• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugiausia rūpesčių pirmaisiais nėštumo mėnesiais, kai sparčiai vystosi svarbiausi būsimo kūdikio organai ir jų sistemos, kelia aplinkoje tykantys pavojai. Daugelis pasakojimų apie aplinkos keliamą pavojų panašesni į juokus.

REKLAMA
REKLAMA

Neretai dėl apsigimimų ar persileidimų kaltė verčiama įvairiems aplinkos veiksniams, tačiau tuos teiginius patvirtinančių įrodymų nėra. Šiame straipsnyje aprašomi dažniausiai nėščiosioms nerimą keliantys aplinkos veiksniai.

REKLAMA

 

Cheminės medžiagos

Visiškai išvengti kontakto su cheminėmis medžiagomis beveik neįmanoma, tačiau reikėtų pasistengti kuo labiau sumažinti jų poveikį savo organizmui.

 

Namie

Venkite įkvėpti benzino, klijų, valiklių ir ploviklių garų, buityje naudojamų aerozolių. Atidžiai perskaitykite buityje naudojamų cheminių priemonių etiketes, o jeigu vis tiek abejojate, ar jas saugu naudoti, geriau nenaudokite.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu namie grandote senus dažus ir naujai dažote, vėdinkite kambarius. Jeigu įtariate, kad senuose dažuose, kuriuos grandote, gali būti švino, šį darbą paveskite atlikti kitiems. Atsargumas gėdos nedaro.

 

Darbe

Daugybė pramonėje naudojamų tirpiklių ir cheminių medžiagų gali pakenkt nėščiosioms, ypač jeigu tos medžiagos darbe moteris veikia kasdien. Riebalus tirpdantys organiniai tirpikliai, kurių esama dažuose, pesticidai, rišikliai, lakai ir valikliai, jeigu jų įkvepiama gali sukelti komplikacijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tam tikras, nors ir nedidelis pavojus kyla moterims, dirbančioms gamyklose, drabužių valyklose, vaistinėse, laboratorijose, stalių ir dailininkų dirbtuvėse, laidojimo paslaugas teikiančiose bendrovėse.

Neseniai atliktais tyrimais nustatyta, kad žalos sveikatai galima išvengti, jeigu sudaromos tinkamos darbo sąlygos: patalpos gerai vėdinamos, nėščiosios nuolat dėvi apsauginius drabužius, respiratorius ir nebūna dūmų pripildytose patalpose.

REKLAMA

Dar vienas svarbus patarimas. Jeigu jūsų partneris darbe naudoja ką tik išvardytas medžiagas ir (arba) vinilo chloridą (jo gali būti gipse), visą nėštumą nelieskite jo darbinių drabužių. Nelieskite ir pesticidais užterštų drabužių.

 

Rentgeno spinduliai

Žinoma, kad didelės jonizuojančiosios spinduliuotės dozės gali pakenkti vaisiui, todėl gydytojai vengia nėščiąsias šviesti rentgenu. Tačiau svarbu žinoti, kad šiuolaikiniai rentgeno aparatai skleidžia daug mažiau jonizuojančiosios spinduliuotės, be to, spindulių pluoštas tiksliai nukreipiamas į tiriamą kūno dalį.

REKLAMA

Rentgeno spinduliai vaisiui gali pakenkti tik tuo atveju, jeigu iki aštuntos nėštumo savaitės bus atlikti keli (ne mažiau kaip aštuoni) rentgenologiniai pilvo ar dubens organų tyrimai. Tačiau ir tuo atveju apsigimimo pavojus tėra 0,1 proc.

Būtina pridurti, kad kartais per nėštumą pasitaiko sveikatos sutrikimų, kai būtina persišviesti. Netgi tokiais atvejais yra labai menka tikimybė, kad tyrimas gali padaryti žalos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu dirbate rentgenologijos kabinete, privalote dėvėti apsauginę švininę prijuostę. Radiologijos kabinetuose dirbančioms moterims nėštumo laikotarpiu paprastai paskiriamos kitos pareigos, nors rizika, kad darbas gali pakenkti būsimam kūdikiui, menka, nes darbuotojai visada laikosi griežtų saugos reikalavimų.

REKLAMA

 

Televizoriai ir monitoriai

Nors jums kasdien ir beveik visą dieną tenka dirbti prieš monitorių arba televizorių, būsimam kūdikiui pavojaus nėra. Taip pat visiškai saugu naudotis įrengimais ir prietaisais, kurie skleidžia ultravioletinius ar infraraudonuosius spindulius, pavyzdžiui, lazeriniais spausdintuvais, kopijavimo aparatais, mikrobangų krosnelėmis.

REKLAMA

Nėra duomenų, patvirtinančių teiginį, kad dažniau persileidžia tos nėščiosios, kurios gyvena arti elektros pastočių, elektromagnetinio lauko šaltinių, radijo stočių, mobiliojo ryšio telefonų bokštų. Į pasakojimus apie jų poveikį nekreipkite dėmesio.

 

Ultragarsas

Pacientės dažnai klausia, ar jų ir būsimų kūdikių sveikatai nekenkia ultragarsas. Esu visiškai įsitikinusi ir drąsiai teigiu, kad ultragarsas nekelia pavojaus nei motinos, nei kūdikio sveikatai. Tokios išvados buvo gautos atlikus kelis išsamius ultragarso poveikio tyrimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau buvo manoma, kad ultragarso bangos gali sukelti ląstelės apvalkalėlio pokyčių ir, teoriškai, paveikti gemalo bei vaisiaus augimą ir vystimąsi. Tačiau tokį teiginį patvirtinančių įrodymų nėra.

Neseniai Švedijos mokslininkai atliko tyrimus ir nenustatė jokio ryšio tarp nėščiųjų kartotinių tyrimų ultragarsu ir vaikų susirgimų leukemija. Kitąkart plačiai atliekant tyrimus buvo stebima kūdikių, kurie nėštumo metu buvo daug kartų tirti ultragarsu, sveikata ir nebuvo nustatyta jokių jų sveikatos ar vystymosi anomalijų.

REKLAMA

Neretai moterys nerimauja dėl to, kad ankstyvaisiais nėštumo tarpsniais atliekami tyrimai ultragarsu pro makštį gali sukelti kraujavimą arba, jeigu nustatomas persileidimo pavojus, dar labiau pabloginti nėščiosios būklę. Iš tikrųjų taip nėra, o jeigu atsisakysite tyrimo ultragarsu pro makštį, gydytojas neturės svarbios informacijos apie jūsų nėštumą.

 

Šis straipsnis yra paremtas Leslė Regan (Lesley Regan) parašyta knyga "Nėščiosios knyga kiekvienai dienai", kurią išleido "Alma Littera" leidykla.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų