Į Kauno apylinkės teismą susirinkę prieš ketverius metus mirusios moters artimieji, sūnus ir vyras, nenuleidžia rankų ir toliau siekia, kaip jie sako teisingumo. Byloje nukentėjusiais pripažinti sūnus, anūkas ir vyras. 2015-ųjų vasarį į Kauno klinikas operacijai išvykusi kaunietė mirė kitą dieną po jos. Moters vyras sunkiai renka žodžius prisimindamas tas akimirkas.
„Buvo papjauta ant operacinio stalo, dar vieną parą sugebėjo išgyvent", – kalbėjo nukentėjusysis Zigmantas Dargevičius.
Moteriai atlikta storosios žarnos naviko šalinimo operacija, o jos metu pažeisti kiti organai, todėl prasidėjo kraujavimas ir moteris neišgyveno.
Nukentėjusysis Z. Dargevičius pasakoja: „Sudraskė blužnį, tiksliau pradėjo operuoti ne toje vietoje, paskui kvietėsi papildomas procedūras, ieškojo kur reikia operuoti, kai jau buvo prapjauta, po to sudraskė blužnį, šalinant blužnį, sudraskė kasą".
Štai į posėdį ateina ir žinomas Kauno klinikų chirurgas Žilvinas Saladžinskas, tai jis teisiamas dėl neatsargaus pacientės gyvybės atėmimo. Bylos duomenimis, gydytojas neatliko visų būtinų tyrimų.
Prokurorė Auksė Lipkevičienė sako, kad chirurgas dabar yra kaltinamas neatsargiu kito žmogaus gyvybės atėmimu, pažeidžiant tam tikras specialias elgesio taisykles bei tarnybos pareigų neatlikimu.
„Tai yra, neatliko visų būtinų tyrimų, kurie yra numatyti pagal medicinos normas ir taikomi šios kategorijos gydytojui ir dėl to operacijos eiga nebuvo sklandi ir pasekmės nesugrąžinamos, tai yra, žmogaus mirtis", – dėstė ji.
Šiandien gydytojas jau pripažįsta savo kaltę, nors anksčiau tai pasakyti vengė, nes esą net kelios ekspertizės rodė, kad tai buvusi skaudi komplikacija.
„Labai sunku visus tuos ketverius metus, neįsivaizduoju kaip aš dar dirbu", – kalbėjo kaltinamasis gydytojas Žilvinas Saladžinskas. jeigu tu žmogus darei operaciją, tai tu negali sakyt, kad tu to nedarei, tas buvo bet tikrai labai sunku tokius dalykus kai kada suprognozuoti
Medikas sako, kad pati operacija buvusi sudėtinga, o ir komplikacijos išryškėjo per vėlai.
„Tai buvo labai sudėtinga operacija ir ilga, ir netipinė. Ne medikai tai supranta tiesiog kaip dalies organo pašalinimą, bet iš tiesų norint tą atlikti, reikia kruopštaus pasiruošimo, ir tie veiksmai labai kruopštūs, smulkūs ir kai kurie dalykai net akimi yra nepastebimi", – sakė jis.
Parodymus gydytojas duos tik po to, kai bus apklausti visi proceso dalyviai. Prabėgo ketveri metai nuo moters mirtimi pasibaigusios operacijos, o byla tik dabar atsidūrė teisme. Net keli ikiteismIniai tyrimai buvo nutraukti, o artimieji sako nuėję kryžiaus kelią, kad įrodytų, jog medikas turi atsakyti už savo veiksmus.
„Jau kas mirė, to neprikelsi, bet siekiu, kad toliau nepjautų, nes toliau yra pjaunami žmonės, – mano nukentėjusysis Z. Dargevičius. – Aš skaitau toks chirurgas neturi operuot, toliau jau teismas spręs."
Ž. Saladžinskas ne tik gali netekti licencijos, bet ir ilgiems metams atsidurti už grotų. Jam gresia iki aštuonerių metų nelaisvės. Pasak prokurorų, tokios baudžiamosios bylos teismuose itin retos.
„Galbūt iš vienos pusės tai reiškia, kad medikai nėra prasti profesionalai, gal jų darbai nėra tokie blogi, kad pasiektų teismus, kita vertus, yra civilinis procesas, kuris reguliuoja taip pat gydytojų atsakomybės klausimą….Bent jau praktikoje, LSMU Kauno klinikų savo praktikoje nelabai (esame matę – aut past.), kad būtų medikai traukiami baudžiamojon atsakomybėn", – sakė prokurorė.
Mirusiosios artimieji – sūnus, anūkas ir gyvenimo draugas bendrai prašo priteisti bemaž ketvirtį milijono eurų neturtinės žalos, dar trylika tūkstančių – siekia turtinė žala, t.y., laidotuvių išlaidos.