Seimo nariui Kęstučiui Masiuliui kreipusis į ūkio ministrą Evaldą Gustą, prašant ištirti, kodėl maisto produktų kainos Lietuvos parduotuvėse yra aukštesnės nei Vokietijoje bei Baltarusijoje, ekonomistų nuomonės dėl tokio parlamentaro veiksmo išsiskyrė. Ekonomistas, Vilniaus universiteto dėstytojas Romas Lazutka nurodė, kad rinkų veikimo principus reikia aiškintis nuolat, o ekonomistė Rūta Vainienė nurodė, kad tokie pastebėjimai dėl kainų nėra naujiena.
„Mes nuolat girdėdavome, kad emigrantai sugrįžę pasakoja, kaip jie pigiau perka vienus ar kitus produktus. Šiaip į užsienį išvažiavę žmonės pastebi kokį nors produktą – pieną, duoną, kruopas – čia pas mus parduotuvėje palygina, sako: brangiau“,- „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“ antradienį sakė R. Vainienė.
Visgi ji pabrėžia, kad kalbant ekonomiškai, negalima lyginti kainos su nuolaida kokiame nors pigiame prekybos centre, su kokybiškų produktų kainomis.
„Teisingumo vardan turėtume lyginti identiškas prekes, bet ir tai turėtume atsižvelgti į transportavimo kaštus. Juk Prancūzijoje kai kurių rūšių sūris kainuoja pigiau, bet lietuviškas sūris pigesnis pas mus, tai apibendrinti ir pasakyti, kad pas mus viskas brangiau, yra tikrai netiesa“, - kalbėjo R. Vainienė.
R. Lazutka nurodė, kad Seimo narių darbas ir yra kontroliuoti, kaip veikia rinkos:
„Aiškintis, kaip veikia rinkos, reikia nuolat, ir tam yra tarnyba – Konkurencijos taryba. Seimo nariai turi vykdyti įstatymo vykdymo kontrolę. Jie turi kontroliuoti, kaip veikia valstybės institucijos, kaip vykdomi įstatymai. Galima sakyti, tai turi būti rutininis Seimo darbas“, - sakė jis.
Šiuo metu, anot ekonomisto, Lietuvoje yra problemos su verslo apskaita ir kai kurie verslininkai gali paslėpti dalį savo pelno:
„Kaštuose galima parodyti tam tikras išlaidas per įmonę ir pelnas sumažėja, o kaštai išpučiami. (..) Žinoma, kad dėl konkurencijos yra klausimas ir dėl pridėtinės vertės mokesčio“, - sakė R. Lazutka.
Pasak K. Masiulio, praėjusią savaitę Baltarusijos naujienų tarnyba naviny.by paskelbė informaciją, kad Lietuvoje prekybos centre „Rimi“ daugumos maisto produktų kainos yra aukštesnės nei panašių produktų prekybos centruose „Aldi“ Vokietijoje ir „Evroopt“ Baltarusijoje.
„Galbūt baltarusiai specialiai klaidina vartotojus, tačiau Vokietijoje gyvenantys ar ten dažnai besilankantys tautiečiai patvirtina, kad tikrai kainos prekybos centruose mažesnės nei Lietuvoje. Įvedus eurą atsirado puiki proga valstybinėms institucijoms panagrinėti situaciją rinkoje, ar tarp prekybininkų ir tiekėjų nėra draudžiamų susitarimų ir piktnaudžiavimų, o kainos neaukštinamos dirbtinai“, - sakė Seimo narys.
Parengė Ieva Kazlauskaitė