Pokalbis su politologu – TV3 žinių „Dienos komentare“.
Kaip jūs manote, ar karas Ukrainoje gali kitąmet pasibaigti?
Kaip mes labai prastai spėliojome apie karo pradžią, jeigu pasižiūrėsime, kas vyko kokį 2021 metų spalio mėnesį, absoliuti tiek Lietuvos politikų, tiek gyventojų dauguma buvo labai skeptiški, apie tai, ar iš viso karas gali prasidėti, ir karas daug kam, didžiajai daliai apžvalgininkų buvo netikėtumas, tai dabar bandyti nuspėti, kada karas baigsis, kokios bus pasėkmės ir kokios įvyks sutarčių, susitarimų konsteliacijos, kaip viskas susidėlios, yra labai sudėtinga.
Bet ar abi šalys turi pakankamai resursų, kad galėtų dar visus ateinančius metus tęsti karą, dar kitus metus ir panašiai?
Iš principo, reikia atkreipti dėmesį į tai, kokius resursus į karą meta Rusija. Kitiems metams skaičiuojama 160 milijardų – tai tiek policinės funkcijos, administravimo, tiek karinės priemonės Ukrainos atžvilgiu.
Kas iš kitos pusės yra statoma? Kokie resursai, kokie pinigai? Per visus šiuos metus visa pagalba yra skaičiuojama apie 100 milijardų – čia grubiai. Kitais metais, jei norime laimėti, klausimas – ar bus daugiau nei 160 milijardų? Ukrainos BVP krito 30 procentų. Ar bus pakankami resursai tam, kad vis dėlto nugalėtų?
Pirmojo pasaulinio karo pavyzdys, istorijos iš Antrojo pasaulinio karo puikiai demonstruoja, kad iš principo viską lemia ekonominis potencialas. Ne potencialas, kokį galima panaudoti, bet tas potencialas, kokį panaudos. Tai jeigu yra nepanaudojamas viso Vakarų bloko potencialas, kuris stipriai viršija Rusijos, tai ir tos pergalės labai sunku tikėtis.
Bet ar tikrai viską lemia skaičių santykis?
Na, ne vien tai. Yra motyvacija, parengimas, bet žinote, Antrojo pasaulinio karo metais vokiečiai ekonominio potencialo prasme buvo ženkliai silpnesni negu Vakarų ir sovietų blokas. Ir jie savo potencialo stoką kompensuodavo karinių pajėgų parengimu, disciplina, techniniais pranašumais ir panašiai.
Kurį laiką kompensavo, bet ilgalaikėje perspektyvoje, per kelis metus, kadangi žmonės žūna, technika yra sunaikinama, tas ekonominis potencialas gaminti, kurti ir turėti daug žmonių buvo lemiantis.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.