Vilniaus miestas jau telkia visas pajėgas ir ruošiasi koronavirusui. Nors šalyje dar nėra patvirtintų koronaviruso atvejų, sostinės valdžia liepė dezinfekuoti viešąjį transportą, kuriuo kiekvieną dieną naudojasi tūkstančiai žmonių. Per naktį planuojama dezinfekuoti keturiasdešimt troleibusų, kruopščiai valomi visi turėklai, atlošai, komposteriai. Mokyklos ir darželiams liepta pasirūpinti patiems – dezinfekuoti dažniausiai liečiamus paviršius, vėdinti patalpas.
Koronavirusui ruošiasi ne tik sostinės valdžia, bet ir patys gyventojai. Štai vaistinėse nuo pat ankstyvo ryto nusidriekia eilės. Specialistams siūlant dėl viruso grėsmės Lietuvoje pasklelbti ekstremalią situaciją, tautiečiai suskubo ieškoti apsaugos nuo viruso priemonių.
Gyventojai vaistinėse šluote šluoja dezinfekcinį skystį ir medicinines kaukes. Tiesa, jų čia galima nusipirkti tik 5 vienetus.
Taip dar nėra buvę, mat septyni iš dešimties vaistinėse besiprekinančių gyventojų prašo įprastų apsauginių kaukių. Nors ryte dar per visą šios vaistinės tinklą Lietuvoje kaukių buvo kiek daugiau kaip 10 tūkstančių, po pietų jų visai nebeliko. Gyventojai džiaugiasi nusipirkę bent 5 vienetus.
„Pirkau tik penkias, davė, norėjau visą pakį imti. Ateina tas momentas baisus, tai, sakau, kad reikia truputį apsirūpinti.“
„Iš viso reikia turėti kaukes, bet kuriuo metu, bet kada, infekcinių susirgimų yra ir jų bus, reikia, kad kitų neužkrėstum, turėti kaukes.“
„Dezinfekcinį skystį aš naudoju dažnai, nes vis tiek įvairios bakterijos perduodamos, pavyzdžiui, liečiant pinigus.“
„O kaukės – būkime, kaip sakoma, biedni ir teisingi, kiek čia jos mums padės?“
Vaistinių asociacija skelbia, kad štai šių paprastų medicininių kaukių vaistinėse jau nebeliko, visos jos iššluotos. O naudojantis tokia kaukių paklausa, interneto platybėse pardavėjai už vieną kaukę jau prašo ir po 10 eurų – kai vaistinėse už vieną dr šiandien prašyta vos dešimt euro centų. Beje, sveikatos specialistai įspėja, kad šios paprastos medicininės kaukės nei nuo koronaviruso, nei nuo gripo neapsaugo. Jos yra skirtos sergantiems viršutinių kvėpavimo takų užkrečiamomis ligomis, kad jie būtų mažiau pavojingi aplinkiniams.
O štai europinio standarto vienkartiniai respiratoriai turi filtrus, todėl yra tinkami apsisaugoti ir nuo koronaviruso. Tokį respiratorių galima dėvėti einant į parduotuvę, į viešus renginius ar viešajame transporte. Tačiau, pasak Nacionalinės visuomenės sveikatos vilniaus skyriaus direktorės Rolandos Lingienės, šie respiatoriai yra vienkartiniai – juos galima naudoti tik vieną dieną.
„FFP2 ir FFP3 sulaiko. FFP3 sulaiko 90 procentų virusą, šiek tiek mažiau FFP2. Jie tikrai tinkami naudoti šios ligos atveju, kad išvengtumėte rizikos. Bet dažniausiai juos naudoja medicinos personalas, kuris dirba su įtariamaisiais arba sergančiais“, – sako direktorė Rolanda Lingienė.
„Sveikatos specialistai pabrėžia kuo dažniau plauti rankas ir kuo mažiau jomis liesti veidą, mat per nešvarias rankas virusas plinta itin greitai“, – pasakoja vaistininkė Jovita Juodsnukytė.
Reikia labai dažnai plauti rankas, nes per neplautas rankas labai greitai plinta pats virusas. Naudoti dezinfekcinį skystį, taip pat reikia labai dažnai vėdinti patalpas. To prašoma ir mokyklose, ir darželiuose, ir viešose įstaigose.
Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius tikina, kad koronavirusas labiausiai pavojingas vyresnio amžiaus žmonėms – asmenims virš 60 metų rizika tik didėja. Žmonėms, kurie serga cukriniu diabetu, širdies kraujagyslių ligomis, galvos smegenų kraujotakos ligomis ir obstrukcine plaučių liga, grėsmė išlieka didžiausia. Maža to, užsikrečiamumas koronavirusu yra dukart didesnis nei gripu. Užsikrėsti galima būnant kiek arčiau nei per du metrus nuo infekuotojo.
„Mirtingumas yra didesnis nei įprasto gripo apie 20 kartų. Bet jei žiūrėtumėme procentais, tai apima nuo susirgusiųjų 2-3 procentus. Paskutinis skaičius yra 2,3 procento. Bet jis labai priklauso nuo amžiaus. Jaunesni yra pakankamai saugūs, bet vyresni, deja, yra labiau pažeidžiami“, – teigia profesorius Vytautas Kasiulevičius.
Tiesa, Sveikatos apsaugos ministerija pripažįsta, kad situacija dėl koronaviruso keičiasi ne dienomis, o valandomis, tad imamasi visų būtiniausių saugumo priemonių.
Šiuo metu Nacionalinis visuomenės ir sveikatos centras Lietuvoje stebi apie 790 žmonių, kurie yra buvę Šiaurės Italijoje ar Kinijoje. Dėl nedarbingumo pastaruoju metu jau yra kreipęsi daugiau kaip 80 žmonių.
Sveikatos apsaugos viceministras tikina, kad penkios šalies ligoninės yra pilnai pasiruošusios priimti koronavirusu užsikrėtusius asmenis, yra paruoštos 183 vietos tokiems pacientams.
„Bet tas skaičius gali dvigubėti, trigubėti ir dar daugiau būti, jeigu staiga atsiranda poreikis, tada iš patalpų kasdienei veiklai iš karto pacientai perkelti galėtų būti kitur“, – kalbėjo viceministras Algirdas Šešelgis.
Vis dėlto Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ragina gyventojus nepanikuoti ir be reikalo neskambinti bendruoju pagalbos numeriu 112. Jei gyventojai buvę Italijoje nekarščiuoja, o tik šiaip pasijuto prastai, jie turėtų kreiptis bendrąja tvarka pas šeimos gydytojus.