• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimui apsisprendus pradėti apkaltos procesą socialdemokratui Mindaugui Basčiui, ekspertai tikina, kad tik partija gali apsispręsti, koks skaudus jiems bus šis procesas. Dėl veikimo prieš Lietuvos valstybę įtariamas Seimo narys apkaltos procesą vadina politiniu terorizmu ir tikina sieksiąs tiesos.

Seimui apsisprendus pradėti apkaltos procesą socialdemokratui Mindaugui Basčiui, ekspertai tikina, kad tik partija gali apsispręsti, koks skaudus jiems bus šis procesas. Dėl veikimo prieš Lietuvos valstybę įtariamas Seimo narys apkaltos procesą vadina politiniu terorizmu ir tikina sieksiąs tiesos.

REKLAMA

O konservatoriai kelia klausimą, ar gali būti, kad tik vienas partijos narys tokius ryšius palaikė, nuslėpdamas juos nuo visos partinės sistemos.

Patys pasirinks, koks skaudus bus apkaltos procesas?

Mykolo Romerio universiteto docentas, politikos apžvalgininkas Virginijus Valentinavičius tikina, kad tik patys socialdemokratai gali pasirinkti, kaip smarkiai jie nukentės nuo M.Basčio apkaltos proceso.

„Viskas priklauso nuo to, kaip socialdemokratai elgsis apkaltos metu. Jei užims aklą žiedinės gynybos poziciją ir gins M.Bastį iki paskutinės akimirkos, tai partijos reputacijai tikrai nepadės“, - tv3.lt naujienų portalui sako politologas.

REKLAMA
REKLAMA

Jo manymu, pradėtas apkaltos procesas M.Basčiui yra neeilinis įvykis Lietuvos politikos istorijoje. Kuris nubrėžia aiškią liniją, kad darbas Rusijos interesams nėra tinkamas tautos atstovui.

REKLAMA

„Tai, kas anksčiau buvo laikoma norma t.y. tarnauti Rusijos interesams, įskaitant specialiąsias tarnybas ir energetinius interesus. O dabar jau politinė valia yra mobilizuota tiek, kad norima pasakyti, kad tai yra blogai. Tai dabar tas apkaltos iniciavimas yra istorinis lūžis Lietuvos politikoje. Nes pradedama kritiškai ir neigiamai vertinti tai, kas dar visai neseniai buvo normalu. Šitoje vietoje, socialdemokratai kaip organizuota jėga, kuri deklaruoja ištikimybę Lietuvai ir žada ginti jos laisvę, jie turi labai aiškiai apsispręsti, kurioje pusėje jie yra“, - savo požiūrį dėsto V.Valentinavičius.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu partija klausys V.Andriukaičio, kuris sako, kad čia yra konservatorių sąmokslas ir reikia ginti M.Bastį, tai tokia laikysena dabartinėmis sąlygomis, kai nebėra priimtinas koloboravimas su Rusijos struktūromis, tai sau publikos akyse partija kenks. Jei bandys deramai įvertinti M.Bastį ir atitinkamai pasižiūrėti į save ir apsivalyti, tai požiūris bus teigiamas“, - prognozuoja V.Valentinavičius.

M.Bastį gina tik partijos senieji bebrai?

Politikos apžvalgininkas V.Valentinavičius taip pat teigia, kad jo manymu, žiedinė socialdemokratų gynyba M.Basčio atžvilgiu nėra protinga. Jis tikina, kad visuomenė yra pasikeitusi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aš nemanau, kad tai yra labai išmintinga pozicija. Pats M.Bastys turbūt iki šiol nuoširdžiai nesupranta, ką jis čia blogo padarė. Galbūt jis teisinasi tuo, kad dalis jo rinkėjų Suvalkijoje galvoja lygiai taip pat, kad su Rusija reikia taip „pragmatiškai“ bendradarbiauti. Bet nuotaikos keičiasi ir po Krymo, Ukrainos įvykių, po Rusijos kišimosi į Europos, JAV rinkimus, kur valstybė bando klibinti politines sistemas, daryti įtaką. Toks kolaboravimas su jėgomis, kurios bando pakirsti demokratiją Lietuvoje, jis yra netoleruotinas“, - tv3.lt naujienų portalui sako V.Valentinavičius.

REKLAMA

Jis taip pat linki socialdemokratų partijai išsamiai apsvarstyti, ar yra verta ginti M.Bastį.

„Linkėčiau socialdemokratų frakcijai, ir ypač jauniesiems jos nariams ir vadovui, labai gerai pagalvoti, ar verta M.Bastį ginti. Nes manau, kad akivaizdu, jog Mindaugą Bastį gina senoji partijos gvardija, tie vadinamieji B.Bradausko kartos bebrai. G.Palucko kartai linkėčiau pasižiūrėti truputį blaiviau“, - teigia politologas.

REKLAMA

„Jei socialdemokratai nesusitapatins su M.Basčiu, tai netaps jiems tai akmeniu po kaklu. Bet jei susitapatins, tai skęstančio gelbėjimas bus jau jų pačių reikalas. Jie skandins save“, - prognozuoja MRU docentas V.Valentinavičius.

Socialdemokratams tikrai ne pliusas

Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Mindaugas Jurkynas tv3.lt naujienų portalui sako, kad M.Basčio apkaltos procesas partijai ir frakcijai geruoju tikrai neatsilieps.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Apkaltos procesas yra neigiamas tiek dėl metamų kaltinimų, tiek viešųjų ryšių prasme. Tai, kad M.Bastys yra socialdemokratas, krenta šešėlis tarsi visai partijai. Žinoma, socialdemokratų partija yra tokioje padėtyje, kad jie turi atsiriboti nuo tokio asmens, kad šešėlis būtų kuo mažesnis ir siekti aiškių kaltinimų nagrinėjimo. Kad būtų išaiškinta tiesa, remiantis nekaltumo prezumpcija. Tačiau visas procesas ir kaltinimai tikrai nėra joks pliusas socialdemokratams“, - tikina politologas M.Jurkynas.

REKLAMA

„M.Bastys yra pakankamai ryški figūra, laimėjęs vienmandatėje apygardoje, buvęs premjero patarėju. Tikrai nėra naujokas partijoje, turi įdirbį ir turintis pagarbą partijoje. Jei šie kaltinimai pasitvirtintų, tai neigiamas poveikis partijai būtų dar didesnis“, - savo požiūrį dėsto VDU profesorius.

Visgi, anot eksperto, M.Bastys socialdemokratų nuskandinti neturėtų. „Dideliu akmeniu po kaklu turbūt socialdemokratams M.Bastys netaps, nes jis neužėmė jokių vadovaujančių postų. Akmenėliu būtų, bet dideliu akmeniu tai tikrai ne“, - tv3.lt naujienų portalui sako M.Jurkynas.

REKLAMA

 

Įsivėlusi visa politinė jėga?

Svarstant, ar reikia pradėti apkaltos procesą socialdemokratui Mindaugui Basčiui, konservatorių atstovė A.Bilotaitė paklausė, ar kaltinimai gali būti traktuojama kaip ne vieno politiko, o politinės jėgos ryšys su prieš Lietuvą nusiteikusiais asmenimis.

„Man susidarė įspūdis iš M.Basčio gynybos, kad jis bandė trukdyti, nušalinti komisijos narius, pats Bastys nepasinaudojo galimybe atsakyti į komisijos nariams iškilusius klausimus. Ar nesusidaro įspūdis, kad buvo bandoma vilkinti procesus ir juos stabdyti? Ar reikėtų platesnio tyrimo, gal susijęs ne vienas politikas, ar politinė jėga, kuri galėjo veikti prieš Lietuvos interesus?“, - Seimo salėje klausė A.Bilotaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komisijos pirmininkė A.Širinskienė tikino, kad nors to netyrė, tačiau tokią galimybę pastebėti galima.

„Buvo trys bandymai nušalinti mane kaip komisijos pirmininkę ir visus valstiečių deleguotus komisijos narius. Teisininkai puikiai supranta takoskyrą tarp naudojimosi ir piktnaudžiavimo profesinėmis teisėmis. Visi galime pagalvoti, kaip buvo daroma. O dėl tyrimo ir kitų žmonių, mūsų specialiųjų tyrimų komisija turėjo tik vieną objektą - Seimo nario M.Basčio klausimą. Taip, tenka pripažinti, kad kai kurių epizodų, kuriuos Bastys VSD apklausų pripažino, galima matyti, kad yra politinė ar partinė linija“, - tikino A.Širinskienė.

REKLAMA

Konservatorius L.Kasčiūnas pasitikslino, ar sistema žinojo apie tokį politiko elgesį. Komisijos pirmininkė tikino, kad tai yra platesnio tyrimo objektas.

„Iš kai kurių prielaidų galima manyti, kad buvo žinomi šie ryšiai. Kiti asmenys, duodami parodymus, sakė, kad dėl ryšių M.Bastį buvo įspėję“, - Seimo salėje sakė A.Širinskienė.

Apkaltos komisija savo išvadoje pažymi, kad M.Bastys priesaiką sulaužė, kai nuslėpė savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika, Valstybės saugumo departamentui ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui „nesąžiningai teikė skirtingus parodymus ir paaiškinimus dėl to, ar žinojo apie P.Vojeikos darbą KGB“, tarpininkavo organizuojant neskelbiamus „Rosatom“ atstovų susitikimus su Lietuvos valstybės valdžios institucijų vadovais.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų