukomis bei “YouTube” vaizdo siužetais, gautą medžiagą suredaguoja, sumontuoja, suformatuoja ir atiduoda virtualiam žinių laidos vedėjui, kurio vaidmenį šiuo atveju atlieka žaidimo “Half-Life 2” veikėja Alyx. Pasitelktas “Half-Life 2” žaidimo variklis leidžia Alyx ne tik tikroviškai kalbėti (žinių tekstas kalba verčiamas automatiškai), bet ir, reikalui esant, padaryti pauzę, kad tarp žinių siužetų galėtų keliais šūviais nudėti į virtualią studiją įsibrovusius blogiečius.

REKLAMA
REKLAMA

Šioje naujienų programoje gali veikti ir kiti virtualūs vedėjai ar reporteriai: svarbiausias žinias pagal vartotojo skonį atsirinkusi programa jas papildo “blogosferoje” – didžiausio susidomėjimo apie konkretų įvykį ar naujieną susilaukusiuose interneto dienoraščiuose. Iš jų paimtas tekstas paverčiamas balsu ir sinchronizuojamas su virtualaus veikėjo veido mimika.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip atrodo “News At Seven” automatiškai generuojamos TV naujienų laidos, galima pamatyti patiems: štai spalio 16 d. branduolinio ginklo bandymui Š. Korėjoje skirtas siužetas (http://destroyer.cs.northwestern.edu/videos/NewsAtSeven10-16.wmv) - 24 MB WMV failas.

REKLAMA

Žiūrint šį ar kitus (http://destroyer.cs.northwestern.edu/videos) “News At Seven” produkcijos pavyzdžius nesunku pastebėti ne itin tikrovišką žinių vedėjos kalbą, “sukarpytą” garsą ar kitus techninio pobūdžio “nešvarumus”, tačiau turint galvoje tai, kad naujienų laida sugeneruota “roboto”, tai lengva širdimi galima atleisti. Galų gale patys programos kūrėjai teigia, kad “News At Seven” dar tik žengia pirmuosius žingsnius. Tačiau jie yra užsibrėžę ambicingą tikslą – “šlifuodami” technologiją ketina parengti komercinį automatiškai sudaromų TV žinių programos variantą, kuris galėtų tapti “pirmuoju žingsniu į pasaulį, kuriame informacija automatiškai surenkama, suredaguojama ir pateikiama žiūrovams atsižvelgiant į kiekvieno jų skonį ir poreikius”.

REKLAMA

“News At Seven”, šiuo metu savo programose apsiribojanti tik keliomis svarbiausiomis dienos naujienomis, ateityje vartotojams galės pasiūlyti trumpas svarbiausių TV naujienų apžvalgas kelis kartus per dieną ar kas kelias valandas.

Nepriklausomai nuo to, prigis ar ne “News At Seven” ir būsimi panašaus pobūdžio projektai, interneto turinį į individualiems vartotojams skirtus naujienų ar pramogų paketus automatiškai “fasuojančių” mechanizmų pažanga anksčiau ar vėliau privers keistis ir įprastas “7 valandos” TV žinių laidas. Jų kūrėjai privalės pasistengti, kad žiūrovai pamatytų ir išgirstų kai ką gerokai įdomesnio nei asmeninėje TV naujienų laidoje per savo kompiuterį. Ko gero, nepavyks išvengti ir nedidelio susišaudymo ar kuklaus striptizo tiesioginiame eteryje...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų