• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiaurės Ispanijoje mokslininkai aptiko seniausio žmogaus Vakarų Europoje liekanas, pranešė BBC.

REKLAMA
REKLAMA

Kasinėjimų metu Sierra de Atapuerca regione šalia Ispanijos Burgo (Burgos) miesto mokslininkai aptiko 1,1 – 1,2 mln. metų senumo žmogaus žandikaulį ir kelis dantis. Šis atradimas patvirtina, kad pirmieji žmonės mūsų žemyną pasiekė dar žiloje senovėje, skelbiama žurnale „Nature“.

REKLAMA



BBC nuotr.

Pranešama, kad kasinėjimų vietoje buvo aptikti ir akmeniniai įrankiai bei gyvūnų kaulai su būdingomis įpjovomis, padarytomis mėsinėjant laimikį. Mažas aptikto žmogaus apatinės žandikaulio dalies dydis leidžia manyti, kad jis priklausė moteriai. Žandikaulyje išlikę septyni dantys, dar vienas dantis, priklausantis tam pačiam žmogui, buvo aptiktas šalimais.

REKLAMA
REKLAMA

Kasinėjimai vyko senose klinčių olose, už kelių šimtų metrų nuo kitų dviejų vietų, kur anksčiau buvo aptikta senųjų europiečių pėdsakų. Pasak Ispanijos nacionalinio žmogaus evoliucijos tyrimų centro vadovo Jose Maria Bermudez de Castro, naujasis radinys – pati seniausia žmogaus palaikų liekana Vakarų Europoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokslininko teigimu, žandikaulio liekanų anatominiai ypatumai gali būti siejami su ankstyvaisiais hominidais, kurių liekanos aptiktos Gruzijoje, Dmanisyje.

Ankstyvieji Gruzijos hominidai gyveno prieš maždaug 1,7 mln. metų. Manoma, kad jie buvo tarp pirmųjų ankstyvųjų žmonių, atsikėlusių gyventi iš Afrikos.

REKLAMA

Kai šie ankstyvieji hominidai „užkariavo Vakarus“, tai yra, persikėlė į Europą, jie evoliucionavo į atskirą „Homo antecessor“ rūšį, teigia mokslininkai. Dabar jie ketina tirti, ar „Homo antecessor“ atstovai galėjo būti neandartaliečių ar net dabartinių žmonių rūšies „Homo sapiens“ protėviai.

REKLAMA

„Europiečių priešistorės tyrimams šis atradimas yra labai reikšmingas“, - pareiškė Londono gamtos istorijos muziejaus žmogaus liekanų tyrimų vadovas profesorius Chrisas Stringeris.

Pirmųjų žmonių persikėlimo į Europą datavimo problema laikoma ginčytina, pastebi BBC. „Pirmieji už Afrikos ribų gyvenę hominidai buvo aptikti Dmanisyje, Gruzijoje. Po to buvo rasta ankstyvųjų žmonių pėdsakų Europoje, bet radinių amžius nėra tiksliai nustatytas, be to, nėra ir pačių hominidų liekanų“, - sakė viena šio tyrimo autorių, Rovira i Virgili universiteto Taragonoje daktarė Marina Mosquera.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų