Nors bankai skatina dažniau atsiskaityti mokėjimo kortelėmis ir rinktis elektroninę bankininkystę, Lietuvoje vis tiek karaliauja grynieji. Maždaug du trečdaliai visų mokėjimų Lietuvoje atliekama grynaisiais pinigais. Tuo tarpu Estijoje – tik apie 40 procentų. Lietuvos bankas tvirtina, kad lietuvių įpročius būtina keisti, mat grynieji pinigai daug kainuoja. Pavyzdžiui, kai kurių monetų gamybos kaštai yra didesni nei jų nominalas. Taip pat grynieji pinigai siejami su „šešėliu“.
Lietuvoje dažnai pateikiamas Švedijos pavyzdys, kur grynaisiais pinigais vyksta vos 15 procentų atsiskaitymų. Švedai kalba ir apie tai, kad vieną dieną grynųjų pinigų išvis nebeliks. Tačiau asociacijos „Už sąžiningą bankininkystę“ vadovas ragina nesižavėti tokiu pavyzdžiu dėl vienos esminės priežasties.
Tuo tarpu ekspertai tikina, kad žmogus turi teisę rinktis, kaip atsiskaityti – grynaisiais ar banko kortele. Esą jei ilgalaikėje perspektyvoje kiltų noras išvis atsisakyti grynųjų, tuomet atsirastų didelė grėsmė žmonių privatumui.
Komercinių bankų asociacija pastebi, kad statistika gerėja – esą jaunimas linkęs dažniau mokėjimus atlikti kortelėmis. O labiausiai prisibijo vyresnio amžiaus žmonės, kurie nuo seno pripratę prie grynųjų pinigų ir jų nenori atsisakyti. Centrinio šalies banko teigimu, Lietuva dar turi kur pasitempti – esą mūsų šaliai reikėtų lygiuotis į Estiją.