• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar Rusija žlugs 2040 m.?

Dės daugiau pastangų bandydama atkurti imperiją

Amerikos užsienio politikos tarybos viceprezidentas Ilanas Bermanas išleido knygą, kurioje išguldė Rusijos vystymosi scenarijų.

Tyrime „Vidaus sprogimas. Rusijos pabaiga - ką ji reiškia Amerikai“ (Implosion. The End of Russia and What it Means for America) Bermanas vaizduoja, kaip Rusija atrodys 2040 metais: „Dešimtmečius vykęs gyventojų skaičiaus mažėjimas ir socialinės problemos sunaikino kadaise galingą Rusijos valstybę, kuri virto savo šešėliu. Vidaus arenoje šalis susiduria su plataus masto socialiniais pokyčiais. Slavai, kurių skaičius mažėja, o nacionalizmas stiprėja, kariauja „šaltąjį karą" su augančia ir radikalizuota musulmonų gyventojų dalimi. Respublikose, kuriose dauguma gyventojų yra musulmonai, separatistiniai jausmai įgauna pagreitį. (...) Iš visų jėgų mėgindama atkurti tvarką, Rusijos vyriausybė imasi nuolatinių ir didelių represijų, neprecedentinių nuo sovietinių laikų. Tačiau šios represijos tik radikalizuoja vyriausybės priešininkus ir izoliuoja Rusiją nuo Vakarų."

Pagal Bermano prognozes, 2040 m. Kinija praktiškai valdys Rusijos Tolimuosius Rytus. Siekdama kompensuoti nuostolius Azijoje, Rusija bandys atgauti galią prisijungdama Baltarusiją ir per karines kampanijas nukreiptas prieš Ukrainą ir kitas kaimynines valstybes.

REKLAMA
REKLAMA

Duodamas interviu „Amerikos balso" rusiškai tarnybai Ilanas Bermanas pakomentavo savo išvadas.

- Galbūt nėra pasaulyje šalies, kuri nesusidurtų su dideliais sunkumais. Kodėl jūs manote, kad dabartiniai Rusijos sunkumai gali sukelti jos žlugimą?

REKLAMA

Ilanas Bermanas: Esama daug priežasčių. Knygoje aš rašau apie tris pagrindines tendencijas. Pirmoji jų – demografinė problema, nes bendrai mažėja Rusijos gyventojų, antroji – tuo pačiu metu didėja Rusijos musulmonų skaičius ir jų radikalizmas dėl jų nepakankamo politinio atstovavimo, ir trečioji – problemos Tolimuosiuose Rytuose, kur ekonomiškai ir politiškai pradeda dominuoti Kinija. Problema ta, kad visi šie procesai vyksta vienu metu. Kiekvienas jų pats savaime yra labai pavojingas Rusijos ateičiai, nors nekelia mirtinos grėsmės.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau tai, kad visi šie procesai vyksta tuo pačiu metu, leidžia padaryti liūdnas išvadas apie ateitį, kuri laukia Rusijos.

Yra dar vienas labai svarbus dalykas – dabartinė Rusijos vyriausybė nėra pasirengusi spręsti šių problemų. Prezidento Putino sukurta ir vadovaujama vyriausybė yra atsakinga tik sau, ji nėra reprezentatyvi ir negeba tinkamai atsižvelgti į sunkumus, su kuriais susiduria Rusijos Federacija. Todėl ji nereaguoja į šias grėsmes adekvačiai - kai kuriais atvejais net nežino apie jų egzistavimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Su kokiomis išorinėmis grėsmėmis susiduria Rusija?

- Džihadizmas – tiek vidaus, tiek išorės Rusijos problema. Ši grėsmė kyla iš išorės, nes daugelis užsienio organizacijų, pavyzdžiui, „Al- Qaeda" ir „Hizb - ut – Tahrir“ yra atstovaujamos Rusijoje.

Jos galėjo tai pasiekti todėl, kad tokiuose regionuose, kaip Dagestane, Čečėnijoje ir Ingušetijoje, taip pat vis labiau Tatarstane ir Baškirijoje, jos yra šiltai priimamos vietinių musulmonų gyventojų, kurie jaučia savo atitolimą nuo Rusijos valstybės. Tai didžiulis iššūkis Rusijai, ypač todėl, kad į jį reikia nedelsiant reaguoti. Juk, pavyzdžiui, iki olimpinių žaidynių Sočyje liko gana nedaug laiko.

REKLAMA

Kitame šalies gale – Kinijos problema. Ši problema ne tik politinė, bet ir teritorinė. Rusija ir Kinija varžosi dėl šių žemių šimtus metų. Sienos buvo galutinai nustatytos tik 2001 metais. Tačiau tik laikinu susitarimu, kurio terminas baigsis 2021 m. Kodėl taip atsitiko? Kadangi pasirašydama šią sutartį Kinija žinojo, jog po 20–30 metų demografinė situacija regione pasikeis ir ji galės iš naujo derėtis dėl susitarimo sąlygų. Ir Kinija yra teisi, nes dabar Rusijos gyventojų Tolimuosiuose Rytuose skaičius yra minimalus ir toliau mažėja. Todėl didžiulis ir turtingas regionas, kuris gali aprūpinti Rusiją ateityje, vis labiau kenčia dėl darbo jėgos trūkumo. Darbo jėgą vis dažniau suteikia Kinija.

REKLAMA

- Neigiamos prognozės apie Rusiją buvo pareikštos ne kartą. Tačiau Rusijos valstybė rasdavo galimybių pakeisti situaciją. Ar taip gali nutikti dabartinėmis aplinkybėmis?

- Žinoma! Dėl ateities nieko nėra tikra. Tad yra įmanoma, kad Rusija ne tik pakeis šias neigiamas tendencijas, bet atsidurs pakankamai geroje padėtyje.

Savo knygoje aš norėjau pabrėžti faktą, kad Rusija yra šio transformacijos proceso pradžioje: po dešimties metų ji gali atrodyti visai kitaip demografiškai ir, ko gero, geografiškai. Kokia bus Rusija po šių konfliktų, priklauso nuo Rusijos valdžios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mano nuomone, labai iliustratyvi aplinkybė, kad Rusijos Federacijos nacionalinio saugumo koncepcija žvelgia į 15 metų ateitį. Vladimiro Putino vyriausybė susirūpinusi artimiausia ateitimi, bet nedaro ilgalaikių investicijų į tvarią Rusijos plėtrą.

- Jei įvyktų blogiausias scenarijus Rusijoje, kokios tada gali būti pasekmės visam pasauliui?

- Rusija visiškai nesubyrės. Tikėtiniausias scenarijus yra toks: Rusijos valstybės išlieka, bet jos vidaus problemos dramatiškai paaštrėja. Visai įmanomas dalykas, kad ši krizė peržengs Rusijos sienas. Pavyzdžiui, tiek, kiek Rusija praras pozicijas Tolimuosiuose Rytuose, tiek ji gali imtis rimtų priemonių, kad įsitvirtintų Vakaruose. Rusija pajudės link Vakarų ˜– ji dės daugiau pastangų bandydama atkurti imperiją, ką Vladimiras Putinas įvardino savo vyriausybės tikslu. Kelia nerimą, kad neigiami procesai Rusijoje gali ją pastūmėti į ideologinį ir politinį konfliktą su Europa.

Parengta pagal Golos-ameriki.ru

ekspertai.eu

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų