Neseniai Airijos oro uoste siautėjusiam lietuviui „Ryanair“ oro linijos uždraudė skraidyti netgi 10 metų. O jaunuolio suniokoto Dublino oro uosto atstovai vylėsi, kad jo daugiau nebepamatys.
Po šio įvykio „Ryanair“ vėl paragino oro uostus riboti alkoholinių gėrimų pardavimą ir keleiviams jų parduoti daugiausia du vienetus.
Oro uostuose Lietuvoje taip pat daugiausia problemų kyla dėl nuo alkoholio apsvaigusių keleivių. Specialistai svarstė, kad riboti jo kiekį galimai praverstų ir mums.
„Juodieji sąrašai“ keleiviams
Atstovas žiniasklaidai Tadas Vasiliauskas patikino, kad kad visuose Lietuvos oro uostų keleivių terminaluose yra vykdoma nuolatinė viešos tvarkos ir aviacijos saugumo procesų priežiūra.
Vis tik jis nurodė, kad Lietuvos oro uostai neturi jokio „juodojo“ keleivių sąrašo ir jų „nebanina“ (t. y. neuždraudžia lankytis).
Anot T. Vasiliausko, apie tokius sąrašus reikėtų klausti kiekvienos oro bendrovės atskirai, kadangi jos gali turėti skirtingas politikas tokiais atvejais ir reaguoti skirtingai.
„Labai tikėtina, kad dažnu atveju keleivis ar keleivė, kurie yra konkrečios oro bendrovės „juodajame“ sąraše, tiesiog negalėtų įsigyti bilieto.
Nes bendrovių sistemose būtų uždėti tam tikri apribojimai konkrečiam žmogui“, – svarstė pašnekovas.
Atvejai su apsvaigusiais ir agresyviais keleiviais
T. Vasiliauskas atskleidė, kad dažniausiai Lietuvos oro uostuose yra fiksuojami tie viešos tvarkos pažeidimai, kuriuos nulemia per didelis suvartoto alkoholio kiekis.
O visa tai vėliau išsirutulioja į konfliktą su oro uoste dirbančiomis tarnybomis arba aviacijos saugumo specialistais.
„Vien Vilniaus oro uoste praėjusiais metais fiksavome apie 140 atvejų, kai mūsų aviacijos saugumo specialistai ir kitos tarnybos turėjo reaguoti į agresyvius keleivius, kurie galimai pažeidė viešą tvarką arba kėlė grėsmę aviacijos procesams, kitiems keleiviams oro uoste“, – pasakojo Lietuvos oro uostų atstovas.
Jis pripažino, kad oro uostuose nėra parduodamo alkoholio kiekio ribojimų, tačiau patikino, kad erdvės yra stebimos itin dažnai.
„Kiekvienas su vieša tvarka ar kitų keleivių saugumu nederantis elgesys yra operatyviai užkardomas tiek mūsų aviacijos saugumo specialistų, tiek kitų specialiųjų tarnybų, kurias pasitelkiame, jei toks poreikis yra“, – komentavo T. Vasiliauskas.
Alkoholio kiekio ribojimams pritartų
Tuo metu Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) sutiko, kad griežtesni alkoholio pardavimo apribojimai oro uostuose ir lėktuvuose galėtų būti svarbi priemonė mažinant bendrą alkoholio vartojimą bei siekiant apsaugoti visuomenę nuo alkoholio sukeliamos žalos.
„Departamentas pritaria priemonėms, kurios mažina alkoholio prieinamumą ir jo vartojimą. Tačiau atkreipiame dėmesį, kad lėktuvuose galioja įstatymai tos šalies, kurių avialinijoms jie priklauso.
O taip pat avialinijos, besivadovaudamos savo taisyklėmis, stipriai apgirtusių keleivių į lėktuvus neįleidžia“, – atkreipė dėmesį NTAKD atstovai.
Jie paminėjo, kad alkoholio vartojimas sukelia netgi daugiau eismo įvykių, sužalojimų, smurto, žmogžudysčių, savižudybių, psichikos ir elgesio sutrikimų nei kitų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas, ypač tarp jaunimo.
Departamento teigimu, moksliniai tyrimai rodo, kad nuoseklus ir ilgalaikis tokių alkoholio kontrolės priemonių Lietuvoje gali padėti sumažinti mirtingumo netolygumus, bendrą mirtingumą bei mirtingumą nuo širdies ir kraujagyslių ligų, ypač tarp vyrų.
Tokių priemonių pavyzdžiai – prieinamumo ir įperkamumo mažinimas didinant akcizo mokestį alkoholiui ir trumpinant alkoholio pardavimų laiką.
Nuo alkoholio miršta milijonai žmonių
NTAKD paminėjo, kad, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, alkoholio vartojimas kasmet nusineša beveik 3 mln. žmonių gyvybių.
O vien Europos regione dėl alkoholio vartojimo kasdien miršta apie 2,5 tūkst. žmonių.
„Alkoholio vartojimas yra vienas iš pagrindinių priešlaikinės mirties rizikos veiksnių visame pasaulyje, ypač tarp jaunų žmonių. Europos regione alkoholio vartojimas lemia kas ketvirtą mirties atvejį tarp 20–24 m. jaunimo.
Gausus alkoholio vartojimas yra vienas pagrindinių širdies ir kraujagyslių ligų, kepenų cirozės ir kai kurių vėžio formų rizikos veiksnių, tačiau net ir negausus alkoholio vartojimas didina ilgalaikę šių ligų riziką“, – dėstė departamento atstovai.
Pasak jų, lyginant su kitomis Europos šalimis, Lietuvoje su alkoholio vartojimu siejamas mirtingumas, kaip ir alkoholio suvartojimas, pastaruosius du dešimtmečius išliko didelis, o vidutinė gyvenimo trukmė Lietuvoje yra trumpesnė nei vidutiniškai Europoje.
„Pastebima, kad, lyginant su moterimis, vyrams yra būdingas gausesnis alkoholio vartojimas, didesnis su alkoholio vartojimu siejamas mirtingumas ir trumpesnė vidutinė gyvenimo trukmė“, – pridūrė pašnekovai.
Lietuvis siautėjo Dublino oro uose
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad kovo 17 d. apie 7.20 val. ryto lietuvis Airijos oro uoste prie uždarytų įlaipinimo vartų mėtė kėdes, spardė sienas, mėgino atplėšti dalį stalo.
20-metis vaikinas buvo pusnuogis, be marškinėlių, su veido kauke ir, kaip manoma, apsvaigęs.
Jis galiausiai pavėlavo į skrydį ir padaręs didelę žalą oro uostui buvo sulaikytas policijos.
Vėliau jį areštavo, pateikė kaltinimus. Anot šaltinių, vaikinas turės stoti prieš Dublino 2-ąjį baudžiamąjį teismą.
„Tikimės, kad... daugiau niekada jo nepamatysime Dublino oro uoste“, – sakė Dublino oro uosto administracijos atstovas spaudai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!