• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Svetimo, beveik bankrutavusio verslo perpirkimas dažniausiai reiškia didesnes išlaidas nei pradedant nuosavą verslą. Tačiau pranašumas tas, kad verslininkas gauna parengtą infrastruktūrą, žmoniškuosius ir materialiuosius išteklius. Svarbiausia – rasti priežastį, dėl kurios verslas nusilpo, ir sugebėti pakeisti padėtį taip, kad verslas iš naujo būtų pelningas.

Markas Shelstadas valdė investicinį portfelį, tačiau praėjusiais metais suprato, kad jo darbas – nestabilus. Tada vyras nusprendė imtis nuosavo verslo. Tačiau užuot kūręs verslą pats, jis ėmė žvalgytis įmonės, kurią galėtų nusipirkti. „Neturėjau idėjų, kad kurčiau nuosavą verslą. Be to, norėjau atsistoti ant kojų greitai ir vadovauti kokiam nors esamam verslui. Juk man nemažai metų“, – sakė M. Shelstadas, kuriam dabar 55-eri.

REKLAMA
REKLAMA

Po kelių mėnesių paieškų ir pokalbių šių metų liepą M. Shelstadas įsigijo kompaniją, dirbančią sukčiavimo su kreditais srityje, rinkoje veikiančią 23 metus. Jis pervadino kompaniją į „Armitage Investigation Services“. Pirkiniui išleido savo santaupas ir penkeriems metams pasiskolino lėšų iš kompanijos pardavėjo. Bendra sandorio suma sudaro daugiau nei 1 mln. dolerių.

REKLAMA

Pirkti verta

Ekspertų nuomone, svetimą verslą pirkti – gera išeitis, jei patys neturite idėjų nuosavo verslo pradžiai. Verslininkas gauna ne tik sukurtą infrastruktūrą, materialiuosius ir žmoniškuosius išteklius, bet ir prekių ženklą, kuris rinkoje turi vardą ir reputaciją.

Žinoma, perkant svetimą verslą būtinas didelis pradinis kapitalas. Savo verslą pigiau pradėti nuo nulio. Tačiau pasaulinės recesijos metu kainos krito. Vis dažniau pardavėjai siūlosi finansuoti verslo pirkimą iš nuosavo kapitalo, nes dažnai pirkėjai neišgali pasiimti kredito banke.

„Šiandien tai pirkėjų, ne pardavėjų, rinka“, – sako brokerių kompanijos „Restaurant Realty“ prezidentas Stevenas Zimmermanas. Jis pripažįsta, kad kai kurių verslų kaina krito ne todėl, jog jų šeimininkai nori į pensiją ar išvažiuoti. Paprasčiausiai sunkiais ekonomikai laikais mažos kompanijos kaunasi dėl išgyvenimo. Tačiau, pasak S. Zimmermano, investuoti į tokius verslus vis tiek verta. „Naujas vadovas gali susidoroti su visomis problemomis ir siekiais“, – tvirtina jis.

REKLAMA
REKLAMA

Rasti, ką gerinti

Galima remtis ir Marko Kauffmano pavyzdžiu. 2009 metais jį atleido iš vyriausiojo vadybininko pareigų didelėje tarptautinėje kompanijoje. Tada vyras nusipirko franšize paremtą verslą „Maaco Collision Repair & Auto Painting“ už 700 tūkst. dolerių. Verslininkas pasakoja, kad iš pradžių pelnas buvo daugiau nei skurdus, tačiau jis buvo įsitikinęs sugebėsiantis kompaniją valdyti geriau nei buvęs vadovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

53 metų M. Kauffmanas pradėjo nuo to, kad išnagrinėjo kompanijos struktūrą ir atleido 15 proc. darbuotojų. Jis taip pat įvedė taisykles, kaip aptarnauti klientus, kurių automobilius tenka taisyti nuolat. Paaiškėjo, kad tai – taksi vairuotojai. „Jūs turite suprasti, kur ir ko galite pasiekti“, – sako verslininkas ir priduria, kad per metus pardavimas išaugo 35 proc.

REKLAMA

M. Kauffmanas žengė dar vieną žingsnį, būdingą daugeliui verslo perpirkėjų. Jis savo verslą finansavo pagal vadinamąją ROBS (Rollover as Business Start-up) schemą. Verslininkas išnaudojo savo pensijos kaupimo sąskaitą, iš jos pagal įstatymą jis galėjo imti lėšų savo verslui finansuoti. Vėliau pakeitęs oficialią darbo vietą jis sąskaitą uždarė ir atidarė tokią pačią naują, taip išvengdamas galimų baudų ar mokesčių.

REKLAMA

Naudingas brokeris

Abu, ir M. Kauffmanas, ir M. Shelstadas, sako nusipirkę verslus per brokerius, kurie tarpininkauja tarp pardavėjų ir pirkėjų. Be to, brokeriai seka susitarimus ir kontroliuoja dokumentų įforminimą sudarant pirkimo ir pardavimo sandorį.

Abu verslininkai pasakojo, kad rado kompaniją, kurią norėtų pirkti, jau per pirmas kelias bendradarbiavimo su verslo brokeriais paras. Jie kelis kartus per dieną tikrindavo pateiktos užklausos rezultatus ir stengėsi sukurti kuo geresnius tarpusavio santykius su brokeriais. „Kuo dažniau skambinau brokeriams, tuo rimtesniu ir svarbesniu jie mane laikė“, – sako M. Shelstadas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

FAKTAI: Patarimai

1. Verslo brokerį įprastai samdo pardavėjas, todėl pirkėjas nieko nemoka už jų paslaugas.

2. Pirmiausia nuspręskite, kokį verslą norite pirkti, ir tik tada kreipkitės į brokerį. Patys ištyrinėkite įvairias verslo šakas ir formas.

3. Sąžiningai pasakykite brokeriui, kiek galite mokėti, nes ir brokeriai, ir pardavėjai patikrins ir jus, ir jūsų mokumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų