Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) grandis nenori rizikuoti, o toliau vadovaujant ekspremjerui Andriui Kubiliui vargu ar verta tikėtis partijos atsinaujinimo, - teigia politikos apžvalgininkas Vidmantas Valiušaitis, komentuodamas žinias, kad prieš Vytautą Landsbergį pirminiuose partijos rinkimuose dabartinis lyderis laimi provincijos dėka.
- Vykstant Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderio rinkimams pasigirdo vertinimų, kad partija važinėja senomis karietomis?
- Senos tai ar naujos “karietos” – nevertinsiu. Ne fizinis amžius svarbiausia. Nors ir jis reikšmės turi. Bet yra aspektų, kuriais V. Landsbergis atrodo jauniau. Nepaisant to, kad dviračių lenktynėse A. Kubilius tikriausiai laimėtų.
- Preliminarūs TS-LKD pirmininko rinkimų rezultatai byloja, kad prof. V. Landsbergis tarp šios partijos narių labiau mėgstamas didžiuosiuose miestuose, o provincijoje laimi dabartinis lyderis, ekspremjeras A. Kubilius. Apie ką tai galėtų byloti?
- Žmonės, kuriems rūpi šios partijos ateitis ir kurie supranta, kad TS-KD yra vis dėlto kas kita negu liberalai, intuityviai jaučia trauką "ad fontes". Kadangi per du dešimtmečius ši partija smarkiai nutolo nuo vertybių, kurias deklaravo savo steigiamajame suvažiavime 1993 m. Tikėtis permainų šia kryptimi vadovaujant A. Kubiliui vargu ar yra pagrindo. Jo pastarojo dešimtmečio vadovavimas, mano nuomone, atskleidė tam tikrą partijos vadovybės nejautrumą tiek plačiųjų visuomenės sluoksnių interesams, tiek eilinių partijos narių lūkesčiams.
- Bet juk TS-LKD socdemus įveikė per Seimo rinkimus būtent didžiuosiuose miestuose ir būtent vadovaujant A. Kubiliui. Dabar gi jis... laimi provincijoje. Tai A. Kubilius - provincijos konservatoriaus kumyras? Kuo?
- Didžiuosiuose miestuose reikšminga dalis žmonių supranta, kad socialdemokratai irgi ne panacėja. O kad A. Kubilius laimi prieš V. Landsbergį provincijoje – nieko nuostabaus. Kam partinės grandyse veikiantiems žmonėms rizikuoti duona? Jie turi vadovybės palaikymą. O ateis naujas – paliks nepaliks? Visur žmonės nori stabilumo.
- Norite pasakyti, kad A. Kubilius išnaudoja administracinį partinį resursą prieš partijos patriarchą? O kodėl reziumuotina, kad kažkas nebegautų algų, jei laimėtų V. Landsbergis?
- Nori nenori administracinis resursas “pagal nutylėjimą” dirba veikiančio lyderio naudai. Ir tai išplaukia, natūraliai, be kokių nors specialių jo instrukcijų. Bet jei nepavyktų A. Kubiliui laimėti pirmame ture, tikra intriga prasidėtų antrame. Nemanau, kad V. Stundžio balsų dauguma atitektų A. Kubiliui.
- Bet ar tik nėra taip, kad TS-LKD gyvena jau išbandytais koziriais? Juk abu kandidatai jau buvo vadais, pasirodė. Jaunųjų konservatorių lyga arba, jei kalbėtume biritiškomis analogijomis, užpakalinis suolas nieko nesiūlo ir neišugdo?
- Be abejo, faktas, kad “V. Landsbergis grįžta” – nieko gero nesako apie konservatorių partijos būklę. Tai aiškus ženklas, kad vidinių problemų partijoje yra. Ir galbūt ne taip mažai. Galima būtų klausti taip: kur V. Landsbergio, kur pagaliau A. Kubiliaus mokiniai? Jų, deja, nelabai matyti.
****
Rinkimų rezultatus tvirtins gegužės 12 dieną planuojamas partijos suvažiavimas. Praėjusiuose rinkimuose A. Kubilius šventė pergalę prieš tuometinę Seimo pirmininkę Ireną Degutienę. Šįkart ji atsisakė kandidatuoti, kaip ir rimta pretendente laikyta europarlamentarė Laima Andrikienė. Klaipėdiečiui Nagliui Puteikiui balotiruotis neleido partijos vadovybė.