,,Mes esame emigrantų tauta“, - pareiškė Vytauto Didžiojo universiteto Viešojo administravimo katedros lektorė Daiva Kuzmickaitė, trečiadienį kalbėdama XIV Pasaulio lietuvių bendruomenės Seimo posėdyje, skirtame lietuvių emigracijos tendencijoms aptarti.
Kalbėdama apie tai, kokios įtakos emigracija turi Lietuvos valstybės raidai, ji priminė priežastis, dėl kurių dalis mūsų tautiečių vyko į kitas šalis skirtingais XX amžiaus laikotarpiais. Anot jos, užsienio mokslininkų teigimu, migracija susijusi su tapatumo paieškomis, bet ,,mes visi esame vienos tautos vaikai“, - sakė D. Kuzmickaitė.
,,Gyvename Lietuvoje ir ne Lietuvoje. Migruodami savo valstybę mes praturtiname“, - sakė ji.
T. Garšva: ką Lietuva duos norintiems grįžti?
Diskutuodami apie emigracijos tendencijas ir problemas, PLB Seimo nariai studentai aiškino, kad jiems aktualu žinoti, ar tuo atveju, jeigu tėvams kas nors atsitiktų tuo metu, kai jie yra deklaravę išvykimą ir dėl to išregistruoti iš tėvų buto, ssugrįžę jie išsaugotų teisę į būstą.
Tadas Garšva iš Venesuelos sakė, kad ši ,,šalis išėjo iš apačios dėl to, kad atvažiavė žmonės išmokė vietinius. Kodėl mes dabar nešaukiame (neraginame – red. past.), kad emigrantai grįžtų atgal? Turime lietuvių Venesueloje, kurie nori važiuoti į Lietuvą. O ką Lietuva jiems duos? Mokslą duos, darbą duos?“, - klausė jis.
Airijos atstovai aiškino, kad skaičiai, kuriuos turi šios valstybės institucijos apie tai, kiek lietuvių yra šioje šalyje, skiriasi nuo duomenų, kuriuos turi Lietuvos institucijos, kadangi skiriasi skaičiavimo metodikos.
Diskusijos dalyviams taip par rūpėjo, ar įmanoma suskaičiuoti, kiek lietuvių, gyvenančių užsienyje, turi balsavimo teisę, ką gali pasiūlyti Lietuva norintiems sugrįžti tautiečiams.
Nuo antradienio Vilniuje posėdžiaujantys PLB Seimo nariai diskutuoja apie bendruomenės dabartį ir ateitį, lietuvių švietimą , emigraciją, pilietybės ir kitus bendruomenės nariams svarbius klausimus.