Seimo Pirmininko Arūno Valinsko atstatydinimo klausimą parlamentarai spręs antradienį. Pirmojo plenarinio posėdžio metu, ketvirtadienį, Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja Irena Degutienė perskaitė 30 parlamentarų pasirašytą pareiškimą dėl A. Valinsko atleidimo iš Seimo Pirmininko pareigų.
Pareiškėjai teigia, jog nepasitikėjimą Seimo Pirmininku reiškia, atsižvelgdami į nuotraukomis iliustruotus faktus apie Seimo Pirmininko susitikimus su organizuotų nusikalstamų grupuočių aplinkos žmonėmis ir parlamentarų pateiktą informaciją apie galimus A. Valinsko kriminalinius ryšius su nusikalstamomis struktūromis.
Pasirašę pareiškimą Seimo nariai pagrįstu vadina "Prezidentės Dalios Grybauskaitės raginimą Seimo Pirmininkui prisiimti politinę ir moralinę atsakomybę ir trauktis iš užimamų pareigų, nes tokiu savo elgesiu A. Valinskas daro žalą visai Lietuvos politinei sistemai, menkina piliečių pasitikėjimą valstybe, jos institucijomis, žemina Seimo kaip ir įstatymų leidžiamosios valdžios institucijos vardą ir autoritetą".
Seimo salėje perskaičius pranešimą, A. Valinskas savo nuotaikas apibūdino, kaip "puikias" ir dar kartą pakartojo savo sprendimo nekeičiąs. Parlamento vadovas ragino atkreipti dėmesį į jam palankius Valstybės saugumo departamento bei Generalinės prokuratūros atsakymus ir pasirinkti, kuo tikėti.
"Puikiai jaučiuosi, niekas nepakeičia mano apsisprendimo, kuris buvo išsakytas dar pirmadienį. Jis - labai ramiai motyvuotas. Pagal statutą išsakę konstruktyvią ar kitokią kritiką ir priekaištus antradienį Seimo nariai galės apsispręsti, ar jie palaiko, ar ne tuos dirbtinus kaltinimus", - sakė A. Valinskas.
Seimo Pirmininkas sakė, kad jo vidinę ramybę šiuo laikotarpiu lemia vidinis apsisprendimas.
"Aš tikrai nesiruošiu, kaip kažkas bando parodyti, vaikščioti ir klausti vienos ar kitos frakcijos paramos. Kiekvienas frakcijos narys yra laisvas įvertinant situaciją, kurią jie patys mato. Aš esu pasiruošęs, jei pakvies, kiekvienai frakcijai labai ramiai paaiškinti, kas vyksta", - sakė A. Valinskas.
Seimo Pirmininkas ragino pasirinkti, kuo tikėti. "Vakar (trečiadienį - ELTA) buvo gautas Generalinės prokuratūros atsakymas, kad p. Sacharukas, skleisdamas vieną žinią, melavo, yra gauta Valstybės saugumo departamento pažyma, kad teigdamas, jog kreipėsi raštu, taip pat melavo. Tai gal žmonės galų gale pamatys, kas melavo, ar mes nepasitikime pačia Prokuratūra, saugumu", - retoriškai klausė A. Valinskas.
Paklaustas, ar, jo manymu, septynis narius turinčiai frakcijai gali priklausyti dviejų ministrų ir Seimo vadovo portfelis, A. Valinskas paragino nesuvesti visko į aritmetiką.
"Aš manau, kad mes kalbame ne apie aritmetiką, kaip kažkas labai nori skaičiukus paversti turimomis įtakomis, o apie susiklosčiusią situaciją, kai purvinos propagandinės atakos auka gali tapti bet kuris valstybės pareigūnas, tarp jų ir Seimo narys", - sakė A. Valinskas.
Pats jis teigė besivadovaująs savo amžinąjį atilsį senelio patarle: "Stiprus - ne tas, kuris muša, o tas, kuris atlaiko".
"Šioje vietoje aš atsilaikysiu. Nebūtinai poste, bet kaip žmogus", - sakė A. Valinskas.
Remti nepasitikėjimą A. Valinsku yra nusprendusios Lietuvos socialdemokratų partijos ir partijos Tvarka ir teisingumas frakcijos. "Darbiečiai" sako neabejotinai dalyvausią balsavime, bet bendro sprendimo, kaip elgtis balsavimo metu, nėra priėmę. Tarp pareiškimą dėl nepasitikėjimo A. Valinsku pasirašiusiųjų yra ir Laimonto Diniaus vadovaujamos frakcijos "Viena Lietuva" narių. Ši frakcija yra nusprendusi balsuoti laisvai.
Didžiausios Seimo Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai balsuos "pagal sąžinę". Liberalų sąjūdžio parlamentarai yra nusprendę vieningai balsuoti už A. Valinsko nuvertimą. Kaip balsuos, liberalcentristai dar nenusprendė, bet jų frakcijoje linkstama prie sprendimo leisti nariams balsuoti laisvai.
A. Valinską palaikantys "Ąžuolo" frakcijos nariai balsavime ketina nedalyvauti.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže