Pastaruoju metu labai daug girdime apie smurto atvejus, pasitaikančius mokyklos aplinkoje, šeimoje ar kaimynystėje. Bet dažniausiai mes sužinome tik apie pavienius smurto atvejus iš įvairių žiniasklaidos priemonių, o realiame gyvenime susiduriame su ryškiu smurto plitimu, kurio mastą sunku nustatyti.
Gruodžio 12 dieną Higienos institutas organizavo seminarą, kuriame susirinko smurto prevencijos srityje dirbantys specialistai. Seminaro tikslas buvo suburti į vieną vietą atstovus iš įvairių institucijų, kad jie pasidalintų savo patirtimi, žiniomis bei turimais tyrimų smurto prevencijos srityje rezultatais.
„Yra keletas priežasčių, kodėl turime apie tai kalbėtis, rimtai analizuoti ir stengtis užkirsti kelią smurtiniam elgesiui. Vaikystėje patirtas smurtas siejamas su padidėjusia rizika įsitraukti į sveikatai kenksmingą elgesį – rūkymą, alkoholio ir narkotikų vartojimą, fizinį neaktyvumą ir kt. Smurtas sukelia ir sunkias ekonomines pasekmes – prarandamas darbingumas bei produktyvumas, didelis krūvis tenka sveikatos priežiūros įstaigoms, teisėsaugos institucijoms. Smurto galima išvengti, o vienas svarbiausiu elementų – šeimos kultūros ugdymas“, – problemos aktualumą komentavo dr. Laura Narkauskaitė, Higienos instituto visuomenės sveikatos technologijų centro Visuomenės sveikatos tyrimų skyriaus vadovė.
Pasak jos, šiandien smurto mastai vis didėja ir jau nebeužtenka tik kalbėti, o būtina efektyviai ir tikslingai veikti.
„Tad džiugu, kad visos institucijos, dirbančios šioje srityje, seminare pasidalino savo patirtimi, žiniomis, nes tai yra mūsų visų problema, o ne vienos kažkurios institucijos. Svarbiausia, kad tai yra valdomas reiškinys – derinant įvairias teisines priemones, gyvensenos ugdymo programas vaikams bei programas, į kurias būtų įtraukti tėvai, galima būtų sustabdyti smurto plitimą“, – kalbėjo dr. L. Narkauskaitė.
Seminare susirinkę specialistai iš LR Sveikatos apsaugos ministerijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos, LR Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro, Valstybinio psichikos sveikatos centro, Policijos departamento prie VRM, Vilniaus universiteto, VšĮ „Vaikų linija“, Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centro, Vilniaus m. Motinos ir vaiko pensiono, Higienos instituto, Visuomenės sveikatos biurų, aptarė jau įvykdytas smurto prevencijos priemones, jų trūkumus bei privalumus, pateikė šia tema vykdytų tyrimų rezultatus. Smurto prevencinių programų turinio didelę dalį užima šviečiamoji dalis (lankstinukai, paskaitos mokiniams ir pan.), tačiau, pasak specialistų, to neužtenka, siekiant gauti efektyvių rezultatų.
Seminaro metu taip pat buvo pristatytas Higienos instituto išleistas leidinys „Smurto paplitimas ir jo prevencija Lietuvoje“, kuris paruoštas bendradarbiaujant kartu su Vidaus reikalų ministerijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Policijos departamento prie VRM, Švietimo ir mokslo ministerijos, Valstybinio psichikos sveikatos centro, Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuro, Nevyriausybinės organizacijos specialistais, dirbančiais smurto prevencijos srityje. Šis leidinys buvo parengtas, siekiant pažvelgti į įvairias smurto formas bei surinkti įvairių valstybės ir mokslo institucijų bei nevyriausybinių organizacijų turimą informaciją apie smurtą prieš vaikus, jaunimo tarpe, prieš vyresnio amžiaus žmones, tarp partnerių, smurtą darbe ir kt.
Pasak dr. L. Narkauskaitės, toks tarpinstitucinis bendradarbiavimas – pirmas žingsnis link smurto plitimo mažinimo.