Šimtai automobilių su baltais balionais ir kaspinėliais sekmadienį važinėjo po Maskvos centrą, reikalaudami, kad Rusijos ministras pirmininkas ir kandidatas į šalies prezidentus V. Putinas leistų vykti laisviems rinkimams, praneša „The Sunday Times“. Beveik 3,5 tūkstančio žmonių pareiškė, kad dalyvaus akcijoje „Facebook“ socialiniame tinkle. Analogiška akcija, kurios tikslas buvo priešingas – palaikyti Putiną, tą pačią dieną tesurinko 2 tūkstančius automobilių.
Protestai prieš Putiną (nuotr. SCANPIX)
Maskvos caras į aikštes į gatves išveda savo šalininkus – jis žada pinigus darbininkams, mokytojams, pensininkams ir karininkams. „L'Espresso“ rašo, kad Putinas vykdo puolimą visais frontais, vykdomos specialios kontrmanifestacijos, pajungiami įvairūs žinomi kultūros ir sporto veikėjai – ir viskas turi atsidurti televizijos kamerų akiratyje. Tikslas yra vienas – sugrįžti į Kremlių.
V. Putino remėjų atsakas – į mitingą susirinko 25 tūkstančiai (nuotr. SCANPIX)
Tarsi džinas būtų išleistas iš lempos ir nenorėtų sugrįžti atgal. Tai puikiai suvokiama verslo pasaulyje: „Goldman Sachs“, „Citibank“ ir „Alfa-Bank“ įspėja savo investorius, kad protestai Rusijoje gali tęstis ir privesti prie sistemos pokyčių. Vasario 23-ią dieną Putinas ruošiasi organizuoti 200 tūkstančių žmonių maršą Maskvoje. Jame turėtų pasirodyti ir pats Putinas. Toks sprendimas buvo priimtas po to, kai opozicija paskelbė apie ketvirtąjį protesto mitingą, kuomet vasario 26 dieną tūkstančiai žmonių turėtų suformuoti gyvąją grandinę aplink Maskvą. Planuojama renginio kulminacija – karnavalinės lėlės sudeginimas. Lėlės vardas – „Pu“.
Putinas suvokia, kad didesnių miestų regionai, tarp kurių Maskva ir Sankt Peterburgas, yra vis labiau įtakojami besiformuojančios viduriniosios klasės, kuri nuo jo nusisuka. Ir jis tarsi Kutuzovas laikinai palieka sostinę priešui, pasirinkdamas keliones po Rusiją, kuriomis įtvirtina tradicinio elektorato palaikymą. Tačiau jis suvokia ir tai, kad revoliucijos Rusijoje visada prasidėdavo nuo avangardinių protesto judėjimų sostinėse.
Susirūpinęs Putinas (nuotr. SCANPIX)
Kur Putinas ves Rusiją po laukiamos pergalės rinkimuose? Kiek jis išsilaikys valdžioje? Viskas priklauso nuo to, kaip Putinas reaguos į viduriniosios klasės protesto akcijas, rašoma „The Financial Times“: „Putinas neturi daug pasirinkimų: jam teks daryti nuolaidas, kitaip jis negalės valdyti“. Tačiau panašu, kad Putinas nelabai nori atsitraukti – jis supranta, kad tai, ką jis darė anksčiau, nebesuveiks. Tačiau nežino, kas suveiktų.
Liberalioji Rusijos politinio elito dalis bando Putiną įtikinti šiek tiek pristabdyti, kad jis galėtų išsilaikyti valdžioje ir pamažu vykdyti režimo evoliuciją. Putinas planuoja pritraukti protestuojančiąją viduriniąją klasę į savo pusę, tačiau protestų organizatorius jis tuo pačiu metu laiko išdavikais, vykdančiais Vakarų nurodymus. Jie bus baudžiami. Putino mentalitetas gali jam sutrukdyti evoliucionuoti. Jis veda paralelės su dešimto dešimtmečio pradžia ir mano, kad oligarchai ir užsienio valstybės provokuoja anarchiją, nors iš tiesų būtent demonstrantai nori, kad būtų laikomasi taisyklių – jie nori tvarkos šalyje.
Tačiąu „Les Echos“ mano, kad opozicijos protestų banga gali priversti Putiną pasikeisti. „Šiandien Putinui alternatyvų nėra. Patikėkit jam ir mums: jis pasikeis pats ir įvykdys liberalius pokyčius – privatizaciją ir kovą su korupcija“, – anonimiškai pareiškė vienas iš Putino aplinkos personažų. Tačiau žmonės ir ekspertai mano kitaip. „Putinas dar nenusprendė, kokį kelią pasirinkti. Putinas netaps kitoks. Netgi jei jis vykdys reformas, jis tai darys biurokratinės sistemos rėmuose, kuri ir yra pagrindinės Rusijos problemos – korupcijos – šaknis.
Prasidėjus prezidento rinkimų lenktynėms, Putinui tenka pamatyti beprecedentį įžeidimų skaičių, teigiama „Los Angeles Times“. Kremliui nėra lengva kontroliuoti internetą ir kovoti prieš juodąją satyrą. Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas teigia, kad premjeras žino apie „purvinus išpuolius“ internete, tačiau juos ignoruoja: „Jie adresuoti žmonėms, kurie praktiškai gyvena internete, tačiau jų skaičius yra nereikšmingas, palyginus su likusia Rusijos populiacijos dalimi, kurti palaiko Putiną.
Sunku ginčytis, žmonių skaičius gal ir nėra toks reikšmingas. Tačiau, pavyzdžiui, viena iš parodijų „YouTube“ puslapyje surinko daugiau nei 3 milijonus peržiūrų. Tai yra filmukas, kuriame imituojamas V. Putino teismas. Peskovas pripažįsta, kad tokios parodijos yra aukštos kokybės: „Ne paslaptis, kiek Putinas turi priešų, kurie yra pasiruošę sumokėti bet kokius pinigus, kad Putiną apšmeižtų“.
Tačiau nerimas ir permainių noras, gruodžio mėnesį karaliavęs Maskvos gatvėse, panašu, kad nurimo. Tas pats įvyko ir internete. Dauguma opozicijos narių nemato realių šansų ką nors priešpastatyti Putinui. Tad kol kas labiau panašu į tai, kad Putino protestai ir parodijos nepakeis.
Taip pat skaitykite:
Hitas „Mūsų beprotnamis balsuoja už Putiną“ užkariauja Rusiją
V. Putinas „paskelbė“, kad skurdas Rusijoje auga, ir jis tęs pažeminimą (video)