Vaistų ir benzino prekybininkai naudojasi savo dominuojančia padėtimi bei susidariusia patine situacija Seime ir, jausdami Vyriausybės bejėgiškumą, ciniškai, iki vartotojų mokumo ribos kelia šių gyvybiškai vartotojams reikalingų prekių kainas.
Matydami tai, benzino vartotojai bando protestuoti, tačiau jų veiksmai benzino prekeiviams didesnio įspūdžio nedaro. Esama padėtimi suskubo naudotis Laisvosios rinkos institutas, piršdamas klaidingą nuomonę, kad dėl tokio kainų augimo kalti per dideli benzino akcizai.
Tačiau jei Seimas, jausdamas didžiulį spaudimą, sumažintų šiuos mokesčius, benzino kainos ženkliai nepasikeistų, tik vietoje biudžeto šis skirtumas nubyrėtų į tų pačių prekybininkų kišenę. Ne akcizai čia kalti, kaltas valstybės institucijų, privalančių ginti vartotojų interesus, nusikalstamas neveiklumas.
Šiuo metu Vyriausybės daromi veiksmai (konkurencijos tarybos benzino kainų tyrimas, vaistų antkainių ribojimas) didesnio efekto neduos. Rinkos sąlygomis pats veiksmingiausias būdas reguliuoti kainas – tiesioginis įsikišimas į rinką.
Čia Vyriausybė visus būtinus svertus turi savo rankose. Siekdamas sumažinti būtiniausių vaistų kainas Ministrų kabinetas privalo įpareigoti Sveikatos apsaugos ministeriją viešųjų pirkimų tarptautinių konkursų tvarka nupirkti visą pagrindinių vaistų nomenklatūrą ir be jokio antkainio leisti jais prekiauti mažmeninėje rinkoje.
Vienos tokios pamokos užtektų, kad pas kitus rinkos dalyvius grįžtų supratimas apie priimtinas kainas. Tą patį reiktų padaryti ir benzino rinkoje. Įpareigoti valstybės valdomą AB „Klaipėdos nafta“ tokiu pat būdu nupirkti partiją benzino ir be jokių prekybinių antkainių ją realizuoti galimiems mažmeninikams sutartinėmis sąlygomis, kad mažmenininkai nepiknaudžiautų savo marža.
Visą šiam reikalui skirtą infrastruktūrą AB „Klaipėdos nafta“ turi. Ne prašymais, ne apeliacijomis į sąžinę, o tik tokiais būdais Vyriausybė galėtų paveikti dabar esančias kainas. Be to tam būtina ir griežta proceso kontrolė.
Įvertinant tai, kad tokiems veiksmams pasipriešinimas būtų milžiniškas, reikalinga stipri politinė valia. Neatrodo, jog tam dabartinė Vyriausybė galėtų ryžtis, todėl matomai sulauksime dar didesnių tiek vaistų, tiek benzino kainų. Nebent Prezidentė ar rinkėjai priverstų Ministų kabinetą imtis minėtų sprendimų.
Jonas Valatka, Socialdemokratinės minties instituto ekspertas