• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apžvalgininkai siūlo „nesirauti nuo galvos plaukų“ dėl to, kad Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė negavo kvietimo į Davose sausio mėnesį rengiamą Pasaulio ekonomikos forumą. Skirtumų tarp kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus ir dabartinės šalies vadovės Dalios Grybauskaitės siūloma labai nesureikšminti.

REKLAMA
REKLAMA

Politikos apžvalgininkas Giedrius Kiaulakis portalui Balsas.lt sakė nematąs prasmės nerimauti dėl nepakvietimo. „Plaukų rautis nereikia, nes nėra karo ar kitos baisios nelaimės. O jei rimtai, tai ten vyksta neformalus susitikimas, į kurį visada kviečiami galingų ir ekonimiškai stiprių šalių vadovai. Kiti kviečiami pagal pačių organizatorių kriterijus. Vieną kartą norima susipažinti su Latvijos, o kitą kartą su Lietuvos vadovu. Paskui galbūt sudomina Uganda ar kokia kita bulvinė arba bananinė šalis. Iš esmės tai tiesiog nieko nereiškia ir nesako. Ypač šiais laikais, kai su Davidu Cameronu arba Angela Merkel, jei norima, galima rasti šimtus būdų pabendrauti“, – sakė jis.

REKLAMA

G. Kiaulakis nesureikšmino ir fakto, kad V. Adamkus per dvi kadencijas buvo kviestas tris kartus, o D. Grybauskaitės į Davosą nepakvietė nei pirmais, nei antrais jos prezidentavimo metais. „Jei kitąmet pakvies, tai procentinis santykis su V. Adamkaus kvietimu arba nekvietimu išsilygins. Kita vertus, šiais laikais pasaulio valstybėse prezidentas yra daugiau kepurė nei galva. Tarpusavyje tikrai nuolat ir intensyviai bendrauja įvairių šalių klerkai, kurių parengtus dalykus valstybių vadovai paskui įgarsina. Tai reikia labai aiškiai suvokti. Vienos iš tų kepurių yra įdomesnės ir linksmesnės, kitos nuobodesnės, bet tai tik tokie skirtumai – daugumą klausimų tiek D. Grybauskaitės, tiek Nicolas Sarkozy pašonėje sprendžia gaujos ir govėdos klerkų pilkais kostiumais. Kai koks nors premjeras, kaip Silvio Berluskoni Italijoje ar George Papandreous Graikijoje ima ir pradeda nebepasirašinėti pakištų dalykų – ištinka atitinkamas likimas. O dėl to forumo, tai čia iš tokių mažų šalių kviečia, kaip į vestuves – su kuo geriau bendrauja ir kas labiau patinka. Ne kažin koks skirtumas nuo tos Prahos vakarienės su JAV prezidentu Baracku Obama, į kurią nevažiavo pati D. Grybauskaitė. Tik valgytojų daugiau“, – ironizavo apžvalgininkas.

REKLAMA
REKLAMA

Politikos tyrimų ir analizės instituto vadovas Marius Ulozas pripažįsta, kad skirtumų tarp D. Grybauskaitės ir V. Adamkaus esama ir tai kažkiek esą gali daryti įtakos sprendimui – kviesti ar ne. „Kalbant apie skirtumus tarp Prezidento V. Adamkaus, kuris Davose atstovavo Lietuvą tris kartus, ir Prezidentės D. Grybauskaitės, kuri dar nebuvo kviesta į pasaulinį forumą, nėra esminio skirtumo. Tačiau V. Adamkaus pozicija buvo labiau nuspėjama ir orientuota į reprezentaciją bei diplomatinių santykių palaikymą su kitų valstyvių vadovais, o D. Grybauskaitė, dėl savo kategoriškų ir tiesių pasisakymų yra sunkiau nuspėjama viešnia“, – sakė jis portalui Balsas.lt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į Davosą, kaip pabrėžia M. Ulozas, susirenka politiškai ir ekonomiškai svarbių valstybių vadovai, žmonės, kurių žodžiai ir veiksmai gali pakeisti pasaulinės ekonomikos kursą. „Lietuvos vadovų jų tarpe vėl nebus. Žinoma, tai niekaip nepaveiks Lietuvos ūkio artimiausiu metu, tačiau galima analizuoti politinius šio įvykio aspektus. Šių metų forumo tema yra permainos pasaulinėje ekonomikoje, todėl tokiai atviros ir nuo eksporto priklausomos šalies kaip Lietuva vadovams būtų naudinga ten būti. Be to, nerimstant eurozonos krizei, reikia aktyvinti dvišalius ir daugiašalius santykius, nes vien priklausymas ES blokui, kuris nėra toks jau vieningas, neapsaugos nuo globalios ekonomikos skersvėjų.

REKLAMA

Tai, kad Lietuvos ten nėra, tiesiogiai parodo mūsų svorį ir įtaką, tačiau reiktų į tai žiūrėti ramiai ir verčiau susitelkti ties kitų metų biudžeto klausimais, nes būtent valstybės biudžetas apspręs kaip šalies ekonomika ir piliečiai gyvens kitaips metai, tai deda pagrindus tolimesnei ekonomikos raidai. Būtent čia reikia aiškios Prezidentės, Vyriausybės ir Seimo pozicijos bei susitarimo“, – teigė M. Ulozas.

REKLAMA

Ekonomistas, profesorius Jonas Čičinskas neįžvelgė jokios problemos tame, kad Lietuvos atstovai nebuvo kviečiami dalyvauti Davoso forume.

„Davoso forumas – privati organizacija, turinti privačių interesų, kur sutelkiami stipriausių valstybių oficialūs pareigūnai ir didžiausių organizacijų vadovai. Ten kalbama apie pasaulio ekonomikos problemas. Ką tokia šalis kaip Lietuva gali pasakyti? Žinoma, kad nieko, jeigu tokios šalys kaip Lietuva, Lenkija ar Suomija ir būna, tai tiesiog padalyvauja”, - vertino jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jono Čičinsko manymu, nėra prasmės pūsti šio reikalo, juk yra daugybė renginių, kur galima sumokėti pinigų ir būti svečiu, nebūtinai pagrindiniu pranešėju, tačiau Davoso forumas turi savo tradicijas ir didelį aparatą, todėl ten susirinkusieji rimtai kalba apie problemas.

Lietuvos vadovai kvietimo negauna dažnai. Kadenciją baigęs prezidentas V. Adamkus, prezidentavęs 8 metus, į forumą vyko tris kartus – 2001, 2008 ir 2009 metais.

Pasaulio ekonomikos forumas Šveicarijos Alpių kurorte Davose vyks 2012 metų sausio 25-29 dienomis. Praėjusiais metais forume dalyvavo daugiau nei 30 valstybių vadovų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų