• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dalis gyventojų net ir išėję į pensiją dirba. Vieniems trūksta veiklos, jie nenori būti be darbo, o kitiems pensijos neužtenka, norint susimokėti mokesčius, nusipirkti maisto ar vaistų.

Dalis gyventojų net ir išėję į pensiją dirba. Vieniems trūksta veiklos, jie nenori būti be darbo, o kitiems pensijos neužtenka, norint susimokėti mokesčius, nusipirkti maisto ar vaistų.

REKLAMA

Tačiau iš dirbančių pensininkų atlyginimų ir toliau skaičiuojamos įmokos pensijų kaupimui. Todėl žmonės turi kreiptis dėl mokėjimo nutraukimo ar sustabdymo.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) tikina, kad kaupti II pensijų pakopoje apsimoka ir išėjus į pensiją.

Anot ministerijos, krentant investicinei grąžai neapsimoka prašyti II pensijų pakopos išmokos. O LIPFA tikina, kad nespėjus pasinaudoti pinigais, jie neprapuls, nes atiteks paveldėtojams.

Pataria nutraukti ar sustabdyti kaupimą II pensijų pakopoje

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacija pastebi, kad II pensijų pakopoje kaupiantys žmonės skirstomi į keturias grupes: 

REKLAMA
REKLAMA

1) nedalyvaujantis pensijų kaupime; 

2) dalyvaujantis pensijų kaupime; 

3) Sustabdęs pensijų kaupimą; 

4) įgiję teisę į pensijų išmoką, bet pasinaudojęs teise nukelti išmokos mokėjimo pradžią.  

REKLAMA

Asociacija siūlo atkreipti dėmesį būtent į paskutinę žmonių grupę. 

„Tai yra pažeidžiamiausia visuomenės dalis. Žmonės, kurie net ir sulaukę pensinio amžiaus nusprendė toliau dirbti ir gauti darbo užmokestį. 

Primename, kad pensijų išmokų reikia kreiptis atskirai į „Sodrą“ ir į savo pensijų kaupimo bendrovę. „Sodra“ paskaičiuoja senatvės pensijos išmoką, o pensijų kaupimo bendrovė – pensijų anuitetą, vienkartinę arba periodinę pensijų išmoką“, – komentavo asociacija. 

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, dalyvaujantis pensijų kaupime žmogus, tuo pat metu būdamas senatvės pensijos gavėju, turi raštu kreiptis į savo pensijų kaupimo bendrovę dėl pensijų išmokos sutarties sudarymo, tik tokiu atveju jo kaupimas II pakopoje nutrūksta. 

To nepadarius, asmuo laikomas dalyvaujančiu pensijų kaupime ir iš jo darbo užmokesčio ir toliau yra išskaitomi 2,7 proc. arba 3 proc.  

„Šiuo metu į pensiją išeinantys asmenys dažnai sulaukia komentarų, kad dabar nėra palankiausias laikas išpirkti savo turimą pensijų fondo turtą ir siūloma palaukti (geresnio laiko). Tačiau darbuotojui reikia nepamiršti, kad tokiu atveju jis toliau lieka pensijų kaupimo dalyviu ir toliau pildo pensijinį fondą papildomomis įmokomis iš darbo užmokesčio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Deja, ne visuomet asmuo žino, kad galima pasinaudoti pensijų kaupimo sustabdymo galimybe, jei ja nebuvo naudotasi anksčiau. Tokiu atveju, kuriam laikui galima palikti II pakopoje turimą turtą pensijų kaupimo bendrovėje, gauti „Sodra“ pensiją, bet toliau nedidinti pensijų fondo įmokomis nuo algos“, – priminė asociacija.

Tikina, kad ne visada apsimoka nutraukti kaupimą

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija sakė, kad pensijų kaupimas nutrūksta ne su senatvės pensijos amžiaus sukaktimi, o sudarius pensijų kaupimo išmokos sutartį. 

REKLAMA

„Automatiškai nutraukus pensijų kaupimą su senatvės pensijos amžiumi ir automatiškai pradėjus mokėti išmokas tai nebūtinai būtų naudinga gavėjui. Pavyzdžiui, jei rinkose krentant investicinei grąžai, automatiškai būtų pradedamos mokėti išmokos, nesudarant galimybių nesikreipti dėl jų, kol žmogui tai nebus naudingiau, kažin ar tokių išmokų gavėjai būtų patenkinti. 

Dabar, kai nepradedama mokėti išmokų iš pensijų fondų iš karto po senatvės pensijos amžiaus sukakties, rinkose esant nepalankiai situacijai, galima luktelti, kol grąžos atsistatys“, – pastebėjo ministerija. 

REKLAMA

Anot jos specialistų, tik pats žmogus gali nuspręsti, nuo kada ir kokios rūšies išmokos jis nori iš savo pensijų kaupimo lėšų. 

„Jei žmogus sukaupė 10 807 ir daugiau, jis gali rinktis iš trijų rūšių anuitetų: standartinio anuiteto, standartinio su garantuojamu laikotarpiu ir atidėto anuiteto. Tai, kokios rūšies anuitetą žmogus pasirinks, lems, pavyzdžiui,  ar anuitetas turės paveldimą jo dalį, ar ne. Kitas apsektas – nuo kada žmogus nori gauti išmoką. Kuo vėliau kreipiamasi dėl išmokos iš pensijų fondų, tuo didesnės išmokos galima tikėtis, nes sukaupta suma padalinama į trumpesnį mokėjimo laikotarpį. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taigi bet koks automatizmas negavus žmogaus apsisprendimo kokios išmokos ir nuo kada jis norėtų, šioje pakopoje yra sunkiai įmanomas. Taip pat norėtųsi priminti, kad net ir III pakopoje, kuri yra visiškai savanoriška ir žmonės ten perveda tik savo asmenines lėšas, niekas automatiškai su senatvės pensijos amžiumi sutarčių nenutraukia ir be žmogaus prašymo išmokų neišmoka“, – komentavo ministerija. 

REKLAMA

Jeigu pinigais nepavyks pasinaudoti, siūlo palikti paveldėtojams 

Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) direktorius Tadas Gudaitis sakė, kad kol dar žmonės dirba – yra tikslinga papildomai kaupti, nes tokiu atveju vyksta ir kaupimas tolimesnei senatvei, ir tuo pačiu metu gaunama „Sodros“ pensija bei atlyginimas.

„Po 2019 m. įvykusios reformos papildomas kaupimas II pensijų pakopoje nemažina „Sodros“ pensijos. Taip pat papildomai kaupiant gaunama ir valstybės paskata. 

REKLAMA

Kiekvieno žmogaus situacija – individuali. Tačiau pradėti naudoti sukauptus pinigus geriausia tuomet, kai nustoji dirbti ir gauti atlyginimą. Antrosios pensijų pakopos tikslas – turėti papildomą pajamų šaltinį būtent pensijoje, kai pajamos staiga sumažėja, pavyzdžiui, iki 40 proc. buvusių pajamų („Sodros“ senatvės pensijos ir prieš tai gaunamo atlyginimo „į rankas“ santykis). Išėjus į pensiją, fonduose sukauptą turtą ar jo dalį galima paveldėti“, – komentavo LIPFA direktorius. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paska jo, remiantis atliktų apklausų duomenimis, dalis šiuo metu dirbančių ir kaupiančių senjorų pensijai kauptus pinigus norėtų palikti paveldėtojams. 

„Išėjus į pensiją nutraukti kaupimą galima bet kada. Taip pat, išėjus į pensiją, fonduose sukauptą turtą ar jo neišmokėtą dalį (periodinių išmokų atveju) galima paveldėti. Tačiau finansiškai tvariausias sprendimas – pasinaudoti pensijai papildomai kauptais pinigais tuomet, kai darbo, o kartu ir su juo susijusių pajamų nebelieka. 

Kaupiant bent kelis dešimtmečius pensijų fonduose papildomai, galima užsitikrinti apčiuopiamą priedą prie „Sodros“ pensijos ir taip įgyti daugiau pasirinkimo laisvės bei patirti mažesnį finansinį spaudimą“, – tikino T. Gudaitis. 

Kaip visada prasidėjo maklės , ir kur valdžia nuvedė valstybę ir kuo toliau tuo daugiau tarpininkų ,,SUTENERIŲ"ir visi skverbiasi nedirbant nugriebti grietinėlę.
Visai durni ir durnių ieško, kaupkit kaupkit ir nesinaudokit, valstybė pasirūpins jūsų pinigais
grąžinkit žmonėms išprievartautus iš jų pinigus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų