• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Yra sugalvota aibė asociacijų žaidimų, kuriais bandoma išsiaiškinti, kokias emocijas ir mintis kelia vienas ar kitas daiktas. Net nenustebtumėte, jei sulauktumėte atsakymo, kad bananas – geltonas, obuolys – raudonas, berniukai asocijuojasi su mėlyna, mergaitės su rožine spalva. Bet, pasirodo, egzistavo periodas, kai berniukai buvo siejami su rožine, mergaitės su mėlyna spalva, ir visi jie dėvėjo sukneles.

REKLAMA
REKLAMA

Berniukai rožiniais rūbais

Lyčių identifikacija pagal spalvas atsirado XX a. pradžioje Vakaruose. Prieš tai lytys neturėjo jokių spalvinių konotacijų. Prancūzas Ksaveras de Maistre savo knygoje („Journey Around My Room“), išleistoje 1794 m., dar tik rekomendavo vyrų kambarius dažyti rožine ir balta spalvomis, kad pakeltų nuotaiką ir lavintų vaizduotę.

REKLAMA

XX a. pradžioje požiūris į spalvas ir jų reikšmę lytims pasikeitė. Prieš 1920 m. jau buvo kalbama, kad mėlyna spalva labiau tinka mergaitėms, o rožinė berniukams, bet tai nebuvo taip akcentuojama ir sureikšminama, kaip yra šiais laikais. Dauguma žmonių net ignoravo tokias rekomendacijas.

Vienoje iš pirmųjų publikacijų, išspausdintų 1918 m., nurodyta, kad visuotinai priimta taisykle yra laikomas mėlynos spalvos priskyrimas mergaitėms, o rožinės berniukams, mat pastaroji spalva yra kur kas stipresnė ir intensyvesnė, todėl labiau tinka berniukams, o mėlyna – subtilesnė, taigi priimtinesnė mergaitėms.

REKLAMA
REKLAMA

1927 m. „Time“ žurnale išspausdintos rekomendacijos, kaip turėtų atrodyti skirtingų lyčių vaikai. Jas palaikė ir siuvimo įmonės, mat tėvai, sekdami mada, atnešdavo kur kas daugiau pelno, pirkdami konkrečius audinius, nei manydami, kad gali savo vaikus rengti bet kaip.

Grįžkime į šiuos laikus

Situacija pasikeitė 1940 m., kai gamintojai pastebėjo, jog mėlyna spalva visgi labiau patinka berniukams, o rožinė – mergaitėms. Tiesa, seniau iki 5–6 metų lytiniai skirtumai nebuvo išryškinami – tiek berniukai, tiek mergaitės galėjo dėvėti sukneles.

Belieka svarstyti, kaip keisis spalvų suvokimas ateityje, nes ir dabar violetinė ar kažkada mėgiamas vaivorykštės spalvynas kelia vienas ar kitas konotacijas. Ar verta dėl jų jaudintis – parodys laikas.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų