Augantis nedarbas tarp jaunų žmonių kasdien tampa vis didesne problema. Tačiau yra vienas radikalus sprendimas, galintis padėti išspręsti šią problemą, mano „The Financial Times“ apžvalgininkė Lucy Kellaway.
BBC skelbia, kad, L. Kellaway skaičiavimais, ateityje susidursime su labai rimta bedarbystės problema – po dešimties metų pasaulyje bus 1,2 mlrd. jaunų darbo ieškančių žmonių, o darbo vietų – tik 300 mln. Apžvalgininkės pateiktas pasiūlymas paprastas ir radikalus – atleisti žmones, kuriems yra per 50.
„Liūdna tiesa man pradėjo aiškėti tada, kai pabendravau su daugybe jaunų 20–30 metų amžiaus žurnalistų ir pamačiau, kad šie žmonės nesugeba rasti darbo, nes aš užimu jų darbo vietą. Vėliau pastebėjau, kad taip yra su visomis specialybėmis ir mano karta užima jaunimo darbo vietas“, – pasakojo L. Kellaway, kuriai pačiai yra daugiau nei penkiasdešimt metų.
Esant tokiai problemai neišvengiamai reikia priimti sprendimą: leisti žmonėms nedirbti dešimtmetį, kai jie aktyvūs karjeros pradžioje, ar tuomet, kai jų karjera artėja prie pabaigos. Atsakymas paprastas – be abejo, geriau būti aktyvesniam karjeros pradžioje. Neįdarbinti žmonių, kai jie yra kupini energijos ir kai jų pilkųjų ląstelių skaičius yra pasiekęs maksimumą yra potencialo ir darbo jėgos švaistymas.
Apžvalgininkė svarsto, kad dabartinė karta, kuriai yra per 50 metų ilgą laiką ir taip jau gyveno labai gerai – išsilavinimą ir daug kitų dalykų gavo visiškai nemokamai ir už juos dabar reikia pradėt mokėti.
Persiorientavimas nuo vyresnio iki jaunesnio amžiaus žmonių leistų sumažinti darbo užmokestį ir išspręsti per didelių vadovų atlyginimų problemą. Mat beveik visi aukščiausius pasaulyje atlyginimus gaunantys vadovai yra tie, kuriems vper 50, todėl jų atleidimas reikštų ir atlyginimų sumažėjimą.
Kritikai sako, kad senųjų darbuotojų atleidimas reikštų didelės patirties praradimą. Tačiau, pasak apžvalgininkės, vadovų patirtis yra gerokai pervertinama: darbo vietas galima būtų skirti ne vaikams ir visiškai patirties neturintiems žmonėms, o tiems, kam dabar yra 40 ar kiek mažiau. Šie žmonės jau turi solidžią 15 ar 20 metų darbo patirtį.
Kritikai taip pat sako, kad vyresni nei 50 metų amžiaus žmonės yra nepamainomi specialistai. Tačiau suteikus galimybę jauniems, gerų specialistų galima būtų rasti ir jaunesniųjų tarpe, pareigose paliekant tik vieną kitą vyresnio amžiaus žmogų.