Portalo tv3.lt skaitytoja Ramutė pasakojo, kad pernai ir užpernai kalėdinių dovanų ieškojo juodojo penktadienio išpardavimų metu.
„Buvau nusižiūrėjusi keletą daiktų ir juos su nuolaida įsigijau. Šiemet vėl matau prekybininkų reklamas, tačiau apsipirkti ketinu nebe Lietuvoje, o Lenkijoje. Ten ir be nuolaidų, kai kurios prekės pigesnės. O pasinaudojus juodojo penktadienio pasiūlymais sutaupyti galima dar daugiau“, – tikino moteris.
Ji sutiko pasidalinti ir savo prekių sąrašu.
„Jau išsirinkau didelę dirbtinę kalėdinę eglutę. Lietuvoje tokia atsieitų apie 100 eurų. Kuo eglutė gražesnė ir tikroviškesnė, tuo ji brangesnė. Kai kurių dirbtinių eglučių kainos viršija net 300 eurų. Tuo metu Lenkijoje kalėdinė eglutė man atsieis šiek tiek daugiau nei 40 eurų. O eglutė tikrai graži ir tikroviška.
Taip pat žadu nusipirkti lempučių ir įvairių kalėdinių papuošimų, jų Lenkijoje galima rasti už 2 ar 3 eurus“, – vardijo Ramutė.
Anot jos, jeigu kas turi vaikų, artėjant Kalėdoms viena svarbiausių prekių yra advento kalendoriai.
„Jų kainos tikrai didelės, Lietuvoje kai kurie prekybininkai už kalendorių prašo ir 100 eurų. Tokiuose vaikai gali rasti 24 nedidelius žaislus, advento kalendoriai, kuriuose paslėpti šokoladukai pigesni.
Lenkijoje advento kalendorių su žaislais galima rasti ir už 10 eurų ar 40 eurų. Tuo metu Lietuvoje tiek kainuoja kalendoriai su šokoladukais“, – kainas lygino moteris.
Perka ir kalėdines dovanas, ir maistą
Kita portalo tv3.lt skaitytoja Laura pasakojo, kad Lenkijoje su nuolaida ieškos įsigyti kalėdinių dovanų.
„Sesei pirksiu vilnonę liemenę. Lietuvoje už tokią pakločiau 50 eurų, o Lenkijoje ji kainuoja vos 20 eurų, vilnones šlepetes galima nupirkti už 10 eurų.
Sūnėnas prašo „Lego“ puodelio, jį irgi radau Lenkijos elektroninėje parduotuvėje už 7 eurus“, – pasakojo Laura.
Ji pasakojo, kad į Lenkiją anksčiau vykdavo kas du mėnesius, o dabar naudojasi tarpininkų paslaugomis ir dažniausiai apsiperka internetu.
Tuo metu Miglė pati kas mėnesį vyksta į Lenkiją apsipirkti. Moteris ten perka maistą, drabužius, įvairias smulkmenas namams.
Ji dalijosi paskutinės išvykos prekių krepšeliu, kuriame – daržovės, vaisiai, pieno produktų, mėsos, žuvies, makaronų, įvairių saldumynų. O po apsipirkimo užsuko į valgyklą, kur pietūs dviem atsiėjo 10 eurų.
Populiariausios – pasienio parduotuvės
Šiaulių banko Kasdienės bankininkystės departamento direktorius Andrius Kamarauskas skaičiavo, kad vienas pirkėjas apsipirkimo Lenkijoje metu šiemet vidutiniškai išleido kiek daugiau nei 27 eurų – dešimtadaliu daugiau nei per tą patį laiką praėjusiais metais.
Apsipirkti į Lenkiją kaip ir anksčiau dažniausiai važiuojama dėl pigesnių maisto, namų apyvokos prekių. Šiaulių banko klientų mokėjimo kortelių atsiskaitymo duomenys rodo, kad populiariausios apsipirkimo vietos – maisto prekių parduotuvės, namų apyvokos prekių parduotuvės, degalinės.
Daugiausia buvo atsiskaitoma pasienyje su Lietuva esančiuose prekybos vietose – Suvalkuose, Seinuose, Augustave.
„Netoli sienos gyvenantiems lietuviams jau seniai nebėra jokio skirtumo, ar pirkti šalia esančioje parduotuvėje, ar pavažiuoti dešimtį ar dvi dešimtis kilometrų ir apsipirkinėti kaimyninėje šalyje“, – sakė A. Kamarauskas.
Kaip rodo banko statistika, vienas pirkėjas Lenkijos prekybos centruose vidutiniškai vieno apsipirkimo metu išleisdavo 75,91 euro – 22 proc. daugiau nei ankstesniais metais tuo pačiu laikotarpiu.
Lenkijos Vyriausiosios statistikos valdybos duomenimis, vienas pirkėjas iš Lietuvos Lenkijoje praėjusiais metais vidutiniškai išleido 236 zlotų (60 eurų). Iš Lietuvos į Lenkiją pernai atvyko 13 proc. daugiau asmenų ir išleido 28 proc. daugiau pinigų.
Anot banko atstovo, Lietuvos gyventojų išlaidos auga dėl augančios infliacijos ir augančių kainų, tai didina ir lietuvių srautą į Lenkiją ir išleidžiamas sumas.
Pataria, kaip sutaupyti dar daugiau
Petras Čepkauskas, maisto kainas stebinčio portalo pricer.lt maisto krypties vadovas, sakė, kad kad lietuvius apsipirkti į Lenkiją iš tiesų traukia pigesnės prekės, ypač maisto produktai, kurių kainos šioje šalyje vidutiniškai kainuoja apie 30 proc. mažiau.
„Be jokios abejonės, norėdami pasinaudoti kainų skirtumais, pirkėjai privalo atlikti namų darbus – tai yra peržiūrėti tinklų, į kuriuos vyksta, leidinius, parsisiųsti programėles.
Kitaip sutaupymas nebus reikšmingas, nes per akcijas ir Lietuvos tinklai taiko vidutiniškai 30 proc. nuolaidas. Jei lyginsime įprastas kainas Lenkijoje su akcijinėmis Lietuvoje, skirtumas bus 10–15 proc.“, – dėstė pašnekovas.
Jis pastebi, kad pačios populiariausios ir daugiausia sutaupyti leidžiančios prekės yra mėsa, pieno produktai, kiti įvairūs maisto produktai, buitinė chemija, higienos prekės, tabakas ir alkoholis.