Čekijos prezidentas Vaclavas Klausas nepirmininkaus birželį vyksiančiam svarbiam Europos Sąjungos (ES) lyderių susitikimui, apie tai paskelbė Čekijos prezidentūra.
V.Klausas pasiūlė, kad birželį Briuselyje vyksiančiam ES viršūnių susitikimui pirmininkautų naujai paskirtas premjeras Janas Fischeris.
"Prezidentas visiškai pasitiki ministru pirmininku ir neabejoja, kad jis nesunkiai ir sėkmingai susidoros su šia užduotimi,“ – rašoma prezidentūros pranešime.
Ši žinia, kuria su palengvėjimu sutiks daugelis ES šalių diplomatų, atskleidė vidinę Čekijos politikų kovą dėl įtakos.
Naujasis Čekijos premjeras J. Fischeris antradienį per derybas su Europos Komisijos pirmininku Jose Manueliu Barroso pareiškė, kad planuoja pats pirmininkauti artėjančiam susitikimui.
"Mano pozicija tokia, kad tam susitikimui turėtų vadovauti vykdomosios valdžios vadovas, o vyriausybė (turėtų) sudaryti darbotvarkę", - sakė jis.
Atrodo, kad J.Fischeris, save vadinantis "eurorealistu", nenori, kad euroskeptiškomis pažiūromis garsėjantis Čekijos prezidentas V. Klausas viršūnių susitikime eilinį kartą viešai išreikštų savo griežtą nepritarimą Lisabonos sutarčiai.
Anksčiau Klausas yra pareiškęs, kad neketina pasirašyti po sutartimi, nors Čekijos parlamentas baigė ratifikavimo procedūra. Čekijos prezidentas siekia, kad pirmiau būtų sulaukti pakartotino Airijos referendumo rezultatai.
Būtent šiame ES viršūnių susitikime planuojama pasirašyti eilę įsipareigojimų Airijai dėl mokesčių, neutraliteto ir etikos klausimų kontrolės. Taip bandant palenkti šios šalies piliečius prabalsuoti už Lisabonos sutartį.
Paskutinės apklausos rodo, kad dauguma Airijos gyventojų balsuotų už šią sutartį. Manoma, kad pakartotinas referendumas įvyks rugsėjyje.
Pirmininkaus susitikimui su Kinija ir Rusija
Leidęs J.Fischeriui vadovauti ES viršūnių susitikimui, V. Klausas planuoja asmeniškai pirmininkauti ES ir Rusijos bei ES ir Kinijos viršūnių susitikimams.
"Prezidentas Vaclavas Klausas vadovaus gegužės 20 dieną Prahoje įvyksiančiam viršūnių susitikimui", - skelbiama prezidentūros išplatintame pranešime.
ES-Kinijos viršūnių susitikimą buvo planuota surengti pernai gruodį, tačiau Kinija protestuodama prieš Tibeto dvasinio vadovo Dalai Lamos ir Prancūzijos prezidento Nicolas Sarkozy susitikimą, jį atidėjo neapibrėžtam laikui.
Kinija griežtai nepritaria bet kokiems užsienio pareigūnų kontaktams su tremtyje gyvenančiu budistų dvasiniu lyderiu, kurį kaltina, kad jis siekia Tibeto nepriklausomybės nuo Kinijos.
Po Kinijos premjero Wen Jiabao vizito į Briuselį sausį ES ir Kinija sutarė "greitai" surengti naują viršūnių susitikimą.
Tuo metu Kinijos premjeras gana pozityviai įvertino Kinijos ir Briuselio santykius, pareiškęs, kad "nepaisant kai kurių nukrypimų visi reikalai juda į priekį".
Lietuva pasisako už konstruktyvius santykius su Rusija
Artėjančiame ES – Rusijos viršūnių susitikime, bus dedami nauji galimo partnerystės sutarties tarp abiejų pusių pamatai. ES ir Rusijos santykiai atšalo po karinio konflikto Gruzijoje.
Tačiau tiek tarptautinės politikos klausimai, tiek esama finansų krizė verčia abi puses iš naujo ieškoti dialogo.
Trečiadienį Lietuvos vyriausybės išplatintame spaudos pranešime buvo rašoma, kad Lietuva siūlo nustatyti keturias ES ir Rusijos bendradarbiavimo kryptis, kurios apimtų laisvos rinkos, energijos tiekimo, santykių su kaimynais ir demokratinio Rusijos vystimosi klausimus, kas leistų pozityviai vystyti santykius su šia šalimi.
Lietuva mano, kad būtina išnagrinėti bendradarbiavimo su Kaliningrado sritimi galimybes, įskaitant galimybę liberalizuoti vizų režimą srities gyventojams, ir pažangos bendradarbiaujant su Rusija teisėsaugos klausimais užtikrinimą.