Europos gyvenimo būdo žurnaluose moterys net žiemos metu puikuojasi rusvu įdegiu, tuo tarpu klasikiniu grožio idealu Afrikoje ir Azijoje laikoma balta oda. Kosmetikos pramonė tam yra paruošusi reikiamas priemones ir sėkmingai skverbiasi į šių regionų rinkas.
Kad pasišviesintų savo odą, arabė Marwa pasirengusi išbandyti balinamąjį kremą, kurio reklama žada: „jį naudodama tapsi graži, sėkminga ir mylima“. Azija, Afrika, o pastaruoju metu ir Vidurinieji Rytai vertinami kaip perspektyvios rinkos. Ypač sėkmingai savo produkciją čia platina britų-nyderlandų „Uniliver“ koncernas, pristatantis preparatą „Fair anr Lovely“.
Vasaros metu Tuniso, Maroko, Egipto ir Sirijos moterys vengia saulės, o prieš savo vestuves keletą savaičių nuo galvos iki kojų apsimuturiuoja drabužiais, kad gražiausią gyvenimo dieną galėtų puikuotis balta oda.
„Vertinga tai, kas reta“, - sako sociologijos mokslininkas Hassanas Achmedas iš Kairo Ain Schams universiteto. - „Kadangi Egipte ir kitose arabų šalyse žmonių oda dažniausiai tamsi, gražiausia laikoma būtent šviesi oda. Tai - kiekvienos moters svajonė.“
Tuo, aišku, džiaugiasi panašios kompanijos kaip „Uniliver“. Kremo „Fair and Lovely“ pardavimai nuo 2005 metų kasmet išauga apie 15 proc., didžiausias augimas pastebėtas 2007 metais - 18 proc.
Balinamųjų kremų reklama skelbia paprastą žinią: šviesi oda - raktas į sėkmingą gyvenimą. Kiekvieną kartą galioja ta pati schema: jauna moteris nori tapti šokėja ar tyrinėtoja. Tačiau ji pastebi, kad jos keliui į sėkmę trukdo tamsi oda. Tik panaudojusi balinamąjį kremą ji gauna svajonių darbą. Dabar ji gali džiaugtis, kad kolegos ją vertina, o vyras, kuriuo ji žavisi, rodo jai dėmesį.
Daugumai televizijos žiūrovių ši reklama daro didelį įspūdį, tuo tarpu „Facebook“ galima rasti kritiškesnių atsiliepimų: „Fair and Lovely“ yra rasistinis, tačiau aš jį naudosiu ir toliau“ ar „Uždrauskite „Fair and Lovely“, rasizmą kremo indelyje“. „Tačiau „Uniliver“ atmeta kaltinimus imperializmu, neokolonializmu ir rasizmu bei pabrėžia, kad jie tiesiog patenkina paklausą.
Tačiau siekis turėti baltą odą duoda ir neigiamų pasekmių. Dėl besaikio balinamųjų priemonių naudojimo prireikia gydytojų pagalbos: ant rudos odos atsiranda baltų dėmių, išberia, prasideda alergija, pasitaiko ir nudeginimų. Bet daugelis moterų vis tiek perka pigias balinamąsias priemones tiesiog turguje ir naudoja jas, nes, pagal galiojančius grožio standartus, joms jų oda atrodo pernelyg tamsi.
Šaltinis: „Welt“