Valdininkai, užuot sąžiningai prisipažinę, kad toleravo savivalę, dar kartą bando suklaidinti visuomenę. „Lietuvos žinioms“ ir LNK paviešinus, jog Valdovų rūmai Vilniuje statomi be detaliojo plano, Vilniaus apskrities viršininkas Alfonsas Macaitis pareiškė, kad rūmai statomi legaliai.
Vilniaus apskrities viršininko Alfonso Macaičio rašte Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai prie Aplinkos ministerijos teigiama, kad Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų atkūrimas vyksta pagal Kultūros paveldo departamento 2002 metais išduotus leidimus priešavariniams darbams bei Vilniaus miesto savivaldybės 2004 metais išduotą statybos leidimą. Apskrities viršininkas tvirtina, kad Valdovų rūmų statybos techninio projekto rengimas, nesant parengto detaliojo plano, nepažeidžia teisės aktų, reglamentuojančių žemės naudojimą, teritorijų planavimą ir statybą.
("LŽ" nuotr.)
„Įsteigus Vilniaus pilių valstybinį kultūrinį rezervatą ir patvirtinus jo ribas, atskirų sklypų formavimas prie pastatų tapo neleistinas pagal Saugomų teritorijų įstatymo nuostatas. Dėl to išnyko būtinybė rengti minėtos teritorijos detalųjį planą“, - teigia A.Macaitis.
Apskrities įsitikinimu, teritorijai, kurioje statomi Valdovų rūmai, yra patvirtinti ir galioja šie teritorijų planavimo dokumentai: Vilniaus senamiesčio regeneravimo projekto koncepcija ir sklypų planas; Vilniaus arkikatedros bazilikos, Žemutinės ir Aukštutinės pilių pastatų ir jų liekanų komplekso specialusis planas; Vilniaus senamiesčio - kultūros paminklo - apsaugos specialusis planas; Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato ribų nustatymo ir jo zonų ribų planas.
Tik dalis tiesos
„Vienas dalykas suformuoti sklypą ir įteisinti, pripažinti specialųjį planą detaliuoju, o visai kitas - naujo pastato statyba, - makaronų kabinimu apskrities viršininko teiginius pavadino architektas paveldosaugininkas Algimantas Gražulis. - Apskritis teisingai pasako tik vieną sakinį, kad 2006 06 08 Teritorijų planavimo įstatymo pakeitimas leidžia formuojant valstybinės žemės sklypus (įteisinant esamą teritorijos tvarkymo ir naudojimo režimą), numatomus perduoti patikėjimo ar panaudos teise juose esamiems valstybės institucijų ir įstaigų valdomiems statiniams, esamoms susisiekimo komunikacijoms, aikštėms, miestų miškams, parkams, skverams ir kitiems želdynams eksploatuoti, Vyriausybės nustatyta tvarka parengti žemės sklypų planai prilyginami detaliojo teritorijų planavimo dokumentams. Tačiau šis įstatymas priimtas dviem metais vėliau, nei išduotas leidimas statybai. Be to, sklypo ribų nustatymas yra tik viena funkcija, o statybinė veikla yra visai kas kita“.
Nelegalios rūmų statybos užtarėjai prisimena ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmų atkūrimo ir paskirties įstatymą, minėdami jį kaip pagrindą nelegalioms statyboms. Neva vieninteliam Lietuvoje pastatui, kuriam skirtas atskiras įstatymas, negali būti taikoma standartinė statybos tvarka.
„Valdovų rūmų įstatymas reglamentuoja rūmų atkūrimą, o Teritorijų planavimo įstatymas reglamentuoja teritorijų planavimo procedūras ir jų privalomumą. Tai skirtingi įstatymai, reglamentuojantys visiškai skirtingus dalykus ir nepaneigiantys vienas kito, - stebisi valdininkų iš kišenės traukiamais ir neteisėtus dalykus neva teisėtais paverčiančiais argumentais A.Gražulis. - Ir negali paneigti, nes abu šie įstatymai privalomi. Valdovų rūmų įstatyme nenurodyta, kad rūmams neprivalomi Teritorijų planavimo įstatymo reikalavimai. Šito ir negali būti parašyta, nes tai būtų antiteisė“.
Uzurpavo klanas
Tik dalį tiesos pasakantis apskrities viršininkas tikriausiai tikisi išvengti atsakomybės už nelegalios statybos toleravimą, nes statybas kontroliuoja apskritis. Apskrities nuolaidžiavimas rūmų statytojams atėmė iš visuomenės teisę būti įtrauktai į Valdovų rūmų atkūrimo procesą, o tai būtų įvykę svarstant detalųjį planą. Vietoj visuomenės tam tikra žmonių grupė uzurpavo teisę dalyvauti visai tautai svarbiame procese. Buvo visiškai ignoruoti reikalavimai įvertinti statybos poveikį aplinkai, naudojamas technologijas, taip pat ir galingus betono vibratorius, dėl kurių, kaip spėja kai kurie specialistai, ir galėjo kilti problemų Katedrai, taip pat atsirado nuošliauža Gedimino kalne.
Generalinė prokuratūra, ne kartą griežtai pasisakiusi dėl neteisėtų statybų ir gynusi viešąjį interesą, iki šiol nepareiškė savo pozicijos dėl neteisėtai pastatytų Valdovų rūmų. Nepatvirtintais duomenimis, generalinis prokuroras Algimantas Valantinas trečiadienį slapta lankėsi prezidentūroje ir susidariusią padėtį dėl Valdovų rūmų statybos aptarė su Valdu Adamkumi. Vakar A.Valantinas buvo išvykęs iš Vilniaus ir susisiekti su juo telefonu LŽ nepavyko.