Statistikos departamento duomenimis, palyginti su 2009 metais žemės ūkio produktų supirkimo kainos padidėjo 19,8 procento. Labiausiai – net keturis kartus pabrango vaisiai, tris kartus – grikiai, daugiau nei dvigubai – avižos, kviečiai ir rugiai. Žemės ūkio bendrovės „Piktupėnų javas“ pirmininkas Algirdas Steponavičius prognozuoja, kad bulvių kainos iki pavasario dar kils ir gali pasiekti net 2 litus už kilogramą.
Bulvės brangs
Statistikos departamentas skelbia, kad palyginti su 2009-aisiais pastaruoju metu daržovės pabrango beveik 49 procentais, ankštinių augalų grūdai – 78 procentais. Beveik 24 procentais išaugo pieno supirkimo, 13 procentų – galvijų supirkimo kainos.
Netrukus, manoma, bulvių kaina pasieks 2 litus už kilogramą. Žemės ūkio bendrovės „Piktupėnų javas“ pirmininko Algirdo Steponavičiaus teigimu, šiuo metu kilogramas bulvių kainuoja 1,3–1,4 lito.
– Centrinės Rusijos plotuose išdegus dideliems plotams, trūksta ne tik bulvių, bet ir daržovių, grūdinių kultūrų. Olandijoje, Belgijoje ir Lenkijoje šiemet buvo prasti derliai, todėl bulvių trūksta. Net Baltarusija, kuri yra viena didžiausių bulvių eksportuotojų į Kaliningrado sritį, šiemet jaučia trūkumą savo pačios rinkoje, – „Tauragės žinioms“ sakė A. Steponavičius.
„Piktupėnų javas“ laistymo įrangos dėka išgelbėjo šiųmetį bulvių derlių nuo sausros. Šiuo metu ruošiamų sėklinių bulvių atsargų dalis parduodama Kaliningrado sričiai ir vietos rinkoje.
– Augintojai bulvių beveik neturi, nors tarpininkai jau siūlo 1,4 lito už kilogramą. Manau, kaina kils iki 2 litų. Tiesa, ankstyvą pavasarį pasirodys pigių Izraelio, Maroko, Graikijos ir Ispanijos bulvių, – kalbėjo žemės ūkio specialistas.
Daržovių kainos rekordinės
Rudeninis derlius šiemet kainomis negąsdino. Kilogramas kopūstų kainavo 40 centų, morkų ir burokėlių – apie 30 centų. Tačiau šiuo metu kainos šoktelėjusios dvigubai ar net trigubai.
„Piktupėnų javas“ jau nebeturi kopūstų, kurie šiuo metu kainuoja apie 1,5 lito už kilogramą. Morkos kainuoja apie litą, burokėliai apie 60–70 centų už kilogramą.
– Kainos laikosi aukštos, joms kristi neleidžia stichinės nelaimės – potvynis Australijoje. Tiesą sakant nepamenu tokių aukštų pasaulinių biržos indeksų už superkamą artėjančių metų derlių: rapsų kaina – 1500 litų už toną, kviečių – 780–800 litų už toną, – pasakojo A. Steponavičius.
Gyvulių augintojai nesidžiaugia
Kai žemdirbiai skaičiuoja pelną, mėsos perdirbėjai tikina, kad šiuo metu jų rinkoje stabilu, o kainų kelti jie tiesiog negali.
– Bandėme pakelti mėsos kainas, tačiau to padaryti neįmanoma. Viską reguliuoja Vokietijos, Lenkijos ir Belgijos rinkos, kur mėsos produktai daug pigesni, – „Tauragės žinioms“ sakė UAB „Stragutės mėsa“ direktorius Arvydas Armonas.
Pašnekovas sako neslepiantis, kad didžiąją mėsos dalį maisto perdirbėjai atsiveža iš Lenkijos ir Vokietijos. Lietuviška žaliava per brangi, o Vakarų Europoje pigesnė, nes subsidijuojama.
Ekonomikos ekspertai prognozuoja, kad dėl grūdų stygiaus, brangstant pašarams, gerokai kils mėsos ir paukštienos kainos.