• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žurnalistams Seimo valdybos nustatyti apribojimai lieka galioti.

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (EPK) trečiadienį nusprendė, jog ribojimus žiniasklaidai įvedusi Seimo valdyba savo įgaliojimų neviršijo.

REKLAMA
REKLAMA

Kad valdybos sprendimai, kaip priimti viršijant įgaliojimus, būtų atšaukti balsavo 4 komisijos nariai, 5 buvo prieš, vienas susilaikė.

REKLAMA

Prieš balsavimą žurnalistai buvo išprašyti iš posėdžių salės, komisijos narei liberalei Daliai Teišerskytei pasakius, jog

„susiklostė tokia praktika, kad balsuojama nedalyvaujant žurnalistams“. Bendru sutarimu paprašyta žurnalistų išeiti.

Tiesa, slapto balsavimo paprašiusi parlamentarė pati balsavime nedalyvavo, nes jo metu koridoriuje šnekėjo telefonu.

REKLAMA
REKLAMA

Komisijos pirmininkas socialdemokratas Algimantas Salamakinas po balsavimo konkrečiai neįvardijo balsavusių už ir prieš, tačiau pastebėjo, jog „tokia tendencija, kad valdybą palaikė valdančiųjų frakcijų atstovai, prieš balsavo opozicija“.

Posėdyje kalbėjęs komisijos narys Konstantas Ramelis kolegoms, įsitikinusiems valdybos teisumu, siūlė atkreipti dėmesį į Konstitucijos 25 straipsnį, sakantį, jog žmogui neturi būti kliudoma ieškoti, gauti ir skleisti informaciją ir idėjas, o ši laisvė negali būti ribojama kitaip, kaip tik įstatymu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Valstietis liaudininkas“ K. Ramelis akcentavo, jog Seimo valdybos sprendimas negali būti prilygintas įstatymui.

Valdantiesiems konservatoriams priklausantis Julius Dautartas tuo tarpu pastebėjo, jog nustatyti draudimai, sakykime, filmuoti tualetuose ar restoranuose, pertekliniai, nes teisė į privatumą nustatyta kitais žurnalistų darbą reglamentuojančiais įstatymais.

REKLAMA

Tuo tarpu valdančiosios Tautos prisikėlimo partijos atstovas Vytautas Kurpuvesas kolegas tikino, jog balsuoti dėl valdybos sprendimo - neverta, nes dėl jų Lietuvos žurnalistų sąjunga jau kreipėsi į teismą, tad esą šis ir teiks verdiktą.

Tačiau LŽS pirmininkas Dainius Radzevičius kontrargumentavo, jog teismui skundžiami Seimo kanceliarijos sprendimai, nes skųsti Seimo valdybos sprendimo, kuris yra politinės valios išraiška, teisiškai neįmanoma.

REKLAMA

Po komisijos verdikto LŽS pirmininkas sakė manantis, jog visgi Seimas atšauks valdybos sprendimą, kai balsuos dėl EPK teikiamos išvados - ją atmes.

„Seimas visada gali grįžti prie savo sprendimų, juk įstatymai ne kartą keičiami. Šiandien lieka politinė valia grįžti prie tų klausimų, ir tą gali padaryti ir valdyba, ir Etikos ir procedūrų komisija, ir pats Seimas“, - po komisijos verdikto sakė D. Radzevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis tvirtino, jog žlugus bandymams tvarką atšaukti, o dėl naujos spręsti tik prie derybų stalo sėdus su žiniasklaidos atstovais, apie susidariusią situaciją bus pranešta tarptautinėms žurnalistų organizacijoms, Europos Parlamentui.

Gruodį Seimo valdyba pakeitė žurnalistų akreditavimo taisykles, nustatydamas kvotą - ne daugiau trijų žurnalistų nuo redakcijos. Taip pat buvo priimti ir kiti sprendimai, kuriais apribotos vietos, kuriose galima filmuoti, fotografuoti - nenurodytose vietose kalbinti, filmuoti ir fotografuoti galima tik gavus Seimo nario sutikimą. Vėliau kvotos atšauktos, tačiau kiti ribojimai palikti.

REKLAMA

Numatyta, kad žurnalistai, kurie nesilaiko Visuomenės informavimo įstatymo, Žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso, akreditavimo tvarkos, Seimo rūmų vidaus tvarkos reglamento, Seimo kanceliarijos leidimų sistemos funkcionavimo tvarkos, gali būti įspėti, jų akreditacija gali būti mėnesiui sustabdyta, nutraukta metams, vienos dienos leidimas atšauktas, pusei metų arba metams apribotas jo išdavimas.

REKLAMA

Lapkričio viduryje darbą pradėjusio naujos kadencijos Seimo valdyba nutarė patvirtinti patalpų, į kurias draudžiama įsinešti filmavimo kameras, fotoaparatus, garso įrašymo techniką, rengti interviu, filmuoti, fotografuoti, sąrašą. Valdyba taip pat pavedė Seimo kanceliarijai pažymėti nustatytas patalpas specialiuoju ženklu.

Pasak daugelio žiniasklaidos priemonių atstovų, tokios nuostatos trukdo žurnalistams atlikti savo darbą ir prieštarauja Konstitucijai bei įstatymams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų