Kiek šiurpoka laboratorija Arizonoje, kurios įkūrėjai klinikinę mirtį patyrusiems pacientams žada antro gyvenimo galimybę. Ne laidoja juos, o užšaldo. Šiuo metu specialiose skysto azoto talpose čia jau užšaldyti 199 žmonės ir beveik 100 gyvūnų. Dauguma krionika vadinamai procedūrai pasiryžusių žmonių sirgo vėžiu, lėtine skleroze ar kitomis, šiuo metu nepagydomomis ligomis.
„Mūsų nuomone, mirtis yra procesas, o krionika sustabdo šį procesą. Tai pristabdo mirtį ir leidžia laukti ateities, kai turėsime daugiau galimybių tai pakeisti ir sugrąžinti juos į gyvenimą“, – aiškina eksperimento vadovas Max More.
Procesas sudėtingas. Po klinikinės mirties šios laboratorijos medikai į žmogaus kūną suleidžia kraujo krešėjimą stabdančių medžiagų ir užtikrina pakankamą deguonies kiekį smegenyse. Tuomet pašalina vandenį iš kūno ir suleidžia specialų tirpalą, kuris apsaugo kūną nuo irimo. Vėliau kūnas yra atšaldomas sausame lede iki -130 ºC ir galiausiai patalpinamas skystame azote, viliantis, kad ateityje mokslas jau bus tiek pažengęs, kad sugebės panaikinti mirties priežastį.
„Kai tai įvyksta, kūnas tampa nepajudinamu ir jame visiškai nieko nevyksta. Nelieka jokio biocheminio aktyvumo, jokios neurologinės veiklos. Ir tampa nesvarbu, ar lauksite dieną, ar 100 metų, būsite toks pat, kaip ir tada, kai užsišaldėte“, – sako M. More.
Visgi tradicinė medicina į kroniką žiūri skeptiškai, tačiau tokie eksperimentai su savo kūnu po klinikinės mirties populiarėja nė nepaisant to, kad tai kainuoja milžiniškus pinigus. Vien smegenų užšaldymas atsieina 80 tūkstančių eurų, viso kūno – per 200 tūkstančių eurų. Beje, norą būti užšaldyta jau yra pareiškusi iš skandalingoji Paris Hilton.