• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar senoliai turi per daug pinigų, kad juos dalina sukčiams?

Nors ir laikraščiuose rašoma, ir per televiziją rodomi reportažai apie telefoninius sukčius, tačiau jų nemažėja, nes lengvatikių, atiduodančių sunkiai uždirbtus pinigus, vis dar atsiranda.

Nors ir laikraščiuose rašoma, ir per televiziją rodomi reportažai apie telefoninius sukčius, tačiau jų nemažėja, nes lengvatikių, atiduodančių sunkiai uždirbtus pinigus, vis dar atsiranda.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasiuntė pas darbdavius

Kaip tik šiomis dienomis Šiaulių apylinkės teismas paskelbė nuosprendį telefoninio sukčiavimo specialistams 11 kartų teistam Vidmantui Diringiui (50 m.) ir 7 kartus teistam Svajūnui Knašui (23 m.). Jie dviems metams siunčiami pas savo darbdavius, kurie iš Alytaus, Kybartų ir Marijampolės pataisos namų organizavo pinigų išviliojimo operacijas iš pagyvenusių moterų. Ant sukčių užmesto kabliuko pakliuvo ir mažametis.

REKLAMA

Kaip informavo teismo atstovė spaudai Nijolė Damulė, teismas tenkino ir civilinius ieškinius – iš S. Knašo priteista 6950 eurų turtinei žalai atlyginti. Iš V. Diringio teismas priteisė 1 448 eurus turtinei žalai ir 579 eurus neturtinei žalai atlyginti.

Nusikaltimus organizavo asmenys, atliekantys bausmes pataisos namuose. Jie skambindavo į fiksuoto ryšio telefonus ir atsiliepusiems pranešdavo esą artimieji papuolė į bėdą, todėl norint išvengti nemalonumų ar baudžiamosios atsakomybės, reikia sumokėti tam tikrą pinigų sumą. V. Diringis ir S. Knašas buvo taip vadinamos „kojos“ – nueidavo paimti iš lengvatikių pinigų.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo 2014 metų liepos 20 iki rugpjūčio 27 dienos apgaule pinigai buvo išvilioti iš devynių asmenų.

V. Diringis per vieną dieną, liepos 20-ąją, apgaule paėmė pinigus iš trijų moterų. Ketvirtoji buvo apgauta liepos 21-ąją. S. Knašas taip pat keturis kartus apgaule paėmė pinigus. Vieną nusikaltimą įvykdė kartu. Didžiausia suma, kurią apgaule atidavė nukentėjusioji, yra 24 000 litų (6950 eurai). Pinigus, aukso ir sidabro dirbinius už 5610 litų (1 621 eurą) S. Knašui atidavė mažametis, kuriam skambinęs asmuo iš Marijampolės pataisos namų melagingai nurodė, kad mama sužalojo mergaitę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Baudžiamoji byla išnagrinėta sutrumpinto proceso tvarka, kadangi abu teisiamieji pripažino kaltę. Lengvinanti aplinkybė, kad abu teisiamieji prisipažino ir gailėjosi, o sunkinanti – nusikaltimus įvykdė bendrininkų grupėje. Teismas konstatavo, kad V. Diringis ir S. Knašas buvo anksčiau teisti, teistumas neišnykęs, nedirbo, neturėjo legalaus pragyvenimo šaltinio, per trumpą laiką padarė kelias nusikalstamas veikas.

REKLAMA

Teismo nebesulaukė

Šiame teisme prieš naujuosius metus vienerių metų ir 10 mėnesių laisvės atėmimo bausmė buvo paskelbta ir dar vienam sukčiavimo specialistui 3 kartus teistam šiauliečiui Andriui Kvederiui (27 m.). Kartu su nenustatytais asmenimis iš penkių garbaus amžiaus senučių iš viso jis išviliojo 20 600 litų (5971 eurų).

Teismas nustatė, kad A. Kvederis kartu su bendrininkais apgaudinėjo senutes pagal panašų scenarijų. Nenustatytas asmuo paskambindavo į fiksuoto ryšio telefoną ir pranešdavo, kad nukentėjusiosios anūkė, virsdama nuo laiptų arba šiaip griūdama, sužalojo mergaitę, už kurios gydymą reikia sumokėti. Skambinęs asmuo tvirtindavo, kad sumokėjus pinigus, anūkė išvengs bausmės. A. Kvederis ateidavo paimti pinigų.

REKLAMA

Iš senučių, kurių amžius – nuo 80 iki 89 metų buvo išviliotos įvairios sumos – nuo 600 iki 11 000 litų. Viena nukentėjusiųjų bylos pabaigos nesulaukė, nes mirė. Civilinį ieškinį sukčiui irgi pateikė tik viena nukentėjusioji. A. Kvederis jai turės sumokėti 11 000 litų (beveik 3200 eurų) turtinės žalos ir 1000 litų (beveik 290 eurų) neturtinės žalos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vadovavo iš Kybartų

Šiaulių apylinkės teisme uždaruose posėdžiuose nagrinėjama ir dar viena baudžiamoji byla dėl sukčiavimų organizuotoje grupėje, valstybės tarnautojo vardo pasisavinimo ir vaikų įtraukimo į nusikalstamas veikas. Teismo posėdžiai vyksta už uždarų durų, nes nusikaltime kartu su dviem suaugusiais dalyvavo ir 4 nepilnamečiai. Trys iš jų net neturi 16 metų, tad teisamųjų suole sėdi tik vyriausias iš nepilnamečių – Deivydas – ir du jau po kelis kartus teisti vyrai. Tai visiems nusikaltimams iš Kybartų pataisos namų vadovavęs, 10 kartų teistas Tadas Kubeckas (29 m.) ir 2 kartus teistas Vytautas Garipovas (19 m.). Kitas teismo posėdis numatytas balandžio 30 dieną.

REKLAMA

Daugiau kaip metus vykdyto ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad šešių asmenų grupė, nuo 2013 metų gruodžio iki 2014 metų sausio mėnesio pabaigos Šiauliuose ir Šiaulių rajone apgavo devynias garbaus amžiaus moteris, iš jų išviliodami per 26 000 eurų ir juvelyrinių dirbinių, kurių kaina apie 300 eurų.

T. Kubeckas, atliekantis bausmę Kybartų pataisos namuose, susirado pagalbininką laisvėje, Šiauliuose gyvenantį V. Garipovą ir įkalbėjo jį bendrai veiklai. Tadas skambindavo aukai ir, prisistatęs policijos pareigūnu, pranešdavo, kad neva sūnus, dukra ar anūkas sužalojo mažametę mergaitę, todėl mergaitės operacijai reikalingi pinigai. Po to imituodavo, kad telefono ragelį perduoda į nelaimę patekusiam giminaičiui arba vienam iš mergaitės tėvų. Kiek pakeitęs balsą pats patvirtindavo, kad dukra tikrai sužalota. Jeigu reikėdavo, tai aktorinių gabumų nestokojantis T. Kubeckas balsą pakeisdavo moterišku. Tuomet vėl imdavo kalbėti policijos pareigūnas, kuris liepdavo sudiktuoti, tariamai sužalotos mergaitės operacijai duoti skirtų pinigų kupiūrų numerius, ir surašyti juos ant popieriaus lapo.

REKLAMA

Sukčiumi patikėjusios moterys turėdavo surašyti diktuojamą tekstą apie atlygio už sužalojimą duodamą pinigų sumą, kad ateityje dėl to nebebūtų pretenzijų.

Sukčiavimo organizatorius taip pat nesunkiai išprašydavo pasakyti adresą ir liepdavo laukti ateinančio žmogaus, kuriam reikės perduoti sutartą pinigų sumą.

Atsakys tėvai

Netrukus prie aukos durų prisistatydavo 16-metis Deivydas. Kelis kartus jį dėl tarpusavio nesutarimų ir noro pasipelnyti buvo pakeitę kiti dar šešiolikos nesulaukę vaikinukai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bausmę atliekantis T. Kubeckas už išviliotus pinigus įsigydavo narkotinių medžiagų, kuriomis svaigindavosi Kybartų pataisos namuose. Kalėdamas jis sugebėjo apsukti galvą ištekėjusiai šilutiškei. Tarpininkauti meilės reikaluose jam padėjo Deivydas. Jis T. Kubecko išrinktajai vežė pinigus, dovanojo gėles, šampaną, netgi išnuomojo limuziną.

REKLAMA

Siekdamas didesnės naudos sau T. Kubeckas įkalbėjo nepilnametį Deividą „palikti ant ledo“ kitus sukčiavimams suburtos organizuotos grupės narius ir pažadėjo už tai jam didesnį atlygį.

Tad vienu metu vyras ir jaunuolis sukosi dviese.

Nusikalstamai organizuotai grupei vadovavusiam T. Kubeckui pareikšti įtarimai dėl septyniolikos epizodų, tarp jų ir dėl valstybės tarnautojo vardo pasisavinimo bei vaikų įtraukimo į nusikalstamas veikas.

REKLAMA

V. Garipovui, skirsčiusiam pinigus, įtarimai pareikšti dėl 6 epizodų, tarp jų ir dėl vaikų įtraukimo į nusikalstamas veikas. Deividui įtarimai pareikšti dėl 6 epizodų.

Visų trijų įtariamųjų laukia teismo sprendimas ir bausmė su galimu laisvės atėmimu iki 8 metų. Puikiai savo vaidmenis atlikę nepilnamečiai, kurie nebuvo sulaukęs amžiaus, nuo kurio galima baudžiamoji atsakomybė, kol kas baudžiamosios atsakomybės išvengė. Už vaikų nusikalstamą elgesį dėl tėvų valdžios nepanaudojimo atsakomybė teks tėvams.

REKLAMA
REKLAMA

Prašo padėti policijai

O užburtas ratas sukasi toliau. Sugauti sukčiai teisiami, kitų ieško policija, o treti ir toliau ieško patiklių žmonių bei ima į rankas jiems kišamus pinigus.

Kauno policija pranešė, kad balandžio 2-ąją gautas 87-erių metų moters pareiškimas, kad tą pačią dieną apie 14 valandą jai į namų telefoną paskambino nepažįstamas vyras, kuris prisistatęs policijos pareigūnu, paprašė pagalbos. Vyras informavo, kad tiria finansinius nusikaltimus ir, siekiant išaiškinti juos, policijai reikia pagalbos. „Pareigūnas“ paprašė senolės į dvi skirtingas sąskaitas pervesti po 5000 eurų ir dar 10 000 eurų išgryninti bei perduoti Karaliaus Mindaugo prospekte prie prekybos centro ateisiančiam vyrui. Taip jie galės sužymėti pinigus ir išaiškinti nusikaltimą.

Šia istorija patikėjusi, moteris iš savo sąskaitos į dvi, nepažįstamo vyro nurodytas sąskaitas pervedė po 5000 eurų ir išsigrynino 10 000 eurų, kuriuos rankinėje laikė atskirose vietose po 5000 eurų. Apie 16 val. 30 min. Karaliaus Mindaugo prospekte, ties prekybos centru, prie moters priėjo apie 20 metų, liekno kūno sudėjimo, vyras, kuris nieko neklausęs iš moters rankinės ištraukė 5 000 eurų ir pabėgo. Padaryta 15 000 eurų žala.

REKLAMA

Balandžio 6 dieną apie 12 valandą Kaune, į namų telefoną 80-metei paskambinęs nepažįstamas vyras, prisistatęs policijos pareigūnu, informavo, kad nesąžiningos banko darbuotojos iš klientų savinasi pinigus, todėl reikia, kad piliečiai išsigrynintų pinigų ir juos pateiktų sužymėti.

Moteris, su bendraamžiu sutuoktiniu, nuėjo į banką ir išsigrynino po 10 000 eurų, tuomet išėjo ir laukė skambučio su tolimesniais nurodymais. Paskambinęs nepažįstamas vyras sutuoktiniui nurodė stebėti banko darbuotojas, o moteriai su pinigais eiti į Gedimino gatvę. Senukai taip ir padarė. Moteriai, beeinant Gedimino gatve, prie jos priėjo maždaug 50 metų nepažįstamas vyras, kuris prisistatė policijos pareigūnu ir paėmęs iš moters 20 000 eurų, dingo iš akiračio.

Po kelių dienų dar viena garbaus amžiaus kaunietė (86 m.) sukčiams atidavė 17 400 eurų ir auksinius papuošalus. VI forto rajone gyvenančiai pensininkei paskambinęs vyriškis irgi prisistatė policijos pareigūnu. Jis tvirtino, jog Janina G. nėra deklaravusi savo pajamų, todėl privalo kuo greičiau perduoti jo tariamiems kolegoms pinigus ir auksą. Visos vertybės esą bus pažymėtos ir grąžintos savininkei. Moteris pakluso sukčiui ir atidavė iš banko pasiimtus pinigus, namuose laikytus papuošalus ir kitus aukso dirbinius.

REKLAMA

Pardavusi sodą pensininkė dalį santaupų ketino skirti klubo sąnario operacijai. Dabar pinigėlių neliko.

Įtariama, kad visus pastaruosius nusikaltimus įvykdė ta pati kalėjime bausmę atliekančių sukčių grupuotė, turinti bendrininkų laisvėje.

Primins lipdukai

Policija eilinį kartą perspėja gyventojus būti apdairius ir sulaukus nepažįstamų asmenų skambučių neskubėti pildyti jų prašymų. Gyventojai turėtų žinoti, kad policijos bei kitų tarnybų pareigūnai, paskambinę telefonu, niekada neprašo perduoti grynųjų pinigų, pasakyti elektroninės bankininkystės prisijungimo duomenų ar atlikti kitų bankinių operacijų.

Radviliškio rajono policijos pareigūnai, ieškodami naujų prevencinės veiklos formų, pradėjo akciją, kurios metu ant kompensuojamų vaistų pasų bei telefonų klijuojami įspėjamieji lipdukai su informacija „GAL ČIA SUKČIUS? PRANEŠK 112“ ir „ĮTARIATE SUKČIŲ? SKAMBINKITE 112“. Kodėl kompensuojamų vaistų pasai ir telefonai? Todėl, kad atlikus tyrimus, nustatyta, jog dažniausiai nukenčia 79 metų senoliai, kurių absoliuti dauguma yra moterys, paprastai jautresnės kitų nelaimėms. Tokio amžiaus žmonėms pirmasis nuolatinis „palydovas“ ir yra kompensuojamų vaistų pasas. Senukai, besėdėdami poliklinikose, pamatę užrašą, padiskutuos ne tik apie sunkų gyvenimą, bet ir apie sukčius. O jei jie tai užmirš kol grįš namo, tai primins ant telefono užklijuotas lipdukas. Pakėlęs ragelį senjoras prisimins, kad ne visada skambinantysis yra sąžiningas žmogus. Tai gali būti ir nedorų kėslų turintis sukčius.

REKLAMA

Apgavo patiklų britą

Išradingi lietuviai sukčiavimo schemomis naudijasi ir emigracijoje. Pirmiesiems ten lengviau nei tėvynėje. Lietuvoje išgirdę, kad jums skambina banko darbuotojas ir prašo elektroninės bankininkystės slaptažodžių, dažnas įtartų, kad jį bando apmauti. Tačiau Didžiojoje Britanijoje ši sukčiavimo schema ne taip gerai žinoma, todėl pensininkas lengvai pakliuvo ant lietuvių poros užmesto kabliuko, pranešė „yorkshireeveningpost.co.uk“.

Tyrimo metu Didžiosios Britanijos policija išsiaiškino, kad lietuvių pora iš senolio banko sąskaitos per kelis kartus pavogė visas jo gyvenimo santaupas. Dėl to Lydse gyvenantys Lietuvos piliečiai Gintas Jankauskas (21 m.) ir Aliona Matachova (23 m.) buvo sulaikyti.

Nagrinėjant bylą Lydso karališkame teisme paaiškėjo, kad su auka nenustatytas asmuo susisiekė telefonu. Prisistatęs banko darbuotoju nusikaltėlis senoliui pripasakojo, kad į jo sąskaitą per klaidą pervesti 12 700 eurų ir paprašė nurodyti savo prisijungimo prie elektroninės bankininkystės slaptažodžius. Patiklus pensininkas pasakė kaip prisijungti prie jo sąskaitos, o kai pats prisijungė, tai pamatė, kad jokių perlaidų negavo, o iš jo sąskaitos buvo nuskaityta 12 700 eurų.

REKLAMA

Senolis susisiekė su banku ir policija. Bankas patikino, kad jo sąskaita vėl saugi, tačiau pinigai ir po to buvo vagiami. Iš pensininko per kelis kartus buvo pagrobtos viso gyvenimo santaupos – 92 000 eurų. Pinigai buvo pervedami į G. Jankausko ir A. Matachovos sąskaitas, o pora pinigus išsigrynindavo banke.

Vieną kartą pasiimti pinigų A. Matachova atėjo su dešimties mėnesių kūdikiu. Teisme poros advokatas pripažino, kad nusikaltimas buvo įvykdytas, tačiau pabrėžė, kad pinigus pasisavino ne G. Jankauskas ir A. Matachova, o kiti nenustatyti asmenys. Teismas porą pripažino įvykdžius nusikaltimą. G. Jankauskui teismas nurodė 120, o A. Matachovai – 60 valandų neatlygintinai dirbti visuomenei naudingus darbus.

Apgaudinėja savus

Emigrantai labai dažnai apgaudinėja ir savus. Čia dažnai žmonės už siūlomą darbą sutinka iš anksto sumokėti vadinamąjį CRB (kriminalinių įrašų patikrinimo) mokestį, kuris būtinas tik norint dirbti tam tikrus darbus, pavyzdžiui, su vaikais. Tačiau tokį mokestį įsigudrino rinkti ir aferistai, pavyzdžiui, už siūlomą darbą fabrikuose ar dirbti vairuotojais. Surinkę mokestį darbų siūlytojai dingsta, o ką nors įrodyti policijai sunku, nes nėra jokių raštiškų liudijimų apie sumokėtus pinigus.

REKLAMA

Nukentėję lietuviai pataria atidžiai tikrinti ir labdaros skrajučių dalijimo darbus siūlančius tautiečius, nes pasitaiko atvejų, kai drabužiai yra renkami nelegaliai, o skrajučių platintojams ir surinkėjams nesumokamas joks užmokestis.

Pasigirsta istorijų ir apie lietuvius, kurie ryžtasi už kelių šimtų svarų mokestį parduoti savo pasą, nes, pagal jų logiką, užtenka turėti tik tapatybės kortelę, o už pasą gaunamas solidus užmokestis. Tuo tarpu, jiems to nežinant, bankuose jų vardu yra paimamos paskolos arba įregistruojamas individualus verslas ir nemokami mokesčiai. Vėliau tokį asmenį susiranda atsakingos tarnybos, todėl savo pasą pardavusiam žmogui tolesnis gyvenimas gali prasitęsti už grotų arba jam gali tekti mokėti milžiniškas skolas.

Kaip rašo „Tiesa“, pastaruoju metu D. Britanijos mobiliojo ryšio vartotojai sulaukia keistų skambučių dėl neva pavogtų asmeninės mokėjimo kortelės duomenų. Tokie skambintojai paprastai prisistato banko ar policijos atstovais ir, norėdami įtikinti savo tikrumu, paprašo pašnekovo padėti ragelį ir iškart paskambinti tikruoju banko numeriu. Bet ir jums padėjus ragelį apgaudinėtojai iš tikrųjų lieka prisijungę, ir kai bandote prisiskambinti bankui, esate vėl nukreipiami pokalbiui su tais pačiais apgavikais. Tuomet jie paprašo jūsų kortelės kodo ir atsiunčia kurjerį į namus, kuris kortelę paima – ir po to, be abejo, jūsų sąskaita nedelsiant būna ištuštinama. Dažniausiai tokių sukčių aukomis D. Britanijoje tampa vyresni bankų klientai.

Stasys ŠAULYS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų